• Jan Havránek
  • Jak se žilo za císaře pána

Uskutečnili jsme výlet do Berlína | (10. 11. 2014)

V sobotu 8. listopadu se za krásného podzimního počasí konal výlet do Berlína, který naše muzeum pořádalo u příležitosti probíhající výstavy "Poklady starého Egypta".

Exkurze se ovšem zdaleka netýkala pouze staroegyptského umění. Cestou do Berlína jsme se seznámili s historií a urbanismem německé metropole prostřednictvím zajímavého výkladu Mgr. Vladimíra Rišlinka a Mgr. Jindřicha Záhorky.

První částí programu v samotném centru Berlína byla návštěva Muzejního ostrova, který je zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Muzejní ostrov je komplexem pěti berlínských státních muzeí, kde jsme si kromě egyptského umění v Novém muzeu mohli prohlédnout i sbírky dokumentující kulturní vývoj evropských i mimoevropských civilizací.

Odpoledne jsme se s historiky umění vypravili do berlínských ulic. Zájemci o stavební památky od středověku do 19. století absolvovali trasu s výkladem Mgr. Vladimíra Rišlinka. Druhá skupina se vydala s Mgr. Jindřichem Záhorkou na procházku tematicky zaměřenou na Berlín 20. století.

Fotografie z výletu najdete zde.

Publikace o čarodějnicích a loupežnících

více - Publikace o čarodějnicích a loupežnících
V prodeji je publikace historika našeho muzea PhDr. Vladimíra Jakuba Mrvíka, Ph.D. "Čarodějnice a loupežníci na Českobrodsku a Černokostelecku (nejen) barokním.

Letnice v kouřimském skanzenu

více - Letnice v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Letnice", který se koná v neděli 20. května v 10.00 - 17.00 hodin.

Kurs kosení

více - Kurs kosení
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na lektorský program "Senoseč", který se koná v sobotu 19. května.
(12.5.2018)

Zelené svátky v kouřimském skanzenu

více - Zelené svátky v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tématické instalace, přibližující lidové obyčeje pozdního jara, která bude k vidění ve dnech 12. - 31. května.
(5.5.2018)