Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Prázdniny v muzeu I a II
  • Letní komentované prohlídky historického centra Kolína
  • Rudolf Mazuch a Jan Čart
  • Lichtenštejnové
  • Svět hmnyzu
  • expozice Dějiny Kolína

Věž hradenínské tvrze má novou střechu | (12. 11. 2015)

FotogalerieNa věž tvrze v Hradeníně se po čtyřech desetiletích vrátila střecha, zrekonstruovaná podle historické dokumentace.

Zhotovení kopie barokní střechy kryté šindelem bylo součástí první etapy záchrany této ohrožené památky, financované z havarijního fondu Středočeského kraje. Původní střecha zanikla na počátku 70. let 20. století, a od té doby nebyla věž dostatečně chráněna před povětrnostními vlivy. Při náročné rekonstrukci tvarově složitého mansardového krovu se vycházelo ze zachovalé plánové a fotografické dokumentace, uložené v archivu Národního památkového ústavu. Na vrchol střechy byla osazena plechová korouhev, zhotovená podle dobových předloh, uložených ve sbírkách Muzea Kouřimska v Kouřimi. Současně se zhotovením střechy bylo provedeno statické zajištění věže, jejíž silně narušené zdivo muselo být na několika místech zpevněno kovovými táhly. V interiéru proběhlo restaurátorské zajištění zachovalých historických omítek. Na nich byly při základním průzkumu objeveny historické kresby rudkou, které jsou zajímavým dokladem o životě dávných obyvatel tvrze. Okna věže byla z důvodu ochrany před povětrností opatřena provizorním bedněním. Doufáme, že se nám co nejdříve podaří zajistit finanční prostředky na pokračování rekonstrukčních prací.

Více informací o tvrzi najdete zde.

Fotogalerie:

rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu

více - Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, která je k vidění ve dnech 13. července - 8. září.
(4.7.2024)

Léto na vsi

více - Léto na vsi
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad, přibližující všední život našich předků, který se koná v sobotu 13. července v 10.00 - 18.00 hodin.
(4.7.2024)

Prázdninová setkání pro rodiny s dětmi

více - Prázdninová setkání pro rodiny s dětmi
Zveme Vás a Vaše děti do Regionálního muzea v Kolíně na výtvarná setkání u příležitosti výstavy obrazů Rudolfa Mazucha a Jana Čarta, která se konají 10. července a 14. srpna.
(3.7.2024)

Rozhovor s Petrou Hollerovou

více - Rozhovor s Petrou Hollerovou
V červnovém vydání Zpravodaje města Kolína vyšel rozhovor s kurátorkou sbírky výtvarného umění Regionálního muzea v Kolíně Mgr. Petrou Hollerovou.
(25.6.2024)