Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Přednáška
  • Vánoce v měšťanském domě
  • Návrat k přírodě
  • Lví silou, vzletem sokolím
  • Ozdoby dávné doby

Na nádvoří Veigertovského domu probíhá archeologický výzkum | (22. 9. 2014)

FotogalerieV polovině srpna byly zahájeny archeologické práce na nádvoří rekonstruované hlavní budovy našeho muzea na Karlově náměstí v Kolíně.

V současné chvíli probíhá výzkum na pozemku zadního dvora budovy, která náleží k nejvýznamnějším středověkým měšťanským domům na území Kolína. Výzkum je prováděn formou čtvercové sítě sond, kterých bylo na ploše parcely vymezeno celkem devatenáct. Větší část těchto sond je již dokončena a je tedy možné stručně zmínit předběžné výsledky archeologického záchranného průzkumu.
Do skalnatého podloží je přibližně ve středu dvora vytesáno těleso studny či cisterny na dešťovou vodu (interpretace bude upřesněna v průběhu pokračování výzkumu). V její těsné blízkosti byla identifikována zděná konstrukce pravoúhlého tvaru, ve které byl nalezen soubor patnácti mincí a četný soubor keramiky ze 14. století. Datace nalezených mincí je zatím nejasná a jejich určení bude možné po laboratorní konzervaci a numismatické analýze.
Dalším zajímavým nálezem jsou velmi dobře zachovalé pozůstatky kamenné pece, ležící ve východní části dvora v blízkosti parcelní zdi. Jedná se nejspíš o pec na vypalování keramiky. V jejím vnitřním prostoru byly identifikovány přepálené vrstvy hlíny a mazanice, a v tzv. předpecní jámě byl nalezen četný soubor keramických střepů pocházejících z 16. – 18. století.
Původní středověká souvrství jsou v celé ploše dvora narušena kamennými konstrukcemi datovanými předběžně do období 16. – 18. století. Interpretace těchto zídek bude jasnější po dokončení výzkumu při odhalení jejich průběhu v celé ploše.
Přestože tato parcela procházela v průběhu několika staletí významnými stavebními úpravami, podařilo se v několika sondách identifikovat původní nenarušená středověká souvrství, ve kterých byl nalezen soubor keramických střepů z 12. - 13. století - tedy ještě z doby před založením královského města Kolína.
Po dokončení výzkumu v prostoru dvora bude výzkum pokračovat v interiéru domu, kde bude v přízemí provedeno několik zjišťovacích sond.

Archeologický výzkum provádí Západočeský institut pro ochranu a dokumentaci památek.

Reportáž v magazínu České noviny

Fotogalerie:

sobota - neděle:

Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu

více - Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatomikulášská obchůzka", který se koná v neděli 4. prosince v 10.00 - 16.00 hodin.
(27.11.2022)

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické adventní a vánoční instalace, která je k vidění ve dnech 26. listopadu - 30. prosince.
(18.11.2022)

Výstava "O včelách a včelařství"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která je pro veřejnost otevřena ve dnech 15. listopadu - 14. května.
(9.11.2022)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(20.10.2022)