Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Vánoce v měšťanském domě
  • Návrat k přírodě
  • Lví silou, vzletem sokolím
  • Ozdoby dávné doby

Věž hradenínské tvrze má novou střechu | (12. 11. 2015)

FotogalerieNa věž tvrze v Hradeníně se po čtyřech desetiletích vrátila střecha, zrekonstruovaná podle historické dokumentace.

Zhotovení kopie barokní střechy kryté šindelem bylo součástí první etapy záchrany této ohrožené památky, financované z havarijního fondu Středočeského kraje. Původní střecha zanikla na počátku 70. let 20. století, a od té doby nebyla věž dostatečně chráněna před povětrnostními vlivy. Při náročné rekonstrukci tvarově složitého mansardového krovu se vycházelo ze zachovalé plánové a fotografické dokumentace, uložené v archivu Národního památkového ústavu. Na vrchol střechy byla osazena plechová korouhev, zhotovená podle dobových předloh, uložených ve sbírkách Muzea Kouřimska v Kouřimi. Současně se zhotovením střechy bylo provedeno statické zajištění věže, jejíž silně narušené zdivo muselo být na několika místech zpevněno kovovými táhly. V interiéru proběhlo restaurátorské zajištění zachovalých historických omítek. Na nich byly při základním průzkumu objeveny historické kresby rudkou, které jsou zajímavým dokladem o životě dávných obyvatel tvrze. Okna věže byla z důvodu ochrany před povětrností opatřena provizorním bedněním. Doufáme, že se nám co nejdříve podaří zajistit finanční prostředky na pokračování rekonstrukčních prací.

Více informací o tvrzi najdete zde.

Fotogalerie:

sobota - neděle:

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické adventní a vánoční instalace, která je k vidění ve dnech 26. listopadu - 30. prosince.
(18.11.2022)

Výstava "O včelách a včelařství"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která je pro veřejnost otevřena ve dnech 15. listopadu - 14. května.
(9.11.2022)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(20.10.2022)

Svatohavelské posvícení v kouřimském skanzenu

více - Svatohavelské posvícení v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatohavelské posvícení", který se koná v neděli 16. října v 10.00 - 16.00 hodin.
(9.10.2022)