O muzeu
Vážení návštěvníci,
z důvodu usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření je muzeum do odvolání pro veřejnost uzavřeno. Z téhož důvodu se nekonají ani prohlídky areálu chrámu sv. Bartoloměje.
Děkujeme za pochopení.

Regionální muzeum v Kolíně, příspěvková organizace, je kulturní institucí s více než stoletou tradicí, která shromažďuje, uchovává a vystavuje početný fond sbírkových předmětů z oblasti archeologie, historie, dějin umění, národopisu a přírodních věd. V těchto oborech zároveň poskytuje expertní činnost. Muzejní expozice se nacházejí ve Veigertovském domě na Karlově náměstí a ve dvou dalších historicky cenných objektech v areálu chrámu sv. Bartoloměje v Brandlově ulici. V muzeu se každoročně koná řada tématicky zaměřených krátkodobých výstav, přednášek a dalších doprovodných programů. Působí zde středočeské Regionální odborné pracoviště pro péči o tradiční lidovou kulturu, a pro užší oblast Kolínska muzeum zajišťuje archeologickou památkovou péči. Instituce dále disponuje veřejně přístupnou odbornou knihovnou. Muzeum zajišťuje průvodcovskou službu v kolínském chrámu sv. Bartoloměje a v přilehlém areálu Bartolomějského návrší.
Regionální muzeum v Kolíně je příspěvkovou organizací Středočeského kraje. Jeho součástí je Podlipanské muzeum v Českém Brodě, Muzeum Kouřimska v Kouřimi, Muzeum lidových staveb v Kouřimi a tvrz v Hradeníně. Muzeum také zajišťuje průvodcovskou službu v kostele sv. Štěpána v Kouřimi.

Založena byla v roce 1894 jako společenstvo s ručením omezeným. Postavila továrnu se sušárnou cikorky na Zálabí v Ovčárecké ulici čp. 305 (pozdější Soja, dnes Chocoland) a další sušárnu v Řečanech. Na konci roku 1898 se uskutečnilo zakcionování firmy a vznikla Kolínská továrna na kávové náhražky, akciový podnik česko-moravského kupectva. Odbyt výrobků narůstal a vyžadoval vybudování či nákup dalších výrobních kapacit v českých zemích, ale i v Lublani nebo Haliči (na území tehdejšího Rakouska-Uherska). V roce 1912 se firma stala jedním z největších českých podniků tohoto typu a její ředitelství se přesunulo do Prahy. Spolupracovala s řadou výtvarníků a reklamní tiskoviny nechávala tisknout na zakázku. V roce 1919 koupila kolínskou tiskárnu Josefa Rellicha v Žižkově ulici čp. 159. Jednalo se o původní Fotochemigrafický závod fotografa Františka Krátkého, který založil v roce 1900. Kolínská továrna na kávové náhražky zde tiskla obaly a širokou škálu reklamních tisků.
Reklamní strategie firmy, kterou se zásadně neodlišovala od ostatních konkurentů včetně Velimské továrny, se zaměřovala nejen na dospělé zákazníky, ale i na dětského příjemce. Reklamní pohádky, sběratelské kartičky nebo hry, jež byly vkládány do balení cikorky, byly zacíleny na děti a mládež. Jejich pobídka měla ovlivňovat rodiče, aby kupovali výrobky Kolínské továrny. Firma tiskla celé série zábavných a mravoučných pohádek a kartiček s edukačním obsahem. Osvětové a vzdělávací kartičky určené pro český trh se zabývaly řadou témat: např. pražské nebo české památky, hrady, české opery, osobnosti a obrazy z dějin českého národa, dobrodružné příběhy nebo omalovánky.
Ve 30. letech 20. století se objevilo nové téma – Československá armáda. V souvislosti s rostoucím ohrožením Československé republiky zejména ze strany nacistického Německa (od r. 1933) nabyla na významu problematika její obranyschopnosti. Branná tématika se projevila i v reklamě, která vždy reaguje na aktuální dění. Např. pražská firma Schnöblig vydávala od roku 1937 letáky a plakáty o Československé armádě s reklamou zubní značky Thymolin, které vycházely přímo z materiálů Ministerstva národní obrany. Kartičky s tématikou armády nesly reklamy též čáslavské firmy Kosmos, Emil Pick a spol., která pro ně připravila i alba. Obrázkové sběratelské kartičky Kolínské továrny na kávové náhražky zobrazovaly vojenské uniformy a odznaky, bojovou techniku, výjevy z výcviku a vojenského života a také výsostné znaky vojenských letadel různých států. Firma na nich propagovala svou cikorku Zlatá hospodyňka a obilnou kávu Žitovka. S těmito kartičkami se rovněž dochovalo album „Naše armáda“, které Kolínská cikorka výslovně věnovala dětem.
Regionální muzeum v Kolíně
Aktuální otevírací doba:
zavřeno | ![]() |
Vstupné:
základní: 50,– Kč /dospělí/
zlevněné: 25,– Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/
rodinné: 125,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma:
/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/