• Ozdoby dávné doby
  • Umění gotiky a renesance
  • Tesaříci ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně
  • Prohlídka městem

Věž hradenínské tvrze má novou střechu | (12. 11. 2015)

FotogalerieNa věž tvrze v Hradeníně se po čtyřech desetiletích vrátila střecha, zrekonstruovaná podle historické dokumentace.

Zhotovení kopie barokní střechy kryté šindelem bylo součástí první etapy záchrany této ohrožené památky, financované z havarijního fondu Středočeského kraje. Původní střecha zanikla na počátku 70. let 20. století, a od té doby nebyla věž dostatečně chráněna před povětrnostními vlivy. Při náročné rekonstrukci tvarově složitého mansardového krovu se vycházelo ze zachovalé plánové a fotografické dokumentace, uložené v archivu Národního památkového ústavu. Na vrchol střechy byla osazena plechová korouhev, zhotovená podle dobových předloh, uložených ve sbírkách Muzea Kouřimska v Kouřimi. Současně se zhotovením střechy bylo provedeno statické zajištění věže, jejíž silně narušené zdivo muselo být na několika místech zpevněno kovovými táhly. V interiéru proběhlo restaurátorské zajištění zachovalých historických omítek. Na nich byly při základním průzkumu objeveny historické kresby rudkou, které jsou zajímavým dokladem o životě dávných obyvatel tvrze. Okna věže byla z důvodu ochrany před povětrností opatřena provizorním bedněním. Doufáme, že se nám co nejdříve podaří zajistit finanční prostředky na pokračování rekonstrukčních prací.

Více informací o tvrzi najdete zde.

Fotogalerie:

sobota - neděle:

Letní kino v kouřimském skanzenu - Tajemství staré bambitky 2

více - Letní kino v kouřimském skanzenu - Tajemství staré bambitky 2
V pátek 8. července Vás zveme do Muzea lidových staveb v Kouřimi na promítání filmové pohádky.
(1.7.2022)

Řemeslné pohádkové léto v kouřimském skanzenu

více - Řemeslné pohádkové léto v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na program Řemeslného pohádkového léta, který se koná ve dnech 2. července - 13. srpna.
(26.6.2022)

Prohlídka kostelů v Uhlířských Janovicích

více - Prohlídka kostelů v Uhlířských Janovicích
Zveme Vás na komentovanou prohlídku kostelů sv. Jiljí a sv. Aloise v Uhlířských Janovicích, která se koná v sobotu 25. června ve 14.00 hodin.
(21.6.2022)

Tajemství svatojánské noci v kouřimském skanzenu

více - Tajemství svatojánské noci v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, která je k vidění ve dnech 23. června - 3. července.
(17.6.2022)