• Kolín 1914–1918
  • čtení v muzeu
  • Jan Havránek

Naše muzeum převezme do správy Prokůpkův dům v Kouřimi | (17. 2. 2016)

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo v pondělí 15. února předání Prokůpkova domu v Kouřimi do správy Regionálního muzea v Kolíně.

Rozlehlá budova z let 1929 - 1930, která zdařile kombinuje prvky konstruktivismu a pozdního kubismu, je dílem architektů Josefa Hönicha a Františka Tlapáka. Postavena byla jako kulturní dům Republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu. Její historický název připomíná zasloužilého agrárnického politika Adolfa Prokůpka (1868 - 1934), rodáka z Kutlíř na Kolínsku. Od 50. let 20. století dům sloužil jako zemědělské učiliště, později se stal majetkem Středočeského kraje a přešel do správy jeho příspěvkové organizace Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Městec Králové. Po dobu uplynulých čtrnácti let byl pronajat pro komerční účely. Po skončení tohoto pronájmu jej Středočeský kraj nabídl k užívání Regionálnímu muzeu v Kolíně jako své další příspěvkové organizaci.

Záměrem našeho muzea je uskutečnit postupnou rekonstrukci zanedbaného domu, jehož vnitřní prostory byly v nedávné době bohužel poškozeny řadou diletantsky provedených stavebních úprav. V budoucnosti se Prokůpkův dům stane novým sídlem pobočky Regionálního muzea v Kolíně - Muzea Kouřimska v Kouřimi, a navíc bude plnit funkci provozního zázemí pro Muzeum lidových staveb v Kouřimi.

Dožínky v kouřimském skanzenu

více - Dožínky v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Dožínky", který se koná v sobotu 18. srpna v 10.00 - 18.00 hodin.
(10.8.2018)

Reportáž o výstavě "Mezi kmeny a státem"

více - Reportáž o výstavě
V neděli 5. srpna uvedla Česká televize v rámci pořadu "Toulavá kamera" reportáž o výstavě "Mezi kmeny a státem", která do 16. září probíhá v našem muzeu.
(6.8.2018)

Výstava "Zmizelé Českobrodsko"

více - Výstava
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na komorní výstavu o lidové architektuře na Českobrodsku, která se koná ve dnech 14. července - 16. září.
(8.7.2018)

"Od Markéty k Matičkám" v kouřimském skanzenu

Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tématické instalace, přibližující lidové obyčeje v době pozdního léta, která bude k vidění ve dnech 14. července - 9. září.
(8.7.2018)