Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Od hospodyňky k femme fatale
  • Světlo a svítidla
  • expozice Dějiny Kolína
  • Ozdoby dávné doby
  • expozice Bitva u Kolína
  • expozice Měšťanský dům

expozice

Veigertovský dům
Karlovo náměstí 8

Rozlehlý měšťanský dům na hlavním kolínském náměstí byl založen ve druhé polovině 13. století. V letech 1494 - 1499 byl jeho majitelem Jakub Krčín st. z Jelčan, děd slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan. V první třetině 18. století dům vlastnil městský úředník a pozdější správce radovesnického panství Pavel Samuelis. V této době byla uskutečněna významná barokní přestavba. V letech 1757 - 1858 byl dům majetkem členů zámožné rodiny Veigertovy. Do dnešní pozdně klasicistní podoby byl přestavěn v roce 1863 nákladem obchodníka Josefa Turnaua.
V roce 2016 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce a dostavba domu.

Dějiny Veigertovského domu

Expozice umístěná v gotických sklepeních seznamuje s historickým a stavebním vývojem domu od 13. do 21. století. Vystaveny jsou početné archeologické nálezy, objevené v rámci výzkumu v letech 2014 - 2015. Jednou z dominant expozice je model, který přibližuje podobu domu na počátku 19. století.

Dějiny Kolína
Od středověku do poloviny 19. století

První část stálé historické expozice přibližuje dějiny královského města Kolína od jeho založení v polovině 13. století do poloviny 19. století. Vystaven je početný soubor památek z muzejních sbírek, které mají přímý vztah ke kolínským dějinám. Z nich můžeme jmenovat například nedávno objevenou gotickou sochu Madony z kostela Všech svatých, zlomky renesančního epitafního oltáře Šimona Šilhánka z Choustníka, renesanční korpus ukřižovaného Krista z kaple kolínského zámku, soubor barokních obrazů a soch ze zdejších kostelů, součásti vybavení měšťanských domácností, pozoruhodné předměty připomínající místní sbor ostrostřelců a velkou část rozsáhlé sbírky kolínských cechovních památek ze 17. - 19. století. Expozici doplňují faksimile archiválií, z nichž upoutává pozornost zejména listina českého krále Přemysla Otakara II. z roku 1261 s nejstarší zachovalou zmínkou o městě.
Vystavené historické předměty doprovázejí rekonstrukční modely nejvýznamnějších památek a velký model města v podobě z počátku 18. století, který doplňuje multimediální projekce, přibližující šest hlavních tematických okruhů z dějin středověkého a raně novověkého Kolína.


Bitva u Kolína

18. června 1757 se u Kolína odehrála bitva, ve které císařsko-královská armáda se saskými spojenci poprvé porazila armádu pruského krále Friedricha II. a ve svých důsledcích byla udržena územní integrita Českého království. Marie Terezie v dopisu vítězi u Kolína, polnímu maršálovi Leopoldu Daunovi, její význam zhodnotila jednoznačně: „Monarchie je Vám zavázána za svoji záchranu, stejně jako já za své bytí...“ Expozice představuje reprezentativní kolekci chladných a palných zbraní z období slezských válek, kterou doplňuje replika jednoliberního děla. Bitevní výjev je zakomponován do oltářního obrazu Apoteóza sv. Václava od Václava Prokopa Kramolína. Dále se zde nachází střelecký štít Quida Mánesa s romantickou představou udělení Vojenského řádu Marie Terezie polnímu maršálu Daunovi. Závěrečný útok císařské jízdy zachycuje obraz Karla Tůmy a rozměrná studie Ludvíka Vacátka. Schematický model s dobovou krajinou zobrazuje rozhodující okamžik bitvy – první fázi rozbití útoku pruské pěchoty masivním protiútokem císařské jízdy. Interaktivní displej modelu poskytuje údaje ke znázorněným jednotkám. Další informace, vyobrazení a fotografie nabízejí dotyková obrazovka a prezentace bitvy.

