Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Prázdniny v muzeu I a II
  • Letní komentované prohlídky historického centra Kolína
  • Rudolf Mazuch a Jan Čart
  • Lichtenštejnové
  • Svět hmnyzu
  • expozice Dějiny Kolína

Muzeum získalo vzácnou středověkou plastiku | (24. 1. 2020)

FotogalerieNa konci loňského roku získalo Regionální muzeum v Kolíně do svého sbírkového fondu gotickou plastiku Panny Marie s Ježíškem.

Dílo bylo zakoupeno ze soukromého majetku díky příspěvku Ministerstva kultury České republiky a zřizovatele muzea Středočeského kraje. Dřevěná plastika je vysoká 74 cm, a její povrch pokrývají zbytky původní polychromie. Svým výtvarným pojetím vychází ze známého typu Madony plzeňské, který byl na přelomu 14. a 15. století oblíben v širší oblasti západních, jižních a středních Čech. Na základě tohoto srovnání je možné dílo datovat do období na začátku 15. století, přičemž otázka jeho přesnější datace, či bližšího zařazení do kontextu vývoje českého středověkého sochařství, je předmětem dalšího odborného bádání. Plastika snad byla původně součástí mobiliáře kostela Všech svatých na Kutnohorském předměstí v Kolíně, odkud se po poškození této stavby na konci druhé světové války dostala do soukromého majetku. Na území východní části středních Čech a především Kolínska se tak jedná o vzácně zachovalou středověkou uměleckou památku, jejíž historický význam nesnižuje ani neúplný stav zachování.

Plastika bude v nejbližší době dočasně vystavena v Červinkovském domě, a v budoucnosti se stane součástí stálé expozice o dějinách Kolína ve Veigertovském domě na Karlově náměstí.

Fotogalerie:
P. Marie s Ježíškem P. Marie s Ježíškem - detail

rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu

více - Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, která je k vidění ve dnech 13. července - 8. září.
(4.7.2024)

Léto na vsi

více - Léto na vsi
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad, přibližující všední život našich předků, který se koná v sobotu 13. července v 10.00 - 18.00 hodin.
(4.7.2024)

Prázdninová setkání pro rodiny s dětmi

více - Prázdninová setkání pro rodiny s dětmi
Zveme Vás a Vaše děti do Regionálního muzea v Kolíně na výtvarná setkání u příležitosti výstavy obrazů Rudolfa Mazucha a Jana Čarta, která se konají 10. července a 14. srpna.
(3.7.2024)

Rozhovor s Petrou Hollerovou

více - Rozhovor s Petrou Hollerovou
V červnovém vydání Zpravodaje města Kolína vyšel rozhovor s kurátorkou sbírky výtvarného umění Regionálního muzea v Kolíně Mgr. Petrou Hollerovou.
(25.6.2024)