• Česká státnost
  • Příběh vějíře
  • František Karel Foltýn
  • Nejen nepřátelé

PhDr. Vladimír Jakub Mrvík, Ph.D.

Vystudoval gymnázium v Českém Brodě, v letech 2004–2009 studoval na FF Univerzity Karlovy v Praze, obory archivnictví-PVH, historie a učitelství pro střední školy. Ve své diplomové práci Nižší šlechta na Černokostelecku v raném novověku zkoumal jev pauperizace a mizení nižší šlechty před a po bitvě na Bílé hoře, v období let 1500–1730. 21.5.2003 obdržel z rukou přítomnosti prezidenta republiky V. Klause cenu Učené společnosti ČR za trvalý výzkum regionálních dějin. V letech 2008–2009 byl vědeckým pracovníkem Národního muzea v Praze, od roku 2009 je historikem Regionálního muzea v Kolíně. V letech 2009–2012 byl také interním doktorandem FF Univerzity Karlovy v Praze (téma disertační práce: Historická topografie města Kostelce n. Č. l.), říjen 2012 – zisk titulu Ph.D. Je také předsedou komise pro regeneraci městské památkové zóny při MěÚ v Českém Brodě, členem Společnosti pro českou heraldiku a genealogii v Praze, Společnosti pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, společnosti Mensa ČR a členem Historické komise o.p.s. Po stopách Liechtensteinů. Od roku 2005 také vyučuje dějepis a latinu na gymnáziu v Českém Brodě.
Profesní zaměření: Nižší šlechta v Českých zemích v 16.–18. století; historická městská topografie a problematika maloměst a měst agrárního a poloagrárního charakteru; regionální dějiny Černokostelecka a Českobrodska; Smiřičtí; Lichtenštejnové; regionální církevní dějiny a liturgika.

Kontakt:
mrvik@muzeumkolin.cz
mob.: +420 603 390 349

sobota, neděle:

/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/

Dny lidové architektury Středočeského kraje 2020

více - Dny lidové architektury Středočeského kraje 2020
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na bohatý program Dnů lidové architektury, který se koná ve dnech 18. - 19. července.
(10.7.2020)

"Od Markéty k Matičkám" v kouřimském skanzenu

Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, přibližující lidové obyčeje vrcholícího léta, která je k vidění ve dnech 14. července - 6. září.
(6.7.2020)

Komentované prohlídky výstavy "Nejen nepřátelé"

více - Komentované prohlídky výstavy
Zveme Vás na komentované prohlídky výstavy "Nejen nepřátelé - staří Řekové a jejich sousedé", které se v rámci programu "Archeologické léto" konají ve Dvořákově muzeu pravěku.
(3.7.2020)

Zvýhodněná vstupenka do muzeí v Kolíně a Kutné Hoře

více - Zvýhodněná vstupenka do muzeí v Kolíně a Kutné Hoře
V našem muzeu si můžete zakoupit zvýhodněnou vstupenku do tří příspěvkových organizací Středočeského kraje - Regionálního muzea v Kolíně, Českého muzea stříbra Kutná Hora a GASK - Galerie Středočeského kraje.
(1.7.2020)