Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Prázdniny v muzeu I a II
  • Letní komentované prohlídky historického centra Kolína
  • Rudolf Mazuch a Jan Čart
  • Lichtenštejnové
  • Svět hmnyzu
  • expozice Dějiny Kolína

V muzejních sbírkách byl objeven soubor gotických vitrají | (23. 5. 2021)

FotogalerieV loňském roce došlo v našem muzeu k senzačnímu objevu souboru neznámých gotických vitrají z kolínského chrámu sv. Bartoloměje.

Dlouhé desítky let se mělo za to, že velká dřevěná bedna, uložená v muzejním depozitáři, obsahuje zlomky chrámových vitrají z konce 19. století, které byly poškozeny při bombardování Kolína v březnu roku 1945. Z tohoto důvodu nebyla předmětům věnována větší pozornost, a snad proto byly v rámci sbírkového fondu evidovány pouze jako doprovodný dokumentační materiál. Jaké však bylo naše překvapení, když se po bližším ohledání a základním konzervátorském ošetření ukázalo, že máme před sebou dosud neznámý a v českém prostředí naprosto unikátní soubor středověkých prací, který je předběžně možné datovat do druhé poloviny 14. století!

Deset zachovalých panelů zřejmě tvořilo součást výplně jediného chrámového okna, přičemž čtyři obdélníkové kusy náležely jeho spodní části a šest zbývajících kusů ve tvaru čtyřlistu, trojlistů, routy a jeptišek vyplňovalo obrazec horní části okenní kružby. Všechny vitraje jsou ornamentální s motivem mřížek a rozet, jednotlivá skla doplňuje jemná malba švarclotem s motivem bohatě rozeklaných listů a okvětních plátků růží. Styl provedení napovídá skutečnosti, že tyto ornamentální panely vznikly současně s proslulým souborem čtyř figurálních vitrají s náměty ze života Krista a P. Marie, datovaným do doby kolem roku 1380, jehož část je dnes vystavena v expozici Národní galerie v Praze.

Nově objevený soubor vitrají, který se do muzejních sbírek dostal pravděpodobně již v souvislostí s obnovou kolínského chrámu sv. Bartoloměje na počátku 20. století, bude podroben odpovídajícímu odbornému posouzení a nezbytnému restaurátorskému zásahu. V budoucnosti plánujeme vystavení vitrají ve stálé expozici našeho muzea.

Fotogalerie:

rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu

více - Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, která je k vidění ve dnech 13. července - 8. září.
(4.7.2024)

Léto na vsi

více - Léto na vsi
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad, přibližující všední život našich předků, který se koná v sobotu 13. července v 10.00 - 18.00 hodin.
(4.7.2024)

Prázdninová setkání pro rodiny s dětmi

více - Prázdninová setkání pro rodiny s dětmi
Zveme Vás a Vaše děti do Regionálního muzea v Kolíně na výtvarná setkání u příležitosti výstavy obrazů Rudolfa Mazucha a Jana Čarta, která se konají 10. července a 14. srpna.
(3.7.2024)

Rozhovor s Petrou Hollerovou

více - Rozhovor s Petrou Hollerovou
V červnovém vydání Zpravodaje města Kolína vyšel rozhovor s kurátorkou sbírky výtvarného umění Regionálního muzea v Kolíně Mgr. Petrou Hollerovou.
(25.6.2024)