• Sladkosti na Kolínsku
  • Umění ve službách reklamy
  • Nejen nepřátelé

PhDr. Vladimír Jakub Mrvík, Ph.D.

Vystudoval gymnázium v Českém Brodě, v letech 2004–2009 studoval na FF Univerzity Karlovy v Praze, obory archivnictví-PVH, historie a učitelství pro střední školy. Ve své diplomové práci Nižší šlechta na Černokostelecku v raném novověku zkoumal jev pauperizace a mizení nižší šlechty před a po bitvě na Bílé hoře, v období let 1500–1730. 21.5.2003 obdržel z rukou přítomnosti prezidenta republiky V. Klause cenu Učené společnosti ČR za trvalý výzkum regionálních dějin. V letech 2008–2009 byl vědeckým pracovníkem Národního muzea v Praze, od roku 2009 je historikem Regionálního muzea v Kolíně. V letech 2009–2012 byl také interním doktorandem FF Univerzity Karlovy v Praze (téma disertační práce: Historická topografie města Kostelce n. Č. l.), říjen 2012 – zisk titulu Ph.D. Je také předsedou komise pro regeneraci městské památkové zóny při MěÚ v Českém Brodě, členem Společnosti pro českou heraldiku a genealogii v Praze, Společnosti pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, společnosti Mensa ČR a členem Historické komise o.p.s. Po stopách Liechtensteinů. Od roku 2005 také vyučuje dějepis a latinu na gymnáziu v Českém Brodě.
Profesní zaměření: Nižší šlechta v Českých zemích v 16.–18. století; historická městská topografie a problematika maloměst a měst agrárního a poloagrárního charakteru; regionální dějiny Černokostelecka a Českobrodska; Smiřičtí; Lichtenštejnové; regionální církevní dějiny a liturgika.

Kontakt:
mrvik@muzeumkolin.cz
mob.: +420 603 390 349

zavřeno

/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/

Povídání o tradici svátku Tří králů

více - Povídání o tradici svátku Tří králů
V pondělí 4. ledna promluvil v České televizi v rámci pořadu "Sama doma" historik našeho muzea PhDr. Vladimír Jakub Mrvík, Ph.D.
(4.1.2021)

Reportáž o výstavě "Nejen nepřátelé"

více - Reportáž o výstavě
V neděli 3. ledna uvedla Česká televize v rámci pořadu "Toulavá kamera" reportáž o výstavě "Nejen nepřátelé - staří Řekové a jejich sousedé", která právě probíhá v našem muzeu.
(3.1.2021)

Výstava o barokní architektuře

více - Výstava o barokní architektuře
Od 3. prosince do 31. ledna můžete v přednáškovém sále Veigertovského domu navštívit komorní výstavu "Lombardští architekti a barokní stavby ve Středočeském kraji".
(30.11.2020)

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace přibližující adventní a vánoční obyčeje, která bude k vidění ve dnech 5. prosince - 10. ledna.
(29.11.2020)