Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Přednáška
  • expozice Dějiny Kolína
  • Lví silou, vzletem sokolím
  • Návrat k přírodě
  • Ozdoby dávné doby
  • expozice Bitva u Kolína
  • expozice Měšťanský dům

výstavy

Návrat k přírodě aneb obraz krajiny v běhu staletí

21. 10. 2022 – 30. 4. 2023

Červinkovský dům (Brandlova 27, Kolín)

Regionální muzeum v Kolíně prezentuje část bohatého sbírkového fondu, který představuje krajinu jako výrazný motiv výtvarného umění. Koncepce výstavy nestojí na pouhé chronologické řadě děl od baroka až do současnosti, jak by mohl její název mylně napovídat. Konfrontuje spíše podobné krajinné náměty od různých autorů z různých časových etap, či použití různých výtvarných technik a stylových fines. Vystavená díla odrážejí také estetický a citový postoj ke krajině, který se v průběhu staletí výrazně měnil.
Prezentovány jsou jak díla malířů a fotografů, jejichž jména zaujímají na české a světové výtvarné scéně přední místo, tak autorů regionálních či lokálních, spojených přímo s Kolínem či širším Kolínskem. Ze známých jmen je to Antonín Mánes, zakladatel české krajinářské malby 19. století nebo mistr zimních nálad František Kaván, malíř vodních toků Václav Radimský, fenomenální Václav Špála či fotografové Josef Sudek a Jaromír Funke. I když díla těchto výtvarníků budou jistě přitahovat zraky všech návštěvníků, na výstavě najdeme mnohem více prací, které nás zaujmou svou originalitou. Odcházející návštěvník tak bude znát mnohem více originálních a zajímavých autorů.
Aby se návštěvníkům krajinou putovalo lépe, atmosféru vystavených děl dokreslují i vybrané úryvky básní od českých autorů, a to jak těch, které známe ze školních čítanek, tak těch, kteří působili či působí zde v Kolíně.

Lví silou, vzletem sokolím
160 let Sokola v Kolíně

30. 6. 2022 – 12. 3. 2023

Veigertovský dům (Karlovo nám. 8, Kolín)

Výstava představuje základní kapitoly z historie kolínského Sokola v období let 1862 až 1948. Zdejší sokolská jednota byla založena jen několik měsíců po pražské a patří do skupiny prvních mimopražských jednot, které vznikly ještě v roce 1862. Na výstavě může návštěvník shlédnout v Kolíně dosud neviděný soubor sokolských krojů a úborů, včetně dobového sportovního náčiní a jiných artefaktů ze sbírek Národního muzea, který doprovázejí exponáty zapůjčené od T. J. Sokol Kolín a dalších institucí. Zájemce o historii se jistě začte do popisů zrodu kolínského Sokola, jeho prvních akcí či informací o sokolské hudbě Františka Kmocha. Pominuty nejsou ani vnitřní krize jednoty a vše je navíc dokumentováno bohatým fotografickým a obrazovým materiálem. Sokolská jednota byla tehdy nejvýznamnější místní tělovýchovnou organizací, ale zároveň sehrávala důležitou roli ve veřejném a kulturním životě města. Pozornost je také věnována dramatickému období nacistické okupace a později nástupu komunistické moci, které negativně postihly i tělovýchovnou jednotu Sokol. 

Ozdoby dávné doby

10. 6. 2022 - 25. 6. 2023

Dvořákovo muzeum pravěku (Brandlova ul. 35, Kolín)

Vydejte se s námi na poutavou procházku tisíce let starými pravěkými ozdobami a jejich výrobními technologiemi. Vstupte do dávných časů a vyrobte si vlastní šperk. Neváhejte a přijďte s celou rodinou. Ženy se pokochají krásou nádherných ozdob, muži řemeslným uměním předků, děti se pobaví v interaktivní části výstavy. Vystavené mimořádné artefakty Vás přesvědčí, že škála surovin a tvarová variabilita ozdob byla v pravěku nepřeberně pestrá. A nezapomněli jsme ani na významnou roli textilu. Součástí výstavy je volná rekonstrukce unikátního dětského keltského hrobu, workshopy a edukační program pro školy.

Regionální muzeum v Kolíně

Aktuální otevírací doba:

úterý - pátek:
9.00 - 17.00
sobota - neděle:
10.00 - 17.00

více


facebook_logo

Vstupné:

základní: 50,– Kč /dospělí/

zlevněné: 25,– Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/
rodinné: 125,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

zdarma:
/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/ 

aktuality

Otevření stálé expozice "Dějiny Kolína"

více - Otevření stálé expozice
Ve čtvrtek 26. ledna byla ve Veigertovském domě slavnostně otevřena první část stálé expozice "Dějiny Kolína".
(28.1.2023)

Zima na vsi v kouřimském skanzenu

více - Zima na vsi v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na nový národopisný pořad "Zima na vsi", který se koná v sobotu 4. února v 10.00 - 16.00 hodin.
(28.1.2023)

Lektorské programy pro školy v Mašínově statku

více - Lektorské programy pro školy v Mašínově statku
V Mašínově statku - Památníku tří odbojů v Lošanech jsou pro žáky druhého stupně základních škol a pro studenty středních škol připraveny doprovodné vzdělávací programy.
(15.1.2023)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(3.1.2023)


Reg­ionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I
příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů
­