• Vánoce v měšťanském domě
  • Josef Čáslava – Návrat v čase
  • Nejen nepřátelé

historie

Historická podsbírka čítá v chronologické evidenci 1030 př. č. a v systematické evidenci 2269 položek. Její počátky spadají do období vzniku Muzejní jednoty v Kolíně v roce 1895, avšak z této nejstarší etapy se dochovala jen malá část exponátů. K významnějšímu nárůstu historických sbírek došlo v meziválečném období po ustanovení Městského muzea v Kolíně v roce 1923, ve kterém historické sbírky spravoval Josef Štolba (1870–1939), a po vzniku Muzea básníků Legera a Machara, otevřeném v roce 1935 (později Literárně umělecké sbírky města Kolína – LUSK), jehož vůdčí osobností se stal Robert Marek (1881–1968). Po druhé světové válce vzniklo Muzeum odboje, které shromáždilo rozsáhlou sbírku 1. a 2. odboje. V poválečném období byly převzaty velké soubory, jako jsou osobní fondy J. S. Machara, Františka Kmocha, rodiny Prágrovy, Václava Formánka atd. V letech 1978 až 1990 působil v RMK historik Zdeněk Jelínek (1936–1994), který výrazně rozšířil sbírky 2. odboje a svým rozsáhlým badatelským zájmem přesahoval hranice regionu. Zaměřoval se především na činnost západních i východních paravýsadků. Od poloviny 90. let 20. stol. probíhá pořádání historických sbírek (zvláště fondů osobností a spolků) a jejich odborné zpracování.
Historická sbírka přibližuje dějiny regionu v 19. a 20. stol. Převažují v ní materiály týkající se města Kolín, ojediněle jsou zastoupeny jiné obce a města bývalého kolínského okresu. Její podstatnou část tvoří materiály archivní povahy (fotografie, tištěné a písemné materiály) a v menší míře jsou v ní zastoupeny trojrozměrné předměty.
Sbírka obsahuje historické pohlednice a fotografie zejména Kolína, dále cenné informace o osobnostech, resp. o některých spolcích a institucích, či kulturních a společenských slavnostech v regionu. Je v ní zařazeno i torzo fondu Židovské náboženské obce v Kolíně po roce 1945. Sbírkový fond tak umožňuje mapovat vývoj moderní občanské společnosti v Kolíně od druhé poloviny 19. století, některé významné události – např. tradice bitvy u Kolína, období první a druhé světové války, Pražské jaro a okupaci v roce 1968 nebo místní projevy „sametové revoluce“ na konci roku 1989. Zahrnuje dále doklady o politických, hospodářských, spolkových, kulturních, školských, sportovních a dalších aktivitách, vyplývajících z činnosti místních korporací, spolků i jednotlivců. Její součástí je také sbírka hudebnin. Sbírka se může využít i při studiu a prezentaci širší dobové problematiky či proměn každodennosti.

sobota - neděle:

Zavřeno ve dnech 24., 25. a 31. 12. a 1. 1.

/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/

Dílna na výrobu perličkových ozdob v kouřimském skanzenu

více - Dílna na výrobu perličkových ozdob v kouřimském skanzenu
V sobotu 11. prosince můžete v Muzeu lidových staveb v Kouřimi navštívit adventní dílnu na výrobu vánočních ozdob.
(4.12.2021)

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

více - Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi
Zveme Vás do kouřimského skanzenu k prohlídce tematické adventní a vánoční instalace, která bude k vidění ve dnech 27. listopadu - 30. prosince.
(20.11.2021)

Komentovaná prohlídka výstavy "Krajinou k abstrakci - Ludmila Padrtová"

více - Komentovaná prohlídka výstavy
Zveme Vás na prohlídku výstavy s výkladem historika umění Zdenka Primuse, která se koná v Červinkovském domě v úterý 23. listopadu v 17.00 hodin.
(16.11.2021)

Publikace "100 uměleckých předmětů"

více - Publikace
V našem muzeu je v prodeji publikace "100 uměleckých předmětů Regionálního muzea v Kolíně", jejímiž autory jsou historikové Mgr. Petra Hollerová a Mgr. Vladimír Rišlink.
(5.10.2021)