Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimKostely kolínskaTvrz HradenínMuzeum dětem
  • Socialistický sen
  • čas hrdinů
  • Nejen nepřátelé
  • expozice Bitva u Kolína
  • expozice Měšťanský dům

výstavy

Socialistický sen
Vize & realita

19. 11. 2019 – 16. 2. 2020

Veigertovský dům (Karlovo náměstí 8, Kolín)
Červinkovský dům (Brandlova 27, Kolín)

Projekt Socialistický sen. Vize a realita se dělí do dvou komponovaných výstavních celků. První část výstavního projektu, instalovaná ve Veigertovském domě, se snaží zmapovat ve sledovaném období panelovou výstavbu v Kolíně a podobu tehdejší bytové kultury. Představuje vývoj interiéru v socialistickém Československu a stěžejní obory designu − nábytek, keramika, sklo, plasty, textil, spotřebiče pro domácnost či český fenomén tzv. „domácí umění“. Snahou autorů výstavy je odkrýt anonymitu designérů užitkových předmětů a představit příběhy věcí, které dnes patří mezi designové ikony. Instalace se zabývá nejen tehdejší realitou, ale i sny, které architekti a designéři vkládali do svých návrhů, jež mnohdy zůstaly jen na papíře či ve výstavních prototypech.

Druhá část, instalovaná v Červinkovském domě, se zaměřuje na běžný život obyvatel socialistického Československa od 50. do konce 80. let 20. století. Přímou realitu Kolína představuje výběr z dobových fotografií, které byly získány jak z archivů tehdejších místních fotografů, tak i ze soukromých rodinných fotoalb. Tradiční reportážní dokumentace z oficiálních kolínských akcí je tak střídána drobnými střípky ze života obyčejného Kolíňáka. Výstava je doplněna i o trojrozměrné exponáty, které neodmyslitelně k tehdejší době patřily. Pro lepší přehlednost jsou rozřazeny do čtyř celků – oděvy a módní doplňky, sport, hračky a technika. Mezi nimi najdeme i několik téměř kultovních předmětů, které i dnes vzbuzují velkou pozornost a jsou žádaným artiklem např. skútr Čezeta, zvaný lidově prase, či kotoučový magnetofon Sonet Duo.

Exponáty na výstavu byly zapůjčeny v Moravské galerii v Brně, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Národním technickém muzeu v Praze, Severočeském muzeu v Liberci, Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře, Městském muzeu Čáslav, u občanského sdružení Domácí umění a u soukromých majitelů. Velkou část předmětů prezentovaných ve výstavě muzeum získalo z vypsané veřejné sbírky. Velkou část fotografií poskytl Státní okresní archiv v Kolíně.

Výstavu obohatí interaktivní herna pro malé i velké, jež bude zpřístupněna od 21. prosince v Červinkovském domě. Návštěvníci si budou moci pohrát s dětskými stavebnicemi značky Seva, které dělají radost již třetí generaci. Pamětníci si se svými potomky mohou vyzkoušet dnes už zapomenuté předměty jako například psací stroj, meoskop či vytáčecí telefon. K výstavě jsou připraveny speciální webové stránky socialistickysen.muzeumkolin.cz. Na webu naleznete nejen doplňující informace k prezentovaným tématům, ale také například slovníček pojmů z dob socialismu nebo přehlídka exponátů, které se do výstavních prostor již nevešly. Expozice bude s webovou stránkou propojená skrze QR kódy. Po načtení QR kódů mobilním telefonem se návštěvníci budou moci zapojit do tematické hry a výstavu si prohlédnout netradičním a zábavným způsobem.

Videoreportáž z Veigertovského domu

Videoreportáž z Červinkovského domu

Reportáž v Kolínském deníku

Nejen nepřátelé
Staří Řekové a jejich sousedé

24. 5. 2019 – 31. 3. 2021

Dvořákovo muzeum pravěku (Brandlova 35, Kolín)

Tak jako se řecká kultura ve svých počátcích inspirovala hmotným i myšlenkovým bohatstvím antického Orientu, zejména Egypta, sama se záhy stala vzorem pro jiné starověké národy.
Výstava prostřednictvím exponátů ze sbírek Ústavu pro klasickou archeologii FF UK, Národního muzea a dalších tuzemských institucí představuje pestrou mozaiku vzájemných vlivů a kontaktů utvářejících antickou hmotnou kulturu. Zároveň připomíná, že střední Evropa doby halštatské a laténské nezůstávala stranou dějinných událostí a byla od počátku s oblastí Středomoří v čilém kontaktu – jak prostřednictvím obchodu a diplomatických styků, tak i vojensky. Zdejší obyvatelé se ze svých výprav na jih navraceli obtěžkáni nejen kořistí, ale i znalostí nových materiálů a výrobních technologií i kulturními zvyklostmi, jež se záhy staly součástí jejich vlastního světa – a také základem dnešní evropské civilizace.

Výstava se koná pod záštitou Mgr. Karla Horčičky MPA, radního Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče a doc. PhDr. Michala Pullmanna, Ph. D., děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Článek v Kolínském deníku


Stavba roku Středočeského kraje 2018

17. 9. – 24. 11. 2019

Červinkovský dům (Brandlova 27, Kolín)

Putovní výstava přibližuje všechny zúčastněné projekty, které se ucházely o titul v loňském ročníku prestižní soutěže Stavba roku Středočeského kraje. V této soutěži získala v kategorii "Cena pro stavbu, kterou financuje kraj, nebo jeho příspěvková organizace" první místo rekonstrukce a dostavba hlavní budovy našeho muzea - Veigertovského domu v Kolíně.

Více informací o soutěži Stavba roku Středočeského kraje najdete zde.


Regionální muzeum v Kolíně

Aktuální otevírací doba:

úterý–pátek:
9.00–17.00
sobota–neděle:

10.00–17.00


více...

facebook_logo

Vstupné:

základní: 50,– Kč /dospělí/

zlevněné: 25,– Kč
/děti, studenti, důchodci 60+, držitele karet EYCA/
rodinné: 125,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

zdarma:
/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/ 

aktuality

Doprovodný program k cyklistické výstavě

více - Doprovodný program k cyklistické výstavě
V sobotu 26. října se v našem muzeu za velkého zájmu veřejnosti konal program pro rodiny s dětmi k výstavě "Dobrodružství cyklistiky - éra vysokého kola v Čechách".
(31.10.2019)

Výběrové řízení na pozici "Účetní - fakturant/pokladní"

Regionální muzeum v Kolíně, p. o. vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Účetní - fakturant/pokladní".
(25.10.2019)

Svatohavelské posvícení v kouřimském skanzenu

více - Svatohavelské posvícení v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatohavelské posvícení", který se koná v neděli 20. října.
(11.10.2019)

Výběrové řízení na pozici "Dokumentátor"

Regionální muzeum v Kolíně, p. o., vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Dokumentátor".
(8.10.2019)


Reg­ionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I
příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
­