• Přednáška
  • Josef Lada jak ho neznáte
  • Barokní umění ve sbírkách RMK

Výročí narození MUDr. Františka Dvořáka | (30. 11. 2016)

FotogalerieV pondělí 28. listopadu jsme si společně s Městem Kolín připomněli 120. výročí narození MUDr. Františka Dvořáka.

Na průčelí Dvořákova muzea pravěku byl při této příležitosti zavěšen věnec s pamětními stuhami.

MUDr. František Dvořák

28. listopadu 1896 Červené Pečky – 10. června 1943 Drážďany

Narodil se v rodině lékaře MUDr. Františka Dvořáka st. a Pavly roz. Vtělenské. V letech 1907 až 1915 studoval na reálném gymnáziu v Kolíně. Během první světové války zahájil studium medicíny na pražské lékařské fakultě. Po vyhlášení samostatnosti se přihlásil jako dobrovolník do bojů na Slovensku. Současně dokončoval lékařské studium, které po demobilizaci zakončil roku 1921. První zkušenosti získával v Praze a Náchodě a po třech letech se vrátil do Červených Peček, aby zastupoval nemocného otce, po jehož smrti roku 1925 praxi převzal. U svých pacientů si získal velkou oblibu pro srdečné jednání a starostlivou péči. Již roku 1922 se oženil s Marií Dymákovou, ve které nalezl obětavou choť a také spolupracovnici při svých archeologických výzkumech.
V meziválečném období se naplno projevil Dvořákův zájem o archeologii, která ho zaujala již jako gymnazistu. První zprávy o svých archeologických nálezech pak uveřejnil v místním tisku roku 1918. Když se řešilo převzetí kolínského muzea pod správu města, byl v roce 1924 ustanoven kustodem archeologické sbírky. Jeho badatelský zájem se pohyboval od období neolitu až po slovanské osídlení. Oproti svým předchůdcům prováděl soustavné výzkumy, z nichž některé přesáhly rámec regionu a významně přispěly k poznání evropského pravěku. Do roku 1941 shromáždil unikátní sbírky, které se staly základem archeologického oddělení kolínského muzea. Dvořák udržoval úzké styky např. s prof. Janem Filipem, a do zdejšího muzea rovněž zajížděl na exkurze archeologický seminář z pražské Karlovy univerzity.
Krátce po okupaci se zapojil do odbojové skupiny, kterou v Kolíně organizoval korektor Bayerovy tiskárny Otakar Moravec-Robur. Skupina však byla prozrazena, Dvořák byl zatčen 4. září 1941 a dlouhodobě vězněn. Lidový soud v Berlíně jej 14. ledna 1943 odsoudil k trestu smrti spolu s O. Moravcem a dalšími dvěma spolupracovníky. Popraven byl 10. června v Drážďanech, ve věznici na Mnichovském náměstí. Dnes je na jeho počest pojmenována budova Muzea pravěku Regionálního muzea v Kolíně.
Fotogalerie:
MUDr. František Dvořák Plaketa MUDr. Františka Dvořáka na budově Regionálního muzea

Pořad "Historie.cs"

více - Pořad
V sobotu 10. listopadu uvedla Česká televize pořad "Historie.cs: I války mají svůj konec", v němž mimo jiné promluvil historik našeho muzea RSDr. Ladislav Jouza.
(12.11.2018)

Přednáška "Životní styl v dobách první republiky"

Zveme Vás do Kulturního střediska Pečky na přednášku Mgr. Vladimíra Rišlinka, která se koná ve středu 14. listopadu v 17.00 hodin.
(8.11.2018)

Videomapping ke stému výročí republiky

více - Videomapping ke stému výročí republiky
V rámci oslav stého výročí republiky v neděli 28. října posloužilo průčelí hlavní budovy našeho muzea pro projekci působivého videomappingu.
(28.10.2018)

Rozhovor s historikem Ladislavem Jouzou

více - Rozhovor s historikem Ladislavem Jouzou
Týdeník Kolínský pres přinesl rozhovor s historikem našeho muzea RSDr. Ladislavem Jouzou o právě probíhající výstavě "Kolín 1914 - 1918. Kolíňané za Velké války a vznik Československé republiky"