• Jak se žilo za císaře pána
  • Kolínská výtvarná scéna 1918–1968

Na nádvoří Veigertovského domu probíhá archeologický výzkum | (22. 9. 2014)

FotogalerieV polovině srpna byly zahájeny archeologické práce na nádvoří rekonstruované hlavní budovy našeho muzea na Karlově náměstí v Kolíně.

V současné chvíli probíhá výzkum na pozemku zadního dvora budovy, která náleží k nejvýznamnějším středověkým měšťanským domům na území Kolína. Výzkum je prováděn formou čtvercové sítě sond, kterých bylo na ploše parcely vymezeno celkem devatenáct. Větší část těchto sond je již dokončena a je tedy možné stručně zmínit předběžné výsledky archeologického záchranného průzkumu.
Do skalnatého podloží je přibližně ve středu dvora vytesáno těleso studny či cisterny na dešťovou vodu (interpretace bude upřesněna v průběhu pokračování výzkumu). V její těsné blízkosti byla identifikována zděná konstrukce pravoúhlého tvaru, ve které byl nalezen soubor patnácti mincí a četný soubor keramiky ze 14. století. Datace nalezených mincí je zatím nejasná a jejich určení bude možné po laboratorní konzervaci a numismatické analýze.
Dalším zajímavým nálezem jsou velmi dobře zachovalé pozůstatky kamenné pece, ležící ve východní části dvora v blízkosti parcelní zdi. Jedná se nejspíš o pec na vypalování keramiky. V jejím vnitřním prostoru byly identifikovány přepálené vrstvy hlíny a mazanice, a v tzv. předpecní jámě byl nalezen četný soubor keramických střepů pocházejících z 16. – 18. století.
Původní středověká souvrství jsou v celé ploše dvora narušena kamennými konstrukcemi datovanými předběžně do období 16. – 18. století. Interpretace těchto zídek bude jasnější po dokončení výzkumu při odhalení jejich průběhu v celé ploše.
Přestože tato parcela procházela v průběhu několika staletí významnými stavebními úpravami, podařilo se v několika sondách identifikovat původní nenarušená středověká souvrství, ve kterých byl nalezen soubor keramických střepů z 12. - 13. století - tedy ještě z doby před založením královského města Kolína.
Po dokončení výzkumu v prostoru dvora bude výzkum pokračovat v interiéru domu, kde bude v přízemí provedeno několik zjišťovacích sond.

Archeologický výzkum provádí Západočeský institut pro ochranu a dokumentaci památek.

Reportáž v magazínu České noviny

Fotogalerie:

Výběrové řízení na pozici "Archeolog - kurátor podsbírky Archeologie"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Archeolog - kurátor podsbírky Archeologie".
(16.2.2018)

Výběrové řízení na pozici "Průvodce"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Průvodce".
(16.2.2018)

Reportáž o klášteru v Klášterní Skalici

více - Reportáž o klášteru v Klášterní Skalici
V pondělí 12. února uvedla Česká televize v rámci pořadu "Reportéři ČT" reportáž o bývalém klášteru v Klášterní Skalici. Promluvil v ní pracovník našeho muzea Michal Vevera.
(13.2.2018)

Rozhovor s ředitelem muzea

více - Rozhovor s ředitelem muzea
Týdeník Kolínský pres přinesl v úterý 2. února rozhovor s Mgr. Vladimírem Rišlinkem o aktuálním dění v Regionálním muzeu.
(13.2.2018)