• Muzejní noc v Kolíně
  • Zapomenutá vůně střelného prachu
  • Tesaříci ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně
  • Prohlídka městem

Naše muzeum převezme do správy Prokůpkův dům v Kouřimi | (17. 2. 2016)

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo v pondělí 15. února předání Prokůpkova domu v Kouřimi do správy Regionálního muzea v Kolíně.

Rozlehlá budova z let 1929 - 1930, která zdařile kombinuje prvky konstruktivismu a pozdního kubismu, je dílem architektů Josefa Hönicha a Františka Tlapáka. Postavena byla jako kulturní dům Republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu. Její historický název připomíná zasloužilého agrárnického politika Adolfa Prokůpka (1868 - 1934), rodáka z Kutlíř na Kolínsku. Od 50. let 20. století dům sloužil jako zemědělské učiliště, později se stal majetkem Středočeského kraje a přešel do správy jeho příspěvkové organizace Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Městec Králové. Po dobu uplynulých čtrnácti let byl pronajat pro komerční účely. Po skončení tohoto pronájmu jej Středočeský kraj nabídl k užívání Regionálnímu muzeu v Kolíně jako své další příspěvkové organizaci.

Záměrem našeho muzea je uskutečnit postupnou rekonstrukci zanedbaného domu, jehož vnitřní prostory byly v nedávné době bohužel poškozeny řadou diletantsky provedených stavebních úprav. V budoucnosti se Prokůpkův dům stane novým sídlem pobočky Regionálního muzea v Kolíně - Muzea Kouřimska v Kouřimi, a navíc bude plnit funkci provozního zázemí pro Muzeum lidových staveb v Kouřimi.

sobota - neděle:

Výstava "Vážky Českobrodska"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu "Vážky Českobrodska", která se koná ve dnech 26. května - 30. října.
(23.5.2022)

Naše muzeum bylo oceněno v soutěži Gloria musaealis

více - Naše muzeum bylo oceněno v soutěži Gloria musaealis
V národní soutěži Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2021 získala zvláštní ocenění kniha Lenky Mazačové a Roberta Honse "Dobrodružství cyklistiky - Éra vysokého kola v Čechách", kterou vydalo Regionální muzeum v Kolíně.
(21.5.2022)

Zelené svátky v kouřimském skanzenu

více - Zelené svátky v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, přibližující dnes již zapomenuté lidové obyčeje pozdního jara, která je k vidění ve dnech 21. května - 19. června.
(15.5.2022)

Výběrové řízení na pozici "Edukátor v Mašínově statku v Lošanech"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Edukátor v Mašínově statku - památníku tří odbojů v Lošanech".
(10.5.2022)