Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Rudolf Mazuch a Jan Čart
  • Přednáška
  • Ozdoby dávné doby
  • Lichtenštejnové
  • Svět hmnyzu
  • expozice Dějiny Kolína

Muzeum získalo vzácnou středověkou plastiku | (24. 1. 2020)

FotogalerieNa konci loňského roku získalo Regionální muzeum v Kolíně do svého sbírkového fondu gotickou plastiku Panny Marie s Ježíškem.

Dílo bylo zakoupeno ze soukromého majetku díky příspěvku Ministerstva kultury České republiky a zřizovatele muzea Středočeského kraje. Dřevěná plastika je vysoká 74 cm, a její povrch pokrývají zbytky původní polychromie. Svým výtvarným pojetím vychází ze známého typu Madony plzeňské, který byl na přelomu 14. a 15. století oblíben v širší oblasti západních, jižních a středních Čech. Na základě tohoto srovnání je možné dílo datovat do období na začátku 15. století, přičemž otázka jeho přesnější datace, či bližšího zařazení do kontextu vývoje českého středověkého sochařství, je předmětem dalšího odborného bádání. Plastika snad byla původně součástí mobiliáře kostela Všech svatých na Kutnohorském předměstí v Kolíně, odkud se po poškození této stavby na konci druhé světové války dostala do soukromého majetku. Na území východní části středních Čech a především Kolínska se tak jedná o vzácně zachovalou středověkou uměleckou památku, jejíž historický význam nesnižuje ani neúplný stav zachování.

Plastika bude v nejbližší době dočasně vystavena v Červinkovském domě, a v budoucnosti se stane součástí stálé expozice o dějinách Kolína ve Veigertovském domě na Karlově náměstí.

Fotogalerie:
P. Marie s Ježíškem P. Marie s Ježíškem - detail

rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

Před filipojakubskou nocí v kouřimském skanzenu

více - Před filipojakubskou nocí v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad, který se koná v neděli 28. dubna v 10.00 - 16.00 hodin.
(20.4.2024)

Vernisáž výstav "Ve službách spravedlnosti" a "Antonín Kalina a děti Buchenwaldu"

více - Vernisáž výstav
Zveme Vás do kolínské synagogy na vernisáž výstav, která se koná ve čtvrtek 25. dubna v 17.00 hodin.
(17.4.2024)

Výstava "Plechová historie, aneb domovní tabulky pojišťoven"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která bude pro veřejnost otevřena do 6. října.
(15.4.2024)

Výstava "Koloniál pana Bajzy, aneb historie obchodu"

více - Výstava
Zveme Vás do Muzea Kouřimska v Kouřimi na výstavu, která se koná ve dnech 29. března - 28. října.
(25.3.2024)