• Jarní tábor
  • Jak se žilo za císaře pána
  • Kolínská výtvarná scéna 1918–1968

Zemřela PhDr. Marie Vítková | (15. 1. 2015)

9. ledna zemřela bývalá ředitelka našeho muzea PhDr. Marie Vítková.

Narodila se 20. srpna roku 1920 v rodině pedagoga a ředitele školy Ludvíka Červinky (1872–1961), jenž se také věnoval malířské tvorbě, zejména krajinářství. Marie, vyrůstající v kulturně milovném prostředí, se začala zajímat o literaturu, jazyky a další humanitní vědy. Při studiích na kolínském gymnáziu, které absolvovala roku 1939, se účastnila celostátní literárně estetické soutěže rozborem románu Egona Hostovského. Vysokoškolská studia dokončila až v poválečném období. Roku 1948 vyústilo její studijní úsilí v dokončení vědecké rozpravy na téma Karel Leger, život a dílo.

Záhy poté vstupuje do jejího života kolínské muzeum, kde zaujímá ředitelskou funkci a tuto vykonává až do roku 1977. Během těchto let Městské muzeum prodělalo řadu změn; muzeum se sloučilo s Literními a uměleckými sbírkami města Kolína (tzv. LUSKem) a později byly ve Veigertovském domě (čp. 8 na Karlově náměstí) postupně budovány expozice: Výtvarné umění Kolínska (1963), František Kmoch (1965), Bitva u Kolína (1966) a J. G. Debureau (1968). V této době vznikla i nová archeologická expozice v Dvořákově muzeu pravěku (Brandlova ul. čp. 35), která byla instalována při příležitosti VII. mezinárodního kongresu věd prehistorických a protohistorických v Praze v roce 1966 a pro veřejnost byla otevřena následujícího roku. V roce 1967 získalo muzeum statut regionálního muzea a během tří let jsou k němu připojeny jako pobočky menší muzea v Kouřimi, Kostelci nad Černými lesy (od roku 1990 opět samostatné) a Českém Brodě. Na přelomu 60. a 70. let ředitelka Vítková vedla jednání s odpovědnými pracovníky Státního ústavu památkové péče o možnosti výstavby skanzenu v Kouřimi a od roku 1972 zde začala výstavba další pobočky – Muzea vesnice v Kouřimi (dnes Muzeum lidových staveb v Kouřimi), které bylo veřejnosti zpřístupněno roku 1976. V letech 1971 až 1974 byla PhDr. Vítková navíc pověřena výkonem ředitelské funkce v kutnohorském muzeu.

Marie Vítková rozvíjela spolu s manželem Ing. Zdeňkem Vítkem i další zájmy. S velkým zaujetím se dlouhodobě zabývala chovatelstvím dostihových chrtů (greyhoundů) a byla majitelkou chovatelské stanice Whittiko-Bohemia. Podílela se také na vzniku kolínské dostihové dráhy. V 90. letech mohla uplatnit své bohaté znalosti jazyků při řízení a provozu V&V Jazykové školy.

Výběrové řízení na pozici "Archeolog - kurátor podsbírky Archeologie"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Archeolog - kurátor podsbírky Archeologie".
(16.2.2018)

Výběrové řízení na pozici "Průvodce"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Průvodce".
(16.2.2018)

Reportáž o klášteru v Klášterní Skalici

více - Reportáž o klášteru v Klášterní Skalici
V pondělí 12. února uvedla Česká televize v rámci pořadu "Reportéři ČT" reportáž o bývalém klášteru v Klášterní Skalici. Promluvil v ní pracovník našeho muzea Michal Vevera.
(13.2.2018)

Rozhovor s ředitelem muzea

více - Rozhovor s ředitelem muzea
Týdeník Kolínský pres přinesl v úterý 2. února rozhovor s Mgr. Vladimírem Rišlinkem o aktuálním dění v Regionálním muzeu.
(13.2.2018)