• Jan Havránek
  • Jak se žilo za císaře pána

Výročí narození MUDr. Františka Dvořáka | (30. 11. 2016)

FotogalerieV pondělí 28. listopadu jsme si společně s Městem Kolín připomněli 120. výročí narození MUDr. Františka Dvořáka.

Na průčelí Dvořákova muzea pravěku byl při této příležitosti zavěšen věnec s pamětními stuhami.

MUDr. František Dvořák

28. listopadu 1896 Červené Pečky – 10. června 1943 Drážďany

Narodil se v rodině lékaře MUDr. Františka Dvořáka st. a Pavly roz. Vtělenské. V letech 1907 až 1915 studoval na reálném gymnáziu v Kolíně. Během první světové války zahájil studium medicíny na pražské lékařské fakultě. Po vyhlášení samostatnosti se přihlásil jako dobrovolník do bojů na Slovensku. Současně dokončoval lékařské studium, které po demobilizaci zakončil roku 1921. První zkušenosti získával v Praze a Náchodě a po třech letech se vrátil do Červených Peček, aby zastupoval nemocného otce, po jehož smrti roku 1925 praxi převzal. U svých pacientů si získal velkou oblibu pro srdečné jednání a starostlivou péči. Již roku 1922 se oženil s Marií Dymákovou, ve které nalezl obětavou choť a také spolupracovnici při svých archeologických výzkumech.
V meziválečném období se naplno projevil Dvořákův zájem o archeologii, která ho zaujala již jako gymnazistu. První zprávy o svých archeologických nálezech pak uveřejnil v místním tisku roku 1918. Když se řešilo převzetí kolínského muzea pod správu města, byl v roce 1924 ustanoven kustodem archeologické sbírky. Jeho badatelský zájem se pohyboval od období neolitu až po slovanské osídlení. Oproti svým předchůdcům prováděl soustavné výzkumy, z nichž některé přesáhly rámec regionu a významně přispěly k poznání evropského pravěku. Do roku 1941 shromáždil unikátní sbírky, které se staly základem archeologického oddělení kolínského muzea. Dvořák udržoval úzké styky např. s prof. Janem Filipem, a do zdejšího muzea rovněž zajížděl na exkurze archeologický seminář z pražské Karlovy univerzity.
Krátce po okupaci se zapojil do odbojové skupiny, kterou v Kolíně organizoval korektor Bayerovy tiskárny Otakar Moravec-Robur. Skupina však byla prozrazena, Dvořák byl zatčen 4. září 1941 a dlouhodobě vězněn. Lidový soud v Berlíně jej 14. ledna 1943 odsoudil k trestu smrti spolu s O. Moravcem a dalšími dvěma spolupracovníky. Popraven byl 10. června v Drážďanech, ve věznici na Mnichovském náměstí. Dnes je na jeho počest pojmenována budova Muzea pravěku Regionálního muzea v Kolíně.
Fotogalerie:
MUDr. František Dvořák Plaketa MUDr. Františka Dvořáka na budově Regionálního muzea

Výstava "Keltové"

více - Výstava
V Národním muzeu v Praze probíhá do 24. 2. 2019 atraktivní výstava "Keltové".
(25.5.2018)

Publikace o čarodějnicích a loupežnících

více - Publikace o čarodějnicích a loupežnících
V prodeji je publikace historika našeho muzea PhDr. Vladimíra Jakuba Mrvíka, Ph.D. "Čarodějnice a loupežníci na Českobrodsku a Černokostelecku (nejen) barokním.

Letnice v kouřimském skanzenu

více - Letnice v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Letnice", který se koná v neděli 20. května v 10.00 - 17.00 hodin.

Kurs kosení

více - Kurs kosení
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na lektorský program "Senoseč", který se koná v sobotu 19. května.