• Příběh vějíře
  • František Karel Foltýn
  • Nejen nepřátelé

Muzeum získalo vzácnou středověkou plastiku | (24. 1. 2020)

FotogalerieNa konci loňského roku získalo Regionální muzeum v Kolíně do svého sbírkového fondu gotickou plastiku Panny Marie s Ježíškem.

Dílo bylo zakoupeno ze soukromého majetku díky příspěvku Ministerstva kultury České republiky a zřizovatele muzea Středočeského kraje. Dřevěná plastika je vysoká 74 cm, a její povrch pokrývají zbytky původní polychromie. Svým výtvarným pojetím vychází ze známého typu Madony plzeňské, který byl na přelomu 14. a 15. století oblíben v širší oblasti západních, jižních a středních Čech. Na základě tohoto srovnání je možné dílo datovat do období na začátku 15. století, přičemž otázka jeho přesnější datace, či bližšího zařazení do kontextu vývoje českého středověkého sochařství, je předmětem dalšího odborného bádání. Plastika snad byla původně součástí mobiliáře kostela Všech svatých na Kutnohorském předměstí v Kolíně, odkud se po poškození této stavby na konci druhé světové války dostala do soukromého majetku. Na území východní části středních Čech a především Kolínska se tak jedná o vzácně zachovalou středověkou uměleckou památku, jejíž historický význam nesnižuje ani neúplný stav zachování.

Plastika bude v nejbližší době dočasně vystavena v Červinkovském domě, a v budoucnosti se stane součástí stálé expozice o dějinách Kolína ve Veigertovském domě na Karlově náměstí.

Fotogalerie:
P. Marie s Ježíškem P. Marie s Ježíškem - detail

sobota, neděle:

/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/

Komentované prohlídky výstavy "Nejen nepřátelé"

více - Komentované prohlídky výstavy
Zveme Vás na komentované prohlídky výstavy "Nejen nepřátelé - staří Řekové a jejich sousedé", které se v rámci programu "Archeologické léto" konají ve Dvořákově muzeu pravěku.
(3.7.2020)

Zvýhodněná vstupenka do muzeí v Kolíně a Kutné Hoře

více - Zvýhodněná vstupenka do muzeí v Kolíně a Kutné Hoře
V našem muzeu si můžete zakoupit zvýhodněnou vstupenku do tří příspěvkových organizací Středočeského kraje - Regionálního muzea v Kolíně, Českého muzea stříbra Kutná Hora a GASK - Galerie Středočeského kraje.
(1.7.2020)

Den královského přemyslovského města Kolína

více - Den královského přemyslovského města Kolína
Zveme Vás na komponovaný program, připravený spolkem Města Otakarova ve spolupráci s Městem Kolín, Městskou knihovnou Kolín a Regionálním muzeem v Kolíně, který se koná ve středu 8. července od 14.30 hodin.
(1.7.2020)

Řemeslné pohádkové léto v kouřimském skanzenu

více - Řemeslné pohádkové léto v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na program Řemeslného pohádkového léta, který se koná o prázdninových sobotách od 4. července do 15. srpna.
(27.6.2020)