Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Přednáška
  • Vánoce v měšťanském domě
  • Návrat k přírodě
  • Lví silou, vzletem sokolím
  • Ozdoby dávné doby

V muzejních sbírkách byl objeven soubor gotických vitrají | (23. 5. 2021)

FotogalerieV loňském roce došlo v našem muzeu k senzačnímu objevu souboru neznámých gotických vitrají z kolínského chrámu sv. Bartoloměje.

Dlouhé desítky let se mělo za to, že velká dřevěná bedna, uložená v muzejním depozitáři, obsahuje zlomky chrámových vitrají z konce 19. století, které byly poškozeny při bombardování Kolína v březnu roku 1945. Z tohoto důvodu nebyla předmětům věnována větší pozornost, a snad proto byly v rámci sbírkového fondu evidovány pouze jako doprovodný dokumentační materiál. Jaké však bylo naše překvapení, když se po bližším ohledání a základním konzervátorském ošetření ukázalo, že máme před sebou dosud neznámý a v českém prostředí naprosto unikátní soubor středověkých prací, který je předběžně možné datovat do druhé poloviny 14. století!

Deset zachovalých panelů zřejmě tvořilo součást výplně jediného chrámového okna, přičemž čtyři obdélníkové kusy náležely jeho spodní části a šest zbývajících kusů ve tvaru čtyřlistu, trojlistů, routy a jeptišek vyplňovalo obrazec horní části okenní kružby. Všechny vitraje jsou ornamentální s motivem mřížek a rozet, jednotlivá skla doplňuje jemná malba švarclotem s motivem bohatě rozeklaných listů a okvětních plátků růží. Styl provedení napovídá skutečnosti, že tyto ornamentální panely vznikly současně s proslulým souborem čtyř figurálních vitrají s náměty ze života Krista a P. Marie, datovaným do doby kolem roku 1380, jehož část je dnes vystavena v expozici Národní galerie v Praze.

Nově objevený soubor vitrají, který se do muzejních sbírek dostal pravděpodobně již v souvislostí s obnovou kolínského chrámu sv. Bartoloměje na počátku 20. století, bude podroben odpovídajícímu odbornému posouzení a nezbytnému restaurátorskému zásahu. V budoucnosti plánujeme vystavení vitrají ve stálé expozici našeho muzea.

Fotogalerie:

sobota - neděle:

Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu

více - Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatomikulášská obchůzka", který se koná v neděli 4. prosince v 10.00 - 16.00 hodin.
(27.11.2022)

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické adventní a vánoční instalace, která je k vidění ve dnech 26. listopadu - 30. prosince.
(18.11.2022)

Výstava "O včelách a včelařství"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která je pro veřejnost otevřena ve dnech 15. listopadu - 14. května.
(9.11.2022)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(20.10.2022)