Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Přednáška
  • Vánoce v měšťanském domě
  • Návrat k přírodě
  • Lví silou, vzletem sokolím
  • Ozdoby dávné doby

Naše muzeum převezme do správy Prokůpkův dům v Kouřimi | (17. 2. 2016)

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo v pondělí 15. února předání Prokůpkova domu v Kouřimi do správy Regionálního muzea v Kolíně.

Rozlehlá budova z let 1929 - 1930, která zdařile kombinuje prvky konstruktivismu a pozdního kubismu, je dílem architektů Josefa Hönicha a Františka Tlapáka. Postavena byla jako kulturní dům Republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu. Její historický název připomíná zasloužilého agrárnického politika Adolfa Prokůpka (1868 - 1934), rodáka z Kutlíř na Kolínsku. Od 50. let 20. století dům sloužil jako zemědělské učiliště, později se stal majetkem Středočeského kraje a přešel do správy jeho příspěvkové organizace Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Městec Králové. Po dobu uplynulých čtrnácti let byl pronajat pro komerční účely. Po skončení tohoto pronájmu jej Středočeský kraj nabídl k užívání Regionálnímu muzeu v Kolíně jako své další příspěvkové organizaci.

Záměrem našeho muzea je uskutečnit postupnou rekonstrukci zanedbaného domu, jehož vnitřní prostory byly v nedávné době bohužel poškozeny řadou diletantsky provedených stavebních úprav. V budoucnosti se Prokůpkův dům stane novým sídlem pobočky Regionálního muzea v Kolíně - Muzea Kouřimska v Kouřimi, a navíc bude plnit funkci provozního zázemí pro Muzeum lidových staveb v Kouřimi.

sobota - neděle:

Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu

více - Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatomikulášská obchůzka", který se koná v neděli 4. prosince v 10.00 - 16.00 hodin.
(27.11.2022)

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické adventní a vánoční instalace, která je k vidění ve dnech 26. listopadu - 30. prosince.
(18.11.2022)

Výstava "O včelách a včelařství"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která je pro veřejnost otevřena ve dnech 15. listopadu - 14. května.
(9.11.2022)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(20.10.2022)