• Přednáška
  • Ozdoby dávné doby
  • Tesaříci ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně

historie

Počátky sbírkotvorné činnosti v Kolíně sledujeme od první poloviny devadesátých let 19. století. Předcházely jim sice časnější snahy o založení muzea, ale až v rámci příprav Národopisné výstavy českoslovanské (1895) je bylo možné završit. Okresní národopisná sběrací výstava v Kolíně byla zahájena 26. srpna 1894 a v následujícím roce byl založen muzejní spolek. Dne 9. května 1895 proběhla ustavující valná hromada Muzejní jednoty v Kolíně, která působila ve vymezených prostorách radnice. Teprve v roce 1913 muzeum získalo vlastní sídlo - budovu bývalé Nové farní školy čp. 35 u chrámu sv. Bartoloměje, kterou užívá dodnes. V roce 1923 převzalo správu muzea město. Muzejnímu kuratoriu předsedal od roku 1924 Josef Štolba, který se věnoval především regionální historii a numismatice. Správcem archeologické sbírky byl v témže roce jmenován MUDr. František Dvořák a díky jeho unikátním objevům se muzeum stalo uznávaným archeologickým pracovištěm. V poválečném období zde působil archeologický seminář pozdějšího akademika prof. Jana Filipa.

V roce 1935 bylo v Kolíně založeno druhé městské muzeum – Muzeum básníků Karla Legera a Josefa Svatopluka Machara, z počátku věnované těmto dvěma slavným rodákům, později známé (od roku 1941) jako Literární a umělecké sbírky Města Kolína (LUSK). U jeho zrodu stál Klub českých turistů a vlastivědný pracovník Robert Marek. Prostory muzea se nacházely ve druhém poschodí Veigertovského domu čp. 8 na Karlově náměstí. Roku 1938 muzeum od města získalo také budovu bývalé Staré farní školy čp. 24 u chrámu sv. Bartoloměje.

Na počátku 50. let došlo ke sloučení LUSKu s dosavadním Městským muzeem. Takto vzniklá instituce získala v roce 1967 statut regionálního muzea a během tří let k ní byla jako pobočky připojena muzea v Českém Brodě, Kostelci nad Černými lesy a Kouřimi. Roku 1972 byl Regionálním muzeem založen skanzen (původně Muzeum vesnice, dnes Muzeum lidových staveb) v Kouřimi, který se stal jeho čtvrtou pobočkou. V těchto letech muzeum několikrát vystřídalo zřizovatele, od roku 1973 se stalo na třicet let muzeem okresním. V roce 1982 získalo do užívání další budovu v Kolíně – Červinkovský dům čp. 27 u chrámu sv. Bartoloměje. Vzápětí však došlo k uzavření hlavní budovy muzea, Veigertovského domu čp. 8 na Karlově náměstí, kde byly zahájeny dodnes nedokončené rekonstrukční práce. Roku 1990 se od Regionálního muzea opět oddělilo muzeum v Kostelci nad Černými lesy, které přešlo pod správu města. V 90. letech 20. století činnost instituce výrazně omezila řada majetkoprávních sporů, vyplývajících z uplatňování restitučních nároků na Veigertovský i Červinkovský dům v Kolíně a na pozemky kouřimského skanzenu. Od roku 2003 je zřizovatelem Regionálního muzea Středočeský kraj, který usiluje především o vytvoření vhodných podmínek pro další rozvoj této instituce. V letech 2014 - 2017 proběhla náročná rekonstrukce Veigertovského domu čp. 8 v Kolíně a v letech 2015 - 2016 první etapa dostavby skanzenu v Kouřimi. V roce 2012 muzeum do své správy získalo také areál středověké tvrze v Hradeníně a v roce 2016 Prokůpkův dům v Kouřimi. V obou objektech v budoucnosti dojde ke zřízení nových expozic. Klíčovým rozvojovým tématem je také otázka výstavby centrálního depozitáře pro uložení rozsáhlých muzejních sbírek.

sobota - neděle:

Výstava "Lidové stavby Čech"

více - Výstava
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na výstavu, která se koná do 30. října.
(26.9.2022)

Noc literatury

více - Noc literatury
Zveme Vás na program Noci literatury v Kolíně, který se koná ve středu 21. září v 18.00 - 22.00 hodin.
(14.9.2022)

Dny evropského dědictví

více - Dny evropského dědictví
Zveme Vás na bohatý program Dnů evropského dědictví na Kolínsku, který se koná ve dnech 10. - 18. září.
(5.9.2022)

Otevření Mašínova statku - Památníku tří odbojů v Lošanech

více - Otevření Mašínova statku - Památníku tří odbojů v Lošanech
Zveme Vás na slavnostní otevření Památníku tří odbojů v Lošanech, které se koná v pátek 26. srpna od 15.00 hodin.
(19.8.2022)