Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimKostely kolínskaTvrz HradenínMuzeum dětem
  • Muzejní noc v Kolíně
  • Umění gotiky a renesance
  • Zapomenutá vůně střelného prachu
  • Tesaříci ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně
  • Prohlídka městem
  • expozice Bitva u Kolína
  • expozice Měšťanský dům

Aktuálně

Do muzejních sbírek byla získána bysta sv. Zikmunda | (24. 7. 2021)

FotogalerieDo sbírek našeho muzea se podařilo zakoupit barokní bystu, pocházející z vybavení zámeckého kostela v Kostelci nad Černými lesy.

Dřevořezba, která je dílem kutnohorského mistra Františka Martina Katterbauera z doby kolem roku 1720, byla původně součástí souboru šesti byst světců, které náležely k výzdobě černokosteleckého zámeckého kostela sv. Vojtěcha. Pocházejí z období, kdy byl zámek občasným sídlem vévody Tomáše Emanuela Savojsko - Carignanského, knížete piemontského, a jeho manželky Marie Terezie Savojské z Lichtenštejna. Z tohoto důvodu představují jak svaté patrony Čech (sv. Václav, Ludmila, Zikmund a Jan Nepomucký), tak patrony Savojska a Piemontu (sv. Amadeus a Karel Boromejský). Z vybavení kostela bysty zmizely za neznámých okolností nejpozději v 50. letech 20. století, a dnes je bohužel většina z nich nezvěstná. Některé se v průběhu doby dostaly do zahraničí, přičemž byly po roce 2000 nabízeny k prodeji na uměleckém trhu v Německu.

Díky spolupráci s kolegy z Národního památkového ústavu se nedávno v soukromém majetku v Olomouci podařilo objevit alespoň bystu sv. Zikmunda, která byla následně zakoupena do sbírek Regionálního muzea v Kolíně. Původní výraz díla byl bohužel zastřen diletantskou úpravou z druhé poloviny 20. století, při níž došlo ke kýčovitému přemalování originální barokní polychromie. V budoucnosti plánujeme přistoupit k nezbytnému restaurování památky, při níž dojde k odpovídající rehabilitaci její původní podoby.

Fotogalerie:
Bysta sv. Zikmunda Původní soubor byst světců ze zámeckého kostela v Kostelci nad Černými lesy - stav na počátku 20. století Dnes nezvěstné bysty sv. Václava a sv. Ludmily ze zámeckého kostela v Kostelci nad Černými lesy - stav na počátku 20. století

Regionální muzeum v Kolíně

Aktuální otevírací doba:

úterý - pátek:
9.00 - 17.00
sobota - neděle:
10.00 - 17.00

více


facebook_logo

Vstupné:

základní: 50,– Kč /dospělí/

zlevněné: 25,– Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/
rodinné: 125,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/

zdarma:
/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/ 

aktuality

Výstava "Vážky Českobrodska"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu "Vážky Českobrodska", která se koná ve dnech 26. května - 30. října.
(23.5.2022)

Naše muzeum bylo oceněno v soutěži Gloria musaealis

více - Naše muzeum bylo oceněno v soutěži Gloria musaealis
V národní soutěži Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2021 získala zvláštní ocenění kniha Lenky Mazačové a Roberta Honse "Dobrodružství cyklistiky - Éra vysokého kola v Čechách", kterou vydalo Regionální muzeum v Kolíně.
(21.5.2022)

Zelené svátky v kouřimském skanzenu

více - Zelené svátky v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, přibližující dnes již zapomenuté lidové obyčeje pozdního jara, která je k vidění ve dnech 21. května - 19. června.
(15.5.2022)

Výběrové řízení na pozici "Edukátor v Mašínově statku v Lošanech"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Edukátor v Mašínově statku - památníku tří odbojů v Lošanech".
(10.5.2022)


Reg­ionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I
příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů
­