Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Vánoce v měšťanském domě
  • Návrat k přírodě
  • Lví silou, vzletem sokolím
  • Ozdoby dávné doby

Muzeum získalo vzácnou středověkou plastiku | (24. 1. 2020)

FotogalerieNa konci loňského roku získalo Regionální muzeum v Kolíně do svého sbírkového fondu gotickou plastiku Panny Marie s Ježíškem.

Dílo bylo zakoupeno ze soukromého majetku díky příspěvku Ministerstva kultury České republiky a zřizovatele muzea Středočeského kraje. Dřevěná plastika je vysoká 74 cm, a její povrch pokrývají zbytky původní polychromie. Svým výtvarným pojetím vychází ze známého typu Madony plzeňské, který byl na přelomu 14. a 15. století oblíben v širší oblasti západních, jižních a středních Čech. Na základě tohoto srovnání je možné dílo datovat do období na začátku 15. století, přičemž otázka jeho přesnější datace, či bližšího zařazení do kontextu vývoje českého středověkého sochařství, je předmětem dalšího odborného bádání. Plastika snad byla původně součástí mobiliáře kostela Všech svatých na Kutnohorském předměstí v Kolíně, odkud se po poškození této stavby na konci druhé světové války dostala do soukromého majetku. Na území východní části středních Čech a především Kolínska se tak jedná o vzácně zachovalou středověkou uměleckou památku, jejíž historický význam nesnižuje ani neúplný stav zachování.

Plastika bude v nejbližší době dočasně vystavena v Červinkovském domě, a v budoucnosti se stane součástí stálé expozice o dějinách Kolína ve Veigertovském domě na Karlově náměstí.

Fotogalerie:
P. Marie s Ježíškem P. Marie s Ježíškem - detail

sobota - neděle:

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické adventní a vánoční instalace, která je k vidění ve dnech 26. listopadu - 30. prosince.
(18.11.2022)

Výstava "O včelách a včelařství"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která je pro veřejnost otevřena ve dnech 15. listopadu - 14. května.
(9.11.2022)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(20.10.2022)

Svatohavelské posvícení v kouřimském skanzenu

více - Svatohavelské posvícení v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatohavelské posvícení", který se koná v neděli 16. října v 10.00 - 16.00 hodin.
(9.10.2022)