výstavy

Vánoce v měšťanském domě
1. 12. 2023 – 7. 1. 2024
Červinkovský dům (Brandlova 27)
Návštěvníci uvidí tradiční vánoční výzdobu v měšťanských
interiérech 19. století. Prezentovány budou některé vánoční zvyky,
typické způsoby zdobení vánočních stromků, svátečně prostřené stoly nebo
Alšův betlém.

Od hospodyňky k femme fatale
Obraz ženy ve výtvarném umění
6. 10. 2023 – 25. 2. 2024
Červinkovský dům (Brandlova čp. 27, Kolín)
Výstava představí motiv ženy ve výtvarném umění, počínaje sochařstvím přes malbu, kresbu, grafiku a fotografii. Půjde o interpretaci tématu od různých autorů, z různých časových etap (od baroka po současnost) a za použití různých výtvarných technik a stylových fines. Velká část vystavených děl je spojena s výtvarníky, kteří působili či působí na Kolínsku. Poměrně široce je zastoupen také sbírkový fond Regionálního muzea v Kolíně.
Koncepce výstavy jde opět cestou vřazení jednotlivých exponátů do několika základních tematických okruhů. Prezentuje ženy nejen v klasickém portrétu, ale také při různých činnostech či v ryze intimní poloze. Najdeme zde ženy umělkyně, hrdinky mýtů a pohádek, světice či hospodyňky a dělnice. Projdeme životními údobími ženy od dětství, přes dospívání, roli matky až po stáří. Samozřejmě nebudou chybět ani ženské akty, ať již v základní podobě pohybových sochařských bozzet a studií, tak v tradičním smyslu zobrazení ženské krásy a přirozenosti.

Světlo a svítidla
29. 3. – 21. 1. 2024
Veigertovský dům (Karlovo nám. 8, Kolín)
Výstava Světlo a svítidla představuje unikátní soubor osvětlovadel od pravěku do moderní doby. K vidění jsou svítidla na bázi oleje, krásně propracované petrolejové lampy, karbidové svícení a také osvětlení pomocí žárovky. Zároveň se také věnujeme historii kolínského osvětlení, prvnímu veřejnému svícení, vzniku plynárny, zavedení elektřiny a s tím spojené stavby elektráren. Ve výstavě je veden dialog technických artefaktů s uměním. Veškerý prostor je protkán uměleckými díly kolínských autorů či autorů s vazbou na Kolín, kteří ve svých dílech pracovali s tématikou světla a k tématu přistupovali osobitými způsoby - Josef Sudek, René Hrala, Bohuslav Kutil, Jan Kubíček.
Kromě svítidel jako takových představujeme světlo i jako symbol liturgie. Působení světla bylo zajímavým poznatkem i pro vědce, kteří díky němu přišli na mnohé vynálezy, bez kterých se dnes neobejdeme. Světlo je nezbytnou součástí našich životů. Dnes je osvětlení využíváno častokrát i neefektivně, což škodí lidskému zdraví i životnímu prostředí. Světelný smog postihuje téměř většinu obyvatel vyspělého světa a je fenoménem, na který je potřeba brát zřetel.

Ozdoby dávné doby
10. 6. 2022 - 4. 6. 2024
Dvořákovo muzeum pravěku (Brandlova ul. 35, Kolín)
Vydejte se s námi na poutavou procházku tisíce let starými pravěkými ozdobami a jejich výrobními technologiemi. Vstupte do dávných časů a vyrobte si vlastní šperk. Neváhejte a přijďte s celou rodinou. Ženy se pokochají krásou nádherných ozdob, muži řemeslným uměním předků, děti se pobaví v interaktivní části výstavy. Vystavené mimořádné artefakty Vás přesvědčí, že škála surovin a tvarová variabilita ozdob byla v pravěku nepřeberně pestrá. A nezapomněli jsme ani na významnou roli textilu. Součástí výstavy je volná rekonstrukce unikátního dětského keltského hrobu, workshopy a edukační program pro školy.
Regionální muzeum v Kolíně
Aktuální otevírací doba:
úterý–pátek:
9.00–17.00
sobota–neděle:
10.00–17.00
|
![]() |
Vstupné:
základní: 80,– Kč /dospělí/
zlevněné: 40,– Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/
rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma:
/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/