• Kolín 1914–1918
  • čtení v muzeu
  • Jan Havránek

Na nádvoří Veigertovského domu probíhá archeologický výzkum | (22. 9. 2014)

FotogalerieV polovině srpna byly zahájeny archeologické práce na nádvoří rekonstruované hlavní budovy našeho muzea na Karlově náměstí v Kolíně.

V současné chvíli probíhá výzkum na pozemku zadního dvora budovy, která náleží k nejvýznamnějším středověkým měšťanským domům na území Kolína. Výzkum je prováděn formou čtvercové sítě sond, kterých bylo na ploše parcely vymezeno celkem devatenáct. Větší část těchto sond je již dokončena a je tedy možné stručně zmínit předběžné výsledky archeologického záchranného průzkumu.
Do skalnatého podloží je přibližně ve středu dvora vytesáno těleso studny či cisterny na dešťovou vodu (interpretace bude upřesněna v průběhu pokračování výzkumu). V její těsné blízkosti byla identifikována zděná konstrukce pravoúhlého tvaru, ve které byl nalezen soubor patnácti mincí a četný soubor keramiky ze 14. století. Datace nalezených mincí je zatím nejasná a jejich určení bude možné po laboratorní konzervaci a numismatické analýze.
Dalším zajímavým nálezem jsou velmi dobře zachovalé pozůstatky kamenné pece, ležící ve východní části dvora v blízkosti parcelní zdi. Jedná se nejspíš o pec na vypalování keramiky. V jejím vnitřním prostoru byly identifikovány přepálené vrstvy hlíny a mazanice, a v tzv. předpecní jámě byl nalezen četný soubor keramických střepů pocházejících z 16. – 18. století.
Původní středověká souvrství jsou v celé ploše dvora narušena kamennými konstrukcemi datovanými předběžně do období 16. – 18. století. Interpretace těchto zídek bude jasnější po dokončení výzkumu při odhalení jejich průběhu v celé ploše.
Přestože tato parcela procházela v průběhu několika staletí významnými stavebními úpravami, podařilo se v několika sondách identifikovat původní nenarušená středověká souvrství, ve kterých byl nalezen soubor keramických střepů z 12. - 13. století - tedy ještě z doby před založením královského města Kolína.
Po dokončení výzkumu v prostoru dvora bude výzkum pokračovat v interiéru domu, kde bude v přízemí provedeno několik zjišťovacích sond.

Archeologický výzkum provádí Západočeský institut pro ochranu a dokumentaci památek.

Reportáž v magazínu České noviny

Fotogalerie:

Dožínky v kouřimském skanzenu

více - Dožínky v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Dožínky", který se koná v sobotu 18. srpna v 10.00 - 18.00 hodin.
(10.8.2018)

Reportáž o výstavě "Mezi kmeny a státem"

více - Reportáž o výstavě
V neděli 5. srpna uvedla Česká televize v rámci pořadu "Toulavá kamera" reportáž o výstavě "Mezi kmeny a státem", která do 16. září probíhá v našem muzeu.
(6.8.2018)

Výstava "Zmizelé Českobrodsko"

více - Výstava
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na komorní výstavu o lidové architektuře na Českobrodsku, která se koná ve dnech 14. července - 16. září.
(8.7.2018)

"Od Markéty k Matičkám" v kouřimském skanzenu

Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tématické instalace, přibližující lidové obyčeje v době pozdního léta, která bude k vidění ve dnech 14. července - 9. září.
(8.7.2018)