Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Přednáška Votruba 18032025
  • Pravdivá píseň
  • Ve štítu pravdy znak
  • Klenoty středočeského pravěku
  • expozice Dějiny Kolína
  • Svět hmyzu
  • expozice Bitva u Kolína
  • expozice Měšťanský dům

výstavy

Pravdivá píseň o hrozný vraždě, která se stala v kraji Kouřimském...
Výstava o kramářských písních ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně

23. 1. – 1. 6. 2025

Červinkovský dům (Brandlova 27)

Výstava představí specifický písňový žánr – kramářskou píseň, známou také jako jarmareční, špalíčkovou, nebo trhovou, jež se v minulosti stala fenoménem, který se rozvíjel zejména v 17. až 19. století. Kramářské písně informovaly o dění v českých zemích i ve vzdálenějším světě a upřednostňovaly události senzační a šokující. Příběhy byly často přibarvené, zkreslené někdy i zcela fiktivní. Hlavním tématem byly současné i historické události – například bitvy, zločiny, přírodní katastrofy nebo milostné příběhy. Můžeme je považovat za jakéhosi předchůdce dnešního bulvárního zpravodajství. Kramářské písně se mezi lidmi šířily díky knihtisku a staly se důležitým zdrojem informací pro tehdejší společnost.
Výstava představí vybrané kramářské tisky se světskou i náboženskou tematikou ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně, které budou doplněny o trojrozměrné předměty souvisejícími s tématy, o kterých písně pojednávaly.

Klenoty středočeského pravěku

12. 11. 2024 – 30. 6. 2025

Dvořákovo muzeu pravěku (Brandlova 35)

Výstava Klenoty středočeského pravěku navázala na stejnojmennou publikaci, která poutavě vypráví 13 archeologických příběhů z 13 různých míst středních Čech. Je založena na výsledcích terénních výzkumů, které se snaží ukázat veřejnosti v novém světle kontextu současnosti. Návštěvníci tak dostali možnost si tyto pravěké „klenoty“ prohlédnout na vlastní oči, a to jak originální nálezy, tak i jejich věrné repliky. A samozřejmě také něco navíc.

Témata jako je využívání surovinových zdrojů, usedlý způsob života, sociální hierarchie, nakládání se zemřelými, estetické cítění, mocenské a náboženské konflikty či touha po majetku a inovacích jsou totiž dnes stejně aktuální, jako byly před tisíciletími. Těmto kořenům současné společnosti se věnují jednotlivá zastavení výstavy v třinácti chronologicky řazených příbězích spolu s působivými archeologickými nálezy.

Návštěvníci nejsou ovšem odkázáni pouze na pozorování předmětů za sklem vitrín a čtení textů, ale některé z vystavených předmětů si budou moci i osahat. Tedy alespoň ve formě replik, jejichž výroba mnohdy dokáže potrápit i moderní řemeslníky. Interaktivní stanoviště jako vrtání kamenných seker pak potěší (nejen) mladší návštěvníky, nechybí ani oblíbená místnost s kinosál(k)em, která zájemce zavede přímo do terénu. Highlightem mezi exponáty je nepochybně ikonická hlava kance, která byla původně součástí honosného keltského vědra. A kromě působivých fotografií výstavu doprovází i množství ilustrací, které vykreslí představu života v pravěku.

Jak lidé v mladší době kamenné hospodařili s vodou? Kdy se zrodil dálkový obchod a jakou roli v něm střední Čechy v některých dobách hrály? Provázelo násilí člověka již od pravěku? Jakým způsobem se proměňoval vztah k mrtvým? Kdy se u nás začaly používat peníze? Toužily místní ženy vždy po kráse, a jak si k ní pomáhaly? Jakými metodami to zjišťujeme? A jak se to projevilo na místech, kde nyní žijeme my a kterými denně procházíme? Všichni, kteří si kladou podobné otázky, by si tuto výstavu neměli nechat ujít. Domů si z ní mohou odnést kromě zážitků také publikaci Klenoty středočeského pravěku, ve které naleznou všech 13 kompletních příběhů včetně fotografií a ilustrací.


Ve štítu pravdy znak
Josef Svatopluk Machar (1864–1942)

28. 10. 2024 – 30. 3. 2025

Veigertovský dům (Karlovo nám. 8)

Spisovatel, novinář a politik J. S. Machar ve svém díle soustavně odhaloval a kritizoval vady českého veřejného života. Už jako mladý, senzitivní básník, se podílel na vzniku moderní české kultury. Později rovněž napsal několik zajímavých vzpomínkových a dokumentárních textů. Výstava přibližuje osobu tohoto bojovníka a kolínského rodáka, který cítil tep doby a odhodlaně naplňoval svou roli „svědomí národa“. Poukazuje na jeho kolínské kořeny a návraty, literární vývoj či přátelství s T. G. Masarykem až do jeho hořkého konce. Součástí expozice je představení nejhodnotnějších předmětů a sbírek z části Macharovy pozůstalosti, která je ve správě Regionálního muzea v Kolíně.







Regionální muzeum v Kolíně

Aktuální otevírací doba:

úterý–pátek:
9.00–17.00
sobota–neděle:
10.00–17.00

více

facebook_logo

Vstupné:

základní: 80,– Kč /dospělí/

zlevněné: 40,– Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/

rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

zdarma:
/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/ 

aktuality

Výstava "Krajina v Polabí a dál ..."

více - Výstava
Zveme Vás do Polabského muzea v Poděbradech k návštěvě výstavy, na níž naše muzeum zapůjčilo více než tři desítky obrazů s motivem krajiny.
(11.3.2025)

Reportáž o kolínských památkách

více - Reportáž o kolínských památkách
V neděli 9. března uvedla Česká televize v rámci pořadu "Toulavá kamera" reportáž o kolínských památkách a historické expozici ve Veigertovském domě.
(9.3.2025)

Výběrové řízení na pozici "Edukátor v kultuře"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Edukátor v kultuře" se zaměřením na práci s dětmi a mládeží.
(5.3.2025)

Hmyzí pátračka

více - Hmyzí pátračka
Zveme Vás do Veigertovského domu na zábavnou hru pro rodiny s dětmi, která se koná ve dnech 1. - 9. března.
(28.2.2025)


Reg­ionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I
příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů
­