Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Lichtenštejnové
  • Od hospodyňky k femme fatale
  • Svět hmnyzu
  • expozice Dějiny Kolína
  • Ozdoby dávné doby

Na nádvoří Veigertovského domu probíhá archeologický výzkum | (22. 9. 2014)

FotogalerieV polovině srpna byly zahájeny archeologické práce na nádvoří rekonstruované hlavní budovy našeho muzea na Karlově náměstí v Kolíně.

V současné chvíli probíhá výzkum na pozemku zadního dvora budovy, která náleží k nejvýznamnějším středověkým měšťanským domům na území Kolína. Výzkum je prováděn formou čtvercové sítě sond, kterých bylo na ploše parcely vymezeno celkem devatenáct. Větší část těchto sond je již dokončena a je tedy možné stručně zmínit předběžné výsledky archeologického záchranného průzkumu.
Do skalnatého podloží je přibližně ve středu dvora vytesáno těleso studny či cisterny na dešťovou vodu (interpretace bude upřesněna v průběhu pokračování výzkumu). V její těsné blízkosti byla identifikována zděná konstrukce pravoúhlého tvaru, ve které byl nalezen soubor patnácti mincí a četný soubor keramiky ze 14. století. Datace nalezených mincí je zatím nejasná a jejich určení bude možné po laboratorní konzervaci a numismatické analýze.
Dalším zajímavým nálezem jsou velmi dobře zachovalé pozůstatky kamenné pece, ležící ve východní části dvora v blízkosti parcelní zdi. Jedná se nejspíš o pec na vypalování keramiky. V jejím vnitřním prostoru byly identifikovány přepálené vrstvy hlíny a mazanice, a v tzv. předpecní jámě byl nalezen četný soubor keramických střepů pocházejících z 16. – 18. století.
Původní středověká souvrství jsou v celé ploše dvora narušena kamennými konstrukcemi datovanými předběžně do období 16. – 18. století. Interpretace těchto zídek bude jasnější po dokončení výzkumu při odhalení jejich průběhu v celé ploše.
Přestože tato parcela procházela v průběhu několika staletí významnými stavebními úpravami, podařilo se v několika sondách identifikovat původní nenarušená středověká souvrství, ve kterých byl nalezen soubor keramických střepů z 12. - 13. století - tedy ještě z doby před založením královského města Kolína.
Po dokončení výzkumu v prostoru dvora bude výzkum pokračovat v interiéru domu, kde bude v přízemí provedeno několik zjišťovacích sond.

Archeologický výzkum provádí Západočeský institut pro ochranu a dokumentaci památek.

Reportáž v magazínu České noviny

Fotogalerie:

rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

V muzeu jsme otevřeli první část stálé expozice "Svět hmyzu"

více - V muzeu jsme otevřeli první část stálé expozice
Ve čtvrtek 8. února byla ve Veigertovském domě zpřístupněna nová entomologická expozice, která je první stálou přírorovědnou expozicí v dějinách našeho muzea
(14.2.2024)

Výběrové řízení na pozici "Ekonom - hlavní účetní"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Ekonom - hlavní účetní".
(5.2.2024)

Masopust v kouřimském skanzenu

více - Masopust v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Masopust", který se koná v neděli 11. února v 10.00 - 16.00 hodin.
(4.2.2024)

Přednáška "Více světla! Od oleje k elektřině v Kolíně a okolí"

více - Přednáška
Zveme Vás do Kulturního střediska Pečky na přednášku historika RSDr. Ladislava Jouzy, která se koná ve středu 7. února v 17.00 hodin.
(30.1.2024)