• Přednáška
  • Kolín 1914–1918
  • Jan Havránek

V prodeji je kniha Mgr. Jindřicha Záhorky "Hledání ideálního chrámu" | (26. 11. 2017)

V pokladnách našeho muzea v Kolíně a Českém Brodě je k získání nová publikace historika umění Mgr. Jindřicha Záhorky přibližující sakrální architekturu období historismu na Kolínsku.

Publikace v rozsahu 178 stran s množstvím barevných ilustrací je k získání za 180,- Kč

Anotace:

V oblasti mezi Kutnou Horou, Kolínem a Kouřimí vznikla v druhé polovině 19. století řada kvalitní realizací sakrální architektury, kterým se věnujeme tato kniha. V menších i větších vesnicích, v městech a městysích byli přestavovány či odstraňovány staré gotické kostelíky a místo nich vznikaly stavby v historizujících slozích. Soubor kostelů je zde vymezen stavbou kostela sv. Martina v Zibohlavech zahájenou v roce 1873 a končí rokem 1914, kdy byl dostavěn kostel Nanebevzetí Panny Marie v Gruntě. Uměleckohistoricky jde o období označované nejčastěji jako přísný historismus následovaný historismem pozdním.
Výběr staveb zahrnuje kostely patřící historicky pod patronát města Kutné Hory (Veletov, Zibohlavy, Lošany, Konárovice) pod bývalý kolínský velkostatek (Ovčáry, Nová Ves, Grunta), panství rodu Šternberků (Zásmuky), Lichtensteinů (Radim, Plaňany) i stavby spadající pod „stát“ (Vavřinec, Kouřim). Mimo tradiční vlastnickou strukturu stojí kostel v Pečkách, který postavila vlastním nákladem přímo obec prostřednictví k tomu založeného spolku. Z hlediska církevní správy patří většina kostelů do pražské arcidiecéze pod správu vikariátu v Kolíně (Nová Ves, Ovčáry, Zibohlavy, Zásmuky, Lošany, Plaňany, Pečky, Radim, Vavřinec, Kouřim). Kostely v Gruntě, Konárovicích a Veletově spadají v současnosti pod vikariát kutnohorsko-poděbradský. Majetkovou, patronátní, politickou i církevní správou vymezeného území se věnují úvodní kapitoly této práce. Na ty navazuje text o samotné architektuře staveb, jejich autorech, architektech či stavitelích. Jednotlivé stavby jsou zařazeny do širšího kontextu historizující architektury. V částech nazvaných Hledání a nalézání ideálního chrámu je věnována pozornost reflexi problematiky tehdejší sakrální architektury uvnitř římskokatolické církve a to především prostřednictví Provincionální synody konané v roce 1860.
Podstatnou část publikace tvoří katalog jednotlivých staveb. Informace o stavbách vycházejí z archivních pramenů a původní plánové dokumentace. Jednotlivá hesla jsou strukturována do oddělení věnující se historii a okolnostem výstavby, následuje popis a zakončena jsou přehledem pramenů a literatury. Kromě architektury, které je věnována dominantní pozornost, jsou v textu obsaženy informace o vnitřní výzdobě a mobiliáři.

Komentovaná prohlídka výstavy "Kolín 1914 - 1918"

více - Komentovaná prohlídka výstavy
Zveme Vás do Veigertovského domu na komentovanou prohlídku výstavy "Kolín 1914 - 1918. Kolíňané za Velké války a vznik Československé republiky", která se koná v pátek 28. září ve 14.00 hodin.
(20.9.2018)

Přednáška o výzdobě kostelů v 19. století

Zveme Vás do Kulturního střediska města Pečky na přednášku Mgr. Jindřicha Záhorky "České nebe - výzdoba kostelních interiérů 2. poloviny 19. století na Kolínsku", která se koná ve středu 26. září v 17.00 hodin.
(20.9.2018)

Výběrové řízení na pozici "Mzdový účetní - personalista"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Mzdový účetní - personalista".
(10.9.2018)

Prohlídka fary ve Skramníkách

více - Prohlídka fary ve Skramníkách
V rámci programu Dnů evropského dědictví Vás zveme na komentovanou prohlídku bývalé fary ve Skramníkách, která se koná v sobotu 15. září ve 14.00 hodin.
(5.9.2018)