Červinkovský dům
Brandlova 27

Dům čp. 27 náleží k nejstarším zachovalým stavebním památkám na území Kolína. Jeho počátky sahají do třetí čtvrtiny 13. století, kdy vzniklo raně gotické obytné jádro. Ve druhé polovině 14. století byl dům rozšířen přístavbou vrcholně gotického mázhauzu, kolem roku 1518 došlo k jeho raně renesanční úpravě pro potřeby městského špitálu. Architektonický vývoj budovy uzavřely pozdně barokní a klasicistní přestavby, uskutečněné po požáru v roce 1796, kdy dům vlastnila rodina Červinkova (v letech 1703 - 1837). Při bombardování Kolína v době druhé světové války byl objekt silně poškozen. V letech 1982 – 1985 prošel náročnou rekonstrukcí, při níž byla rehabilitována jeho původní historická podoba. Od té doby dům užívá Regionální muzeum. Jeho provoz si vyžádal připojení výstavního sálu, stojícího na místě sousedního domu čp. 26, který byl zcela zničen při bombardování města v roce 1945. Červinkovský dům je rodištěm známého malíře Rudolfa Kremličky (1886 – 1932).

Měšťanský dům
V budově se nachází stálá expozice "Měšťanský dům", jejíž základní část přibližuje formou instalovaných interiérů hlavní trendy v bydlení a stylu života měšťanských vrstev 19. století. Muzeum zde představuje umělecky cenný a vzhledově atraktivní soubor obrazů, nábytku, skla, keramiky a dalších uměleckořemeslných výrobků. Expozice je doplněna audiovizuálním programem. Další část expozice s názvem "Královské město Kolín ve středověku" je instalována ve sklepních prostorách domu s unikátními raně gotickými architektonickými detaily. Zajímavý je také rekonstrukční model středověké podoby Kolína na počátku 15. století. Třetí část expozice přibližuje téma "Hygiena a péče o tělo v průběhu staletí". Vedle hygienických potřeb, zejména z 19. století, nechybějí ani doprovodné texty, které dokumentují historický vývoj záchodů, toaletního papíru, mýdla a další zajímavosti.

Červinkovský dům Raně gotická žebrová klenba v suterénu Červinkovského domu Raně gotický záklopový strop v suterénu Červinkovského domu Expozice Královské město Kolín ve středověku Expozice "Měšťanský dům" - kuchyně se sbírkou měděného nádobí Expozice "Hygiena a péče o tělo v průběhu staletí" Expozice "Měšťanský dům" - společenský salón Expozice "Měšťanský dům" - pánský pokoj Expozice "Měšťanský dům" - společenský salón Expozice "Měšťanský dům" - dámský pokoj

Dvořákovo muzeum pravěku
Nová farní škola

Brandlova 35

Renesanční Nová farní škola stojí v areálu chrámu sv. Bartoloměje. Vznikla roku 1612 přestavbou gotické hřbitovní kaple sv. Jakuba Většího, vybudované v roce 1401 nákladem německého kazatele Mikuláše Keyla. Roku 1793 byla klasicistně upravena a rozšířena přístavbou východního křídla. Svému účelu sloužila až do roku 1860, kdy byla na Kutnohorském předměstí dokončena pro městské školy nová budova. Sídlem muzea se tento dům stal již roku 1913. Osobnost zakladatele muzejní archeologické sbírky MUDr. Františka Dvořáka, popraveného nacisty v roce 1943, připomíná bronzová plaketa od Vladimíra Jana Hnízda, která je osazena na západním průčelí budovy.

Dvořákovo muzeum pravěku slouží k instalaci dlouhodobých výstav s archeologickou tématikou.

Regionální muzeum v Kolíně

Aktuální otevírací doba:

úterý–pátek:
9.00–17.00
sobota–neděle:
10.00–17.00

více

facebook_logo

Vstupné:

základní: 80,– Kč /dospělí/

zlevněné: 40,– Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/

rodinné: 200,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

zdarma:
/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/ 

aktuality

Podzim na vsi v kouřimském skanzenu

více - Podzim na vsi v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na nový národopisný pořad, který se koná v sobotu 30. září v 10.00 - 17.00 hodin.
(23.9.2023)

Komentovaná prohlídka Muzea lidových staveb v Kouřimi

více - Komentovaná prohlídka Muzea lidových staveb v Kouřimi
V rámci programu Evropského dne lidové kultury Vás zveme na prohlídku kouřimského skanzenu s výkladem ředitele Mgr. Vladimíra Rišlinka, která se koná v sobotu 23. září ve 14.00 hodin.
(19.9.2023)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(29.8.2023)

Výběrové řízení na pozici "Konzervátor"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Konzervátor".
(29.8.2023)


Reg­ionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I
příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů
­