Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Přednáška
  • Vánoce v měšťanském domě
  • Návrat k přírodě
  • Lví silou, vzletem sokolím
  • Ozdoby dávné doby

Skončila úspěšná výstava o náletech na Kolín | (8. 5. 2014)

V neděli 4. května v našem muzeu po více než třech měsících skončila výstava "Nálety na Kolín 1944 - 1945".

Výstava, jejímž autorem byl historik RSDr. Ladislav Jouza, představila čtyři spojenecké nálety, které měly za cíl vyřadit z provozu rafinerii na Zálabí a železniční uzel. Návštěvníci měli možnost vidět unikátní fotografie a archivní dokumenty o činnosti protiletecké obrany, průběhu náletů a odstraňování škod. Pro vážnější zájemce o tuto problematiku muzeum připravilo řadu doprovodných programů v podobě přednášek, komentovaných prohlídek a výletů.
Téma války se stalo stěžejní i pro činnost dětí z Klubu mladých muzejníků. Děti získaly mnoho nových poznatků nejen prostřednictvím interaktivního výukového programu realizovaného v samotných výstavních prostorách, ale také díky neobyčejně zajímavé besedě s pamětnicí Ludmilou Tvrdíkovou. Lektorka pro mladé muzejníky navíc připravila výlet do Národního památníku na Vítkově a Armádního vojenského muzea, kde byli seznámeni s okolnostmi druhé světové války a s důležitými mezníky českých dějin 20. století. V květnu je ještě společně se členy Klubu přátel muzea čeká cesta do Běloveského pevnostního skanzenu, který představuje objekty československého opevnění z let 1935 – 1938.
Zájem o výstavu ze strany veřejnosti byl velký, o čemž svědčí celková návštěvnost 2.373 lidí. Ukázalo se, že téma druhé světové války je stále živé a je třeba na něj upozorňovat. Pozitivním zjištěním byl fakt, že velké procento návštěvníků tvořili zástupci mladé generace a základní i střední školy. Často také přicházeli do muzea prarodiče v doprovodu dětí a vnoučat, kteří popisovali rodině atmosféru doby a vyprávěli jim své dramatické osobní příběhy z válečných let.
Výstava neunikla ani hledáčku médií. Česká televize uvedla o „Náletech na Kolín“ reportáž a týdeník Kolínský PRES pravidelně informoval čtenáře o chystaných doprovodných akcích a jejich průběhu. V dubnovém čísle pak vyšel rozsáhlý rozhovor s autorem výstavy RSDr. Ladislavem Jouzou.

sobota - neděle:

Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu

více - Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatomikulášská obchůzka", který se koná v neděli 4. prosince v 10.00 - 16.00 hodin.
(27.11.2022)

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické adventní a vánoční instalace, která je k vidění ve dnech 26. listopadu - 30. prosince.
(18.11.2022)

Výstava "O včelách a včelařství"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která je pro veřejnost otevřena ve dnech 15. listopadu - 14. května.
(9.11.2022)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(20.10.2022)