Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Rudolf Mazuch a Jan Čart
  • Přednáška
  • Ozdoby dávné doby
  • Lichtenštejnové
  • Svět hmnyzu
  • expozice Dějiny Kolína

VÝSTAVA "LÉTA ŽALU A STRASTÍ" | (14. 6. 2012)

Fotogalerie14. června začíná v kolínské synagoze výstava s podtitulem "Vzpomínky kolínských židů na období holocaustu".

Na základě vzpomínek a dalších materiálů, vztahujících se k osobám z okruhu Židovské obce v Kolíně, přibližuje tragická léta 1938–1945 s důrazem na kolínské transporty v roce 1942. Emociálně působivé výpovědi, osudy konkrétních osob a rodin spolu s archivními materiály a předměty dokumentují nacistický systém genocidy židovského obyvatelstva. Součástí expozice je také projekce dokumentárního filmu Theresienstadtsieht aus wie ein Curort“ od Nadji Seelich a Bernda Neuburgera z roku 1997.

Výstavu připravilo Regionální muzeum v Kolíně ve spolupráci se Státním okresním archivem Kolín a Městskou knihovnou Kolín. Exponáty a další materiály pocházejí i ze sbírek Památníku Terezín, Židovského muzea v Praze a také od řady pamětníků, bez jejichž ochotné pomoci by výstava nemohla být realizována. Jejími autory jsou RSDr. Ladislav Jouza (RMK), Jaroslav Pejša (SOkA Kolín) a PhDr. Miroslava Jouzová, PhD. (Městská knihovna Kolín).

Výstava vznikla v rámci interního vědeckovýzkumného úkolu Regionálního muzea v Kolíně „Dějiny židovské komunity v Kolíně“ a při její přípravě byl využit projekt Ministerstva kultury ČR NAKIDF12P01OVV013 „Problémy právního postavení menšin v praxi a jejich dlouhodobého vývoje“.

Otevírací doba je podřízena chodu Městského informačního centra, které zpřístupňuje kolínskou synagogu (ulice Na Hradbách čp. 157).

Ve všedních dnech (Po – Pá): prohlídky synagogy 9:45, 10:45, 13:45, 14:45, 15:45

So, Ne: prohlídky synagogy 9:45, 10:45, 13:00, 14:00

Reportáž o zahájení výstavy v Kolínském deníku

Fotogalerie:
foto 1 foto 2 foto 3 foto 4 foto 5

rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

Před filipojakubskou nocí v kouřimském skanzenu

více - Před filipojakubskou nocí v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad, který se koná v neděli 28. dubna v 10.00 - 16.00 hodin.
(20.4.2024)

Vernisáž výstav "Ve službách spravedlnosti" a "Antonín Kalina a děti Buchenwaldu"

více - Vernisáž výstav
Zveme Vás do kolínské synagogy na vernisáž výstav, která se koná ve čtvrtek 25. dubna v 17.00 hodin.
(17.4.2024)

Výstava "Plechová historie, aneb domovní tabulky pojišťoven"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která bude pro veřejnost otevřena do 6. října.
(15.4.2024)

Výstava "Koloniál pana Bajzy, aneb historie obchodu"

více - Výstava
Zveme Vás do Muzea Kouřimska v Kouřimi na výstavu, která se koná ve dnech 29. března - 28. října.
(25.3.2024)