• Ozdoby dávné doby
  • Umění gotiky a renesance
  • Tesaříci ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně
  • Prohlídka městem

Muzeum získalo vzácnou středověkou plastiku | (24. 1. 2020)

FotogalerieNa konci loňského roku získalo Regionální muzeum v Kolíně do svého sbírkového fondu gotickou plastiku Panny Marie s Ježíškem.

Dílo bylo zakoupeno ze soukromého majetku díky příspěvku Ministerstva kultury České republiky a zřizovatele muzea Středočeského kraje. Dřevěná plastika je vysoká 74 cm, a její povrch pokrývají zbytky původní polychromie. Svým výtvarným pojetím vychází ze známého typu Madony plzeňské, který byl na přelomu 14. a 15. století oblíben v širší oblasti západních, jižních a středních Čech. Na základě tohoto srovnání je možné dílo datovat do období na začátku 15. století, přičemž otázka jeho přesnější datace, či bližšího zařazení do kontextu vývoje českého středověkého sochařství, je předmětem dalšího odborného bádání. Plastika snad byla původně součástí mobiliáře kostela Všech svatých na Kutnohorském předměstí v Kolíně, odkud se po poškození této stavby na konci druhé světové války dostala do soukromého majetku. Na území východní části středních Čech a především Kolínska se tak jedná o vzácně zachovalou středověkou uměleckou památku, jejíž historický význam nesnižuje ani neúplný stav zachování.

Plastika bude v nejbližší době dočasně vystavena v Červinkovském domě, a v budoucnosti se stane součástí stálé expozice o dějinách Kolína ve Veigertovském domě na Karlově náměstí.

Fotogalerie:
P. Marie s Ježíškem P. Marie s Ježíškem - detail

sobota - neděle:

Letní kino v kouřimském skanzenu - Tajemství staré bambitky 2

více - Letní kino v kouřimském skanzenu - Tajemství staré bambitky 2
V pátek 8. července Vás zveme do Muzea lidových staveb v Kouřimi na promítání filmové pohádky.
(1.7.2022)

Řemeslné pohádkové léto v kouřimském skanzenu

více - Řemeslné pohádkové léto v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na program Řemeslného pohádkového léta, který se koná ve dnech 2. července - 13. srpna.
(26.6.2022)

Prohlídka kostelů v Uhlířských Janovicích

více - Prohlídka kostelů v Uhlířských Janovicích
Zveme Vás na komentovanou prohlídku kostelů sv. Jiljí a sv. Aloise v Uhlířských Janovicích, která se koná v sobotu 25. června ve 14.00 hodin.
(21.6.2022)

Tajemství svatojánské noci v kouřimském skanzenu

více - Tajemství svatojánské noci v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, která je k vidění ve dnech 23. června - 3. července.
(17.6.2022)