• Sladkosti na Kolínsku
  • Umění ve službách reklamy
  • Vážky
  • Nejen nepřátelé

Do muzejních sbírek byla získána bysta sv. Zikmunda | (24. 7. 2021)

FotogalerieDo sbírek našeho muzea se podařilo zakoupit barokní bystu, pocházející z vybavení zámeckého kostela v Kostelci nad Černými lesy.

Dřevořezba, která je dílem kutnohorského mistra Františka Martina Katterbauera z doby kolem roku 1720, byla původně součástí souboru šesti byst světců, které náležely k výzdobě černokosteleckého zámeckého kostela sv. Vojtěcha. Pocházejí z období, kdy byl zámek občasným sídlem vévody Tomáše Emanuela Savojsko - Carignanského, knížete piemontského, a jeho manželky Marie Terezie Savojské z Lichtenštejna. Z tohoto důvodu představují jak svaté patrony Čech (sv. Václav, Ludmila, Zikmund a Jan Nepomucký), tak patrony Savojska a Piemontu (sv. Amadeus a Karel Boromejský). Z vybavení kostela bysty zmizely za neznámých okolností nejpozději v 50. letech 20. století, a dnes je bohužel většina z nich nezvěstná. Některé se v průběhu doby dostaly do zahraničí, přičemž byly po roce 2000 nabízeny k prodeji na uměleckém trhu v Německu.

Díky spolupráci s kolegy z Národního památkového ústavu se nedávno v soukromém majetku v Olomouci podařilo objevit alespoň bystu sv. Zikmunda, která byla následně zakoupena do sbírek Regionálního muzea v Kolíně. Původní výraz díla byl bohužel zastřen diletantskou úpravou z druhé poloviny 20. století, při níž došlo ke kýčovitému přemalování originální barokní polychromie. V budoucnosti plánujeme přistoupit k nezbytnému restaurování památky, při níž dojde k odpovídající rehabilitaci její původní podoby.

Fotogalerie:
Bysta sv. Zikmunda Původní soubor byst světců ze zámeckého kostela v Kostelci nad Černými lesy - stav na počátku 20. století Dnes nezvěstné bysty sv. Václava a sv. Ludmily ze zámeckého kostela v Kostelci nad Černými lesy - stav na počátku 20. století

sobota - neděle:

/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/

Komentovaná prohlídka výstavy "Sladkosti na Kolínsku"

více - Komentovaná prohlídka výstavy
Zveme Vás na komentovanou prohlídku výstavy "Sladkosti na Kolínsku - z historie výroby čokolády, cukrovinek a kávových náhražek", která se koná v úterý 28. září ve 14.00 hodin.
(21.9.2021)

Kutnohorsko a Kolínsko známé i neznámé

více - Kutnohorsko a Kolínsko známé i neznámé
Do 31. října si v Muzeu lidových staveb v Kouřimi můžete prohlédnout část putovní výstavy fotografií Josefa Čáslavy, která přibližuje krásy Kolínska a Kutnohorska.
(15.9.2021)

Veřejné projednání záměru revitalizace Podlipanského muzea v Českém Brodě

více - Veřejné projednání záměru revitalizace Podlipanského muzea v Českém Brodě
Přijďte se seznámit s naším záměrem na obnovu budovy českobrodského muzea ve čtvrtek 16. září v 17.00 hodin.
(13.9.2021)

Výstava "Pocta Antonínu Balšánkovi"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která se koná ve dnech 17. září 2021 - 8. května 2022.
(11.9.2021)