• Sladkosti na Kolínsku
  • Umění ve službách reklamy
  • Nejen nepřátelé

Na nádvoří Veigertovského domu probíhá archeologický výzkum | (22. 9. 2014)

FotogalerieV polovině srpna byly zahájeny archeologické práce na nádvoří rekonstruované hlavní budovy našeho muzea na Karlově náměstí v Kolíně.

V současné chvíli probíhá výzkum na pozemku zadního dvora budovy, která náleží k nejvýznamnějším středověkým měšťanským domům na území Kolína. Výzkum je prováděn formou čtvercové sítě sond, kterých bylo na ploše parcely vymezeno celkem devatenáct. Větší část těchto sond je již dokončena a je tedy možné stručně zmínit předběžné výsledky archeologického záchranného průzkumu.
Do skalnatého podloží je přibližně ve středu dvora vytesáno těleso studny či cisterny na dešťovou vodu (interpretace bude upřesněna v průběhu pokračování výzkumu). V její těsné blízkosti byla identifikována zděná konstrukce pravoúhlého tvaru, ve které byl nalezen soubor patnácti mincí a četný soubor keramiky ze 14. století. Datace nalezených mincí je zatím nejasná a jejich určení bude možné po laboratorní konzervaci a numismatické analýze.
Dalším zajímavým nálezem jsou velmi dobře zachovalé pozůstatky kamenné pece, ležící ve východní části dvora v blízkosti parcelní zdi. Jedná se nejspíš o pec na vypalování keramiky. V jejím vnitřním prostoru byly identifikovány přepálené vrstvy hlíny a mazanice, a v tzv. předpecní jámě byl nalezen četný soubor keramických střepů pocházejících z 16. – 18. století.
Původní středověká souvrství jsou v celé ploše dvora narušena kamennými konstrukcemi datovanými předběžně do období 16. – 18. století. Interpretace těchto zídek bude jasnější po dokončení výzkumu při odhalení jejich průběhu v celé ploše.
Přestože tato parcela procházela v průběhu několika staletí významnými stavebními úpravami, podařilo se v několika sondách identifikovat původní nenarušená středověká souvrství, ve kterých byl nalezen soubor keramických střepů z 12. - 13. století - tedy ještě z doby před založením královského města Kolína.
Po dokončení výzkumu v prostoru dvora bude výzkum pokračovat v interiéru domu, kde bude v přízemí provedeno několik zjišťovacích sond.

Archeologický výzkum provádí Západočeský institut pro ochranu a dokumentaci památek.

Reportáž v magazínu České noviny

Fotogalerie:

zavřeno

/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/

Rozhovor o fotografiích Josefa Sudka

více - Rozhovor o fotografiích Josefa Sudka
Kolínský PRES zveřejnil v pátek 19. března rozhovor s historičkou umění Mgr. Petrou Hollerovou o kolekci fotografií Josefa Sudka, uložené v Regionálním muzeu v Kolíně.
(19.3.2021)

Lidové písně z Kouřimska

více - Lidové písně z Kouřimska
Naše muzeum vydalo druhý díl publikace, jejímž autorem je etnograf a historik Mgr. Adam Votruba, Ph.D.
(12.2.2021)

Jak temné bylo temno?

více - Jak temné bylo temno?
V sobotu 6. února promluvil v pořadu "Historie.cs", vysílaném Českou televizí, historik našeho muzea PhDr. Vladimír Jakub Mrvík, Ph.D.
(8.2.2021)

Reportáž o zvonici chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně

více - Reportáž o zvonici chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně
V neděli 25. ledna uvedl Český rozhlas reportáž o svatobartolomějské zvonici, v níž promluvil ředitel našeho muzea Mgr. Vladimír Rišlink.
(25.1.2021)