Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Přednáška
  • Vánoce v měšťanském domě
  • Návrat k přírodě
  • Lví silou, vzletem sokolím
  • Ozdoby dávné doby

Do muzejních sbírek byla získána bysta sv. Zikmunda | (24. 7. 2021)

FotogalerieDo sbírek našeho muzea se podařilo zakoupit barokní bystu, pocházející z vybavení zámeckého kostela v Kostelci nad Černými lesy.

Dřevořezba, která je dílem kutnohorského mistra Františka Martina Katterbauera z doby kolem roku 1720, byla původně součástí souboru šesti byst světců, které náležely k výzdobě černokosteleckého zámeckého kostela sv. Vojtěcha. Pocházejí z období, kdy byl zámek občasným sídlem vévody Tomáše Emanuela Savojsko - Carignanského, knížete piemontského, a jeho manželky Marie Terezie Savojské z Lichtenštejna. Z tohoto důvodu představují jak svaté patrony Čech (sv. Václav, Ludmila, Zikmund a Jan Nepomucký), tak patrony Savojska a Piemontu (sv. Amadeus a Karel Boromejský). Z vybavení kostela bysty zmizely za neznámých okolností nejpozději v 50. letech 20. století, a dnes je bohužel většina z nich nezvěstná. Některé se v průběhu doby dostaly do zahraničí, přičemž byly po roce 2000 nabízeny k prodeji na uměleckém trhu v Německu.

Díky spolupráci s kolegy z Národního památkového ústavu se nedávno v soukromém majetku v Olomouci podařilo objevit alespoň bystu sv. Zikmunda, která byla následně zakoupena do sbírek Regionálního muzea v Kolíně. Původní výraz díla byl bohužel zastřen diletantskou úpravou z druhé poloviny 20. století, při níž došlo ke kýčovitému přemalování originální barokní polychromie. V budoucnosti plánujeme přistoupit k nezbytnému restaurování památky, při níž dojde k odpovídající rehabilitaci její původní podoby.

Fotogalerie:
Bysta sv. Zikmunda Původní soubor byst světců ze zámeckého kostela v Kostelci nad Černými lesy - stav na počátku 20. století Dnes nezvěstné bysty sv. Václava a sv. Ludmily ze zámeckého kostela v Kostelci nad Černými lesy - stav na počátku 20. století

sobota - neděle:

Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu

více - Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatomikulášská obchůzka", který se koná v neděli 4. prosince v 10.00 - 16.00 hodin.
(27.11.2022)

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické adventní a vánoční instalace, která je k vidění ve dnech 26. listopadu - 30. prosince.
(18.11.2022)

Výstava "O včelách a včelařství"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která je pro veřejnost otevřena ve dnech 15. listopadu - 14. května.
(9.11.2022)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(20.10.2022)