Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Prázdniny v muzeu I a II
  • Letní komentované prohlídky historického centra Kolína
  • Rudolf Mazuch a Jan Čart
  • Lichtenštejnové
  • Svět hmnyzu
  • expozice Dějiny Kolína

Skončila úspěšná výstava o náletech na Kolín | (8. 5. 2014)

V neděli 4. května v našem muzeu po více než třech měsících skončila výstava "Nálety na Kolín 1944 - 1945".

Výstava, jejímž autorem byl historik RSDr. Ladislav Jouza, představila čtyři spojenecké nálety, které měly za cíl vyřadit z provozu rafinerii na Zálabí a železniční uzel. Návštěvníci měli možnost vidět unikátní fotografie a archivní dokumenty o činnosti protiletecké obrany, průběhu náletů a odstraňování škod. Pro vážnější zájemce o tuto problematiku muzeum připravilo řadu doprovodných programů v podobě přednášek, komentovaných prohlídek a výletů.
Téma války se stalo stěžejní i pro činnost dětí z Klubu mladých muzejníků. Děti získaly mnoho nových poznatků nejen prostřednictvím interaktivního výukového programu realizovaného v samotných výstavních prostorách, ale také díky neobyčejně zajímavé besedě s pamětnicí Ludmilou Tvrdíkovou. Lektorka pro mladé muzejníky navíc připravila výlet do Národního památníku na Vítkově a Armádního vojenského muzea, kde byli seznámeni s okolnostmi druhé světové války a s důležitými mezníky českých dějin 20. století. V květnu je ještě společně se členy Klubu přátel muzea čeká cesta do Běloveského pevnostního skanzenu, který představuje objekty československého opevnění z let 1935 – 1938.
Zájem o výstavu ze strany veřejnosti byl velký, o čemž svědčí celková návštěvnost 2.373 lidí. Ukázalo se, že téma druhé světové války je stále živé a je třeba na něj upozorňovat. Pozitivním zjištěním byl fakt, že velké procento návštěvníků tvořili zástupci mladé generace a základní i střední školy. Často také přicházeli do muzea prarodiče v doprovodu dětí a vnoučat, kteří popisovali rodině atmosféru doby a vyprávěli jim své dramatické osobní příběhy z válečných let.
Výstava neunikla ani hledáčku médií. Česká televize uvedla o „Náletech na Kolín“ reportáž a týdeník Kolínský PRES pravidelně informoval čtenáře o chystaných doprovodných akcích a jejich průběhu. V dubnovém čísle pak vyšel rozsáhlý rozhovor s autorem výstavy RSDr. Ladislavem Jouzou.

rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

Prohlídka bartolomějské zvonice a Staré farní školy

více - Prohlídka bartolomějské zvonice a Staré farní školy
V rámci programu Kolínského kulturního léta Vás zveme na prohlídku zvonice a Staré farní školy v areálu chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně s výkladem Mgr. Vladimíra Rišlinka, která se koná v neděli 28. července v 15.00 hodin.
(21.7.2024)

Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu

více - Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, která je k vidění ve dnech 13. července - 8. září.
(4.7.2024)

Léto na vsi

více - Léto na vsi
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad, přibližující všední život našich předků, který se koná v sobotu 13. července v 10.00 - 18.00 hodin.
(4.7.2024)

Prázdninová setkání pro rodiny s dětmi

více - Prázdninová setkání pro rodiny s dětmi
Zveme Vás a Vaše děti do Regionálního muzea v Kolíně na výtvarná setkání u příležitosti výstavy obrazů Rudolfa Mazucha a Jana Čarta, která se konají 10. července a 14. srpna.
(3.7.2024)