výstavy

Imaginární setkání fotografů 2023
Jednota v rozmanitosti
René Hrala – Víťa Klouček – Miloš Kim Houdek
18. 5. – 20. 8. 2023
Červinkovský dům (Brandlova 27, Kolín)
Projekt "Imaginární setkání fotografů" byl v kolínském muzeu poprvé představen v roce 2013. V jeho rámci byly vystaveny práce Josefa Sudka, Jaromíra Funkeho a Toshio Sakaie z Japonska. Na jeho platformě je založen cyklus výstav, které v každém ročníku přestavují díla dvou až tří fotografů, jejichž práce spolu tematicky či stylově harmonují nebo naopak stojí ve výrazném protikladu.
Letošní čtvrtý ročník s podtitulem „Jednota v rozmanitosti“ je věnován prezentaci tří fotografů se vztahem ke Kolínu. Pohled skrz hledáček fotoaparátu je u každého z nich velmi odlišný a výstava tak ukazuje proměnlivost a různost interpretace fotografické tvorby. Jakýmsi společným jmenovatelem všech tří fotografů je jejich provázání s poezií a dálně východními filosofickými proudy.
Miloš Kim Houdek představuje výběr z několika svých zásadních fotografických cyklů. Velká část jeho prací se přiklání k abstrahující poloze, kde objekty na fotografii redukuje pouze na základní tvary bez větších detailů. Upřednostňuje černobílé pojetí před barvou. Svým stylem nám jeho práce připomenou spíše grafické listy nebo čínské tušové malby a kaligrafii. Fotografie často doprovází slovy - citátem, básní či krátkou myšlenkou.
Víťa Klouček prezentuje výběr své fotografické tvorby, kterou rozřadil do čtyř základních cyklů. Fotografie v cyklech jsou propojeny autorovým citovým rozpoložením a okolnostmi, za kterých vznikly, spíše než námětem, který vidíme v prvním plánu. V jeho pracích defilují především krajina, městská zákoutí a architektura, na které se ale dokáže dívat netradičním pohledem - skrz odrazy vodních ploch a skel, stíny i zvýrazněné detaily.
René Hrala jde spíše cestou metafyzické fotografie, v koncepci převodu našeho vědomí do obrazové plochy. Jeho fotografie pracují převážně se světlem a výraznou texturou různých povrchů. Výsledný dojem je umocněn i tím, že jeho práce nejsou klasicky vytištěné na fotopapíře, ale na netradičních nosných médiích. Vznikají tak foto obrazy, a díky možnosti tvarování podkladových desek, i zajímavé foto sochy.

Světlo a svítidla
29. 3. – 29. 10. 2023
Veigertovský dům (Karlovo nám. 8, Kolín)
Výstava Světlo a svítidla představuje unikátní soubor osvětlovadel od pravěku do moderní doby. K vidění jsou svítidla na bázi oleje, krásně propracované petrolejové lampy, karbidové svícení a také osvětlení pomocí žárovky. Zároveň se také věnujeme historii kolínského osvětlení, prvnímu veřejnému svícení, vzniku plynárny, zavedení elektřiny a s tím spojené stavby elektráren. Ve výstavě je veden dialog technických artefaktů s uměním. Veškerý prostor je protkán uměleckými díly kolínských autorů či autorů s vazbou na Kolín, kteří ve svých dílech pracovali s tématikou světla a k tématu přistupovali osobitými způsoby - Josef Sudek, René Hrala, Bohuslav Kutil, Jan Kubíček.
Kromě svítidel jako takových představujeme světlo i jako symbol liturgie. Působení světla bylo zajímavým poznatkem i pro vědce, kteří díky němu přišli na mnohé vynálezy, bez kterých se dnes neobejdeme. Světlo je nezbytnou součástí našich životů. Dnes je osvětlení využíváno častokrát i neefektivně, což škodí lidskému zdraví i životnímu prostředí. Světelný smog postihuje téměř většinu obyvatel vyspělého světa a je fenoménem, na který je potřeba brát zřetel.

Ozdoby dávné doby
10. 6. 2022 - 25. 6. 2023
Dvořákovo muzeum pravěku (Brandlova ul. 35, Kolín)
Vydejte se s námi na poutavou procházku tisíce let starými pravěkými ozdobami a jejich výrobními technologiemi. Vstupte do dávných časů a vyrobte si vlastní šperk. Neváhejte a přijďte s celou rodinou. Ženy se pokochají krásou nádherných ozdob, muži řemeslným uměním předků, děti se pobaví v interaktivní části výstavy. Vystavené mimořádné artefakty Vás přesvědčí, že škála surovin a tvarová variabilita ozdob byla v pravěku nepřeberně pestrá. A nezapomněli jsme ani na významnou roli textilu. Součástí výstavy je volná rekonstrukce unikátního dětského keltského hrobu, workshopy a edukační program pro školy.
Regionální muzeum v Kolíně
Aktuální otevírací doba:
úterý–pátek:
9.00–17.00
sobota–neděle:
10.00–17.00
|
![]() |
Vstupné:
základní: 80,– Kč /dospělí/
zlevněné: 40,– Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/
rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma:
/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/