Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Prázdniny v muzeu I a II
  • Letní komentované prohlídky historického centra Kolína
  • Rudolf Mazuch a Jan Čart
  • Lichtenštejnové
  • Svět hmnyzu
  • expozice Dějiny Kolína

KRAJSKÉ ZASTUPITELSTVO NESCHVÁLILO ZAKOUPENÍ TVRZE V HRADENÍNĚ | (8. 6. 2011)

Zastupitelstvo Středočeského kraje na svém zasedání dne 6. června neschválilo záměr zakoupit areál gotické tvrze v Hradeníně pro účely zřízení expozic a depozitáře Regionálního muzea v Kolíně. Bohužel se tak odsouvá možnost záchrany této mimořádně cenné památky a její zpřístupnění pro veřejnost. Naše muzeum však bude nadále usilovat o prosazení tohoto záměru.

Gotická tvrz v Hradeníně u Plaňan je jednou z nejcennějších ukázek sídla drobné šlechty z období vrcholného středověku. Zároveň náleží k nejohroženějším kulturním památkám České republiky. Regionální muzeum v Kolíně od roku 2009 usiluje o získání této stavby do majetku Středočeského kraje. Objekty vlastní tvrze ze 14. století a přilehlého obytného domu z 19. století by měly sloužit ke zřízení veřejně přístupné expozice, dokumentující životní styl drobné šlechty a statkářských rodin na středočeském venkově. Další část areálu s hospodářskými budovami z 19. století by měla být adaptována na depozitář a konzervátorskou dílnu našeho muzea. Tímto způsobem by došlo k otevření možnosti záchrany rozsáhlých a velmi hodnotných sbírkových fondů naší instituce, jejichž existence je dlouhodobě ohrožována uložením v devíti klimaticky nevyhovujících objektech rozptýlených po celém území Kolínska.

Tvrz v Hradeníně na webových stránkách Cesty a památky

Pořad České televize "Události v regionech" ze dne 8. června, obsahující reportáž o zmařeném záměru na získání hradenínské tvrze

Zpráva agentury Mediafax

rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu

více - Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, která je k vidění ve dnech 13. července - 8. září.
(4.7.2024)

Léto na vsi

více - Léto na vsi
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad, přibližující všední život našich předků, který se koná v sobotu 13. července v 10.00 - 18.00 hodin.
(4.7.2024)

Prázdninová setkání pro rodiny s dětmi

více - Prázdninová setkání pro rodiny s dětmi
Zveme Vás a Vaše děti do Regionálního muzea v Kolíně na výtvarná setkání u příležitosti výstavy obrazů Rudolfa Mazucha a Jana Čarta, která se konají 10. července a 14. srpna.
(3.7.2024)

Rozhovor s Petrou Hollerovou

více - Rozhovor s Petrou Hollerovou
V červnovém vydání Zpravodaje města Kolína vyšel rozhovor s kurátorkou sbírky výtvarného umění Regionálního muzea v Kolíně Mgr. Petrou Hollerovou.
(25.6.2024)