Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Vánoční programy
  • Vánoce v měšťanském domě
  • Návrat k přírodě
  • Lví silou, vzletem sokolím
  • Ozdoby dávné doby

Zemřela PhDr. Marie Vítková | (15. 1. 2015)

9. ledna zemřela bývalá ředitelka našeho muzea PhDr. Marie Vítková.

Narodila se 20. srpna roku 1920 v rodině pedagoga a ředitele školy Ludvíka Červinky (1872–1961), jenž se také věnoval malířské tvorbě, zejména krajinářství. Marie, vyrůstající v kulturně milovném prostředí, se začala zajímat o literaturu, jazyky a další humanitní vědy. Při studiích na kolínském gymnáziu, které absolvovala roku 1939, se účastnila celostátní literárně estetické soutěže rozborem románu Egona Hostovského. Vysokoškolská studia dokončila až v poválečném období. Roku 1948 vyústilo její studijní úsilí v dokončení vědecké rozpravy na téma Karel Leger, život a dílo.

Záhy poté vstupuje do jejího života kolínské muzeum, kde zaujímá ředitelskou funkci a tuto vykonává až do roku 1977. Během těchto let Městské muzeum prodělalo řadu změn; muzeum se sloučilo s Literními a uměleckými sbírkami města Kolína (tzv. LUSKem) a později byly ve Veigertovském domě (čp. 8 na Karlově náměstí) postupně budovány expozice: Výtvarné umění Kolínska (1963), František Kmoch (1965), Bitva u Kolína (1966) a J. G. Debureau (1968). V této době vznikla i nová archeologická expozice v Dvořákově muzeu pravěku (Brandlova ul. čp. 35), která byla instalována při příležitosti VII. mezinárodního kongresu věd prehistorických a protohistorických v Praze v roce 1966 a pro veřejnost byla otevřena následujícího roku. V roce 1967 získalo muzeum statut regionálního muzea a během tří let jsou k němu připojeny jako pobočky menší muzea v Kouřimi, Kostelci nad Černými lesy (od roku 1990 opět samostatné) a Českém Brodě. Na přelomu 60. a 70. let ředitelka Vítková vedla jednání s odpovědnými pracovníky Státního ústavu památkové péče o možnosti výstavby skanzenu v Kouřimi a od roku 1972 zde začala výstavba další pobočky – Muzea vesnice v Kouřimi (dnes Muzeum lidových staveb v Kouřimi), které bylo veřejnosti zpřístupněno roku 1976. V letech 1971 až 1974 byla PhDr. Vítková navíc pověřena výkonem ředitelské funkce v kutnohorském muzeu.

Marie Vítková rozvíjela spolu s manželem Ing. Zdeňkem Vítkem i další zájmy. S velkým zaujetím se dlouhodobě zabývala chovatelstvím dostihových chrtů (greyhoundů) a byla majitelkou chovatelské stanice Whittiko-Bohemia. Podílela se také na vzniku kolínské dostihové dráhy. V 90. letech mohla uplatnit své bohaté znalosti jazyků při řízení a provozu V&V Jazykové školy.

sobota - neděle:

Perličkové ozdoby v kouřimském skanzenu

více - Perličkové ozdoby v kouřimském skanzenu
Navštivte v Muzeu lidových staveb v Kouřimi rukodělnou dílnu na výrobu perličkových ozdob, která bude otevřena v sobotu 10. prosince v 10.00 - 16.00 hodin.
(6.12.2022)

Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu

více - Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatomikulášská obchůzka", který se koná v neděli 4. prosince v 10.00 - 16.00 hodin.
(27.11.2022)

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické adventní a vánoční instalace, která je k vidění ve dnech 26. listopadu - 30. prosince.
(18.11.2022)

Výstava "O včelách a včelařství"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která je pro veřejnost otevřena ve dnech 15. listopadu - 14. května.
(9.11.2022)