• Jan Havránek
  • Jak se žilo za císaře pána

Naše muzeum převezme do správy Prokůpkův dům v Kouřimi | (17. 2. 2016)

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo v pondělí 15. února předání Prokůpkova domu v Kouřimi do správy Regionálního muzea v Kolíně.

Rozlehlá budova z let 1929 - 1930, která zdařile kombinuje prvky konstruktivismu a pozdního kubismu, je dílem architektů Josefa Hönicha a Františka Tlapáka. Postavena byla jako kulturní dům Republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu. Její historický název připomíná zasloužilého agrárnického politika Adolfa Prokůpka (1868 - 1934), rodáka z Kutlíř na Kolínsku. Od 50. let 20. století dům sloužil jako zemědělské učiliště, později se stal majetkem Středočeského kraje a přešel do správy jeho příspěvkové organizace Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Městec Králové. Po dobu uplynulých čtrnácti let byl pronajat pro komerční účely. Po skončení tohoto pronájmu jej Středočeský kraj nabídl k užívání Regionálnímu muzeu v Kolíně jako své další příspěvkové organizaci.

Záměrem našeho muzea je uskutečnit postupnou rekonstrukci zanedbaného domu, jehož vnitřní prostory byly v nedávné době bohužel poškozeny řadou diletantsky provedených stavebních úprav. V budoucnosti se Prokůpkův dům stane novým sídlem pobočky Regionálního muzea v Kolíně - Muzea Kouřimska v Kouřimi, a navíc bude plnit funkci provozního zázemí pro Muzeum lidových staveb v Kouřimi.

Publikace o čarodějnicích a loupežnících

více - Publikace o čarodějnicích a loupežnících
V prodeji je publikace historika našeho muzea PhDr. Vladimíra Jakuba Mrvíka, Ph.D. "Čarodějnice a loupežníci na Českobrodsku a Černokostelecku (nejen) barokním.

Letnice v kouřimském skanzenu

více - Letnice v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Letnice", který se koná v neděli 20. května v 10.00 - 17.00 hodin.

Kurs kosení

více - Kurs kosení
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na lektorský program "Senoseč", který se koná v sobotu 19. května.
(12.5.2018)

Zelené svátky v kouřimském skanzenu

více - Zelené svátky v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tématické instalace, přibližující lidové obyčeje pozdního jara, která bude k vidění ve dnech 12. - 31. května.
(5.5.2018)