• Přednáška
  • Dávná touha cestovatelská
  • Imaginární setkání fotografů 2017
  • Slavné stavby Jindřicha Freiwalda

Skončila úspěšná výstava o náletech na Kolín | (8. 5. 2014)

V neděli 4. května v našem muzeu po více než třech měsících skončila výstava "Nálety na Kolín 1944 - 1945".

Výstava, jejímž autorem byl historik RSDr. Ladislav Jouza, představila čtyři spojenecké nálety, které měly za cíl vyřadit z provozu rafinerii na Zálabí a železniční uzel. Návštěvníci měli možnost vidět unikátní fotografie a archivní dokumenty o činnosti protiletecké obrany, průběhu náletů a odstraňování škod. Pro vážnější zájemce o tuto problematiku muzeum připravilo řadu doprovodných programů v podobě přednášek, komentovaných prohlídek a výletů.
Téma války se stalo stěžejní i pro činnost dětí z Klubu mladých muzejníků. Děti získaly mnoho nových poznatků nejen prostřednictvím interaktivního výukového programu realizovaného v samotných výstavních prostorách, ale také díky neobyčejně zajímavé besedě s pamětnicí Ludmilou Tvrdíkovou. Lektorka pro mladé muzejníky navíc připravila výlet do Národního památníku na Vítkově a Armádního vojenského muzea, kde byli seznámeni s okolnostmi druhé světové války a s důležitými mezníky českých dějin 20. století. V květnu je ještě společně se členy Klubu přátel muzea čeká cesta do Běloveského pevnostního skanzenu, který představuje objekty československého opevnění z let 1935 – 1938.
Zájem o výstavu ze strany veřejnosti byl velký, o čemž svědčí celková návštěvnost 2.373 lidí. Ukázalo se, že téma druhé světové války je stále živé a je třeba na něj upozorňovat. Pozitivním zjištěním byl fakt, že velké procento návštěvníků tvořili zástupci mladé generace a základní i střední školy. Často také přicházeli do muzea prarodiče v doprovodu dětí a vnoučat, kteří popisovali rodině atmosféru doby a vyprávěli jim své dramatické osobní příběhy z válečných let.
Výstava neunikla ani hledáčku médií. Česká televize uvedla o „Náletech na Kolín“ reportáž a týdeník Kolínský PRES pravidelně informoval čtenáře o chystaných doprovodných akcích a jejich průběhu. V dubnovém čísle pak vyšel rozsáhlý rozhovor s autorem výstavy RSDr. Ladislavem Jouzou.

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(16.11.2017)

Přednáška "Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně"

více - Přednáška
Zveme Vás na přednášku ředitele našeho muzea Mgr. Vladimíra Rišlinka, která se koná v Kulturním středisku města Pečky ve středu 15. listopadu v 17.00 hodin.
(12.11.2017)

Návštěva radního pro oblast kultury a památkové péče

více - Návštěva radního pro oblast kultury a památkové péče
Ve čtvrtek 9. listopadu navštívil Regionální muzeum v Kolíně radní Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Mgr. Karel Horčička.
(11.11.2017)

Výběrové řízení na pozici "Etnograf - Dokumentátor Regionálního odborného pracoviště pro péči o tradiční lidovou kulturu"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Etnograf - Dokumentátor Regionálního odborného pracoviště pro péči o tradiční lidovou kulturu".
(1.11.2017)

Reg­ionální muzeum v Kolíně | Brandlova 35, 280 02 Kolín I | 321 722 988 příspěvková organizace Středočeského kraje