Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • EHD
  • Rudolf Mazuch a Jan Čart
  • Lichtenštejnové
  • Svět hmnyzu
  • expozice Dějiny Kolína
  • expozice Bitva u Kolína
  • expozice Měšťanský dům

archeologie

Počátky archeologické sbírky je třeba hledat v 2. polovině 19. století, kdy se náhodně vykopané předměty dostávaly do školních kabinetů. Po svém vzniku roku 1895 převzalo muzeum asi 200 archeologických předmětů z místního gymnázia. Do roku 1914 dosáhl jejich počet asi 500 kusů. V průběhu meziválečném období se dle střízlivých odhadů rozrostla sbírka asi o 40 000 předmětů. Stalo se tak mezi léty 1914–1941 zásluhou MUDr. Františka Dvořáka, původní profesí lékaře z Červených Peček, zároveň však zaníceného  „amatérského“ archeologa. Kromě většího množství darů rozhojnily archeologickou sbírku předměty z Dvořákových výzkumů. Zveřejňováním výsledků terénní práce v odborném tisku dosáhl F. Dvořák uznání a věhlasu i v evropských archeologických kruzích. Bohužel ho tato skutečnost nezachránila před zatčením (1941) a popravou (1943) za odbojovou činnost v době německé okupace. V následujících letech II. světové války došlo k značnému znehodnocení sbírky jak záměnou lokalit dosazeným německým kustodem Waltrem Lungem, tak válečnými událostmi (stěhování, bombardování, ztráta nebo zničení části dokumentace). O částečnou obnovu stavu, novou evidenci předmětů i novou expozici, se po roce 1945 zasloužil universitní prof. J. Filip se svými studenty. V letech 1953–1954 pokračoval v třídění nevhodně uložených sbírek v budově čp. 24 (stará škola) a ve „sklepě“ čp. 35 student archeologie J. Hrala. Nicméně období do konce 50. let 20. století lze označit za stagnaci sbírkotvorné činnosti i péče o sbírkový fond. Stálé místo archeologa bylo v muzeu zřízeno až roku 1962, ale zejména absence vhodných depozitářů znemožňovala jak soustavný rozvoj, tak kvalitní evidenci sbírky.
V současnosti je péče o archeologickou sbírku orientovaná na její koncepční tvorbu a odborně vedenou dokumentaci. Znamená to i její rozdělení na předměty zásadního významu (tvoří jádro sbírky o cca 60 000 předmětech) a na tzv. doprovodnou či „studijní“ část (dnes představuje asi 350 000 kusů) s evidencí jednodušší.
Jádrem archeologické podsbírky jsou převážně keramické, kamenné, kostěné či kovové předměty nalezené na území okresu Kolín, s ojedinělým přesahem do okresů Kutná Hora a Nymburk.  Z hlediska stáří jde o hmotné prameny pravěkého až středověkého stáří.  Předměty s identickým časoprostorovým původem jsou chápány jako tzv. nálezové celky. Příkladem mohou být nálezy z eneolitického hradiště Okrouhlík u Č. Brodu (lokalita Bylany – Okrouhlík), z únětického pohřebiště u Polep, z hradiště střední/mladší doby bronzové v poloze Skalka u Velimi, z bylanského pohřebiště u Hradenína či ze slovanských hradišť Stará Kouřim a Klučov. Nezanedbatelný vědecký význam však mohou mít i jednotlivé nálezy, z nichž některé jsou pro svou výjimečnost důležitými doklady vývoje lidstva v rámci Evropy  – např. zásobní nádoba kultury s lineární keramikou s antropomorfní rytinou z Nové Vsi u Kolína, část ženské plastiky z Nebovid, zlaté depoty (poklady) z Velimi a Býchor, depot keltských železných nástrojů  z inundace Labe, svazek bronzových klíčů od Nebovid nebo souprava rybářského náčiní z doby římské od Svojšic.

Regionální muzeum v Kolíně

Aktuální otevírací doba:

úterý–pátek:
9.00–17.00
sobota–neděle:
10.00–17.00

více

facebook_logo

Vstupné:

základní: 80,– Kč /dospělí/

zlevněné: 40,– Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/

rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

zdarma:
/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/ 

aktuality

Muzeum získalo do správy sýpku v Českém Brodě

více - Muzeum získalo do správy sýpku v Českém Brodě
V objektu bude zřízen centrální muzejní depozitář.
(26.8.2024)

Mašínův den v Lošanech

více - Mašínův den v Lošanech
Zveme Vás do Památníku tří odbojů v Lošanech na program Mašínova dne, který se koná v neděli 25. srpna v 16.00 - 21.00 hodin.
(17.8.2024)

Dožínky v kouřimském skanzenu

více - Dožínky v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Dožínky", který se koná v sobotu 17. srpna v 10.00 - 18.00 hodin.
(10.8.2024)

Koncert kapely Krajanka

více - Koncert kapely Krajanka
V rámci programu Středočeského kulturního léta Vás zveme na koncert dechové kapely Krajanka, který se koná v Muzeu lidových staveb v Kouřimi v sobotu 10. srpna ve 14.00 hodin.
(3.8.2024)


Reg­ionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I
příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů
­