• Literární čtvtek s Ladou
  • Josef Lada jak ho neznáte
  • Barokní umění ve sbírkách RMK

Skončila úspěšná výstava o náletech na Kolín | (8. 5. 2014)

V neděli 4. května v našem muzeu po více než třech měsících skončila výstava "Nálety na Kolín 1944 - 1945".

Výstava, jejímž autorem byl historik RSDr. Ladislav Jouza, představila čtyři spojenecké nálety, které měly za cíl vyřadit z provozu rafinerii na Zálabí a železniční uzel. Návštěvníci měli možnost vidět unikátní fotografie a archivní dokumenty o činnosti protiletecké obrany, průběhu náletů a odstraňování škod. Pro vážnější zájemce o tuto problematiku muzeum připravilo řadu doprovodných programů v podobě přednášek, komentovaných prohlídek a výletů.
Téma války se stalo stěžejní i pro činnost dětí z Klubu mladých muzejníků. Děti získaly mnoho nových poznatků nejen prostřednictvím interaktivního výukového programu realizovaného v samotných výstavních prostorách, ale také díky neobyčejně zajímavé besedě s pamětnicí Ludmilou Tvrdíkovou. Lektorka pro mladé muzejníky navíc připravila výlet do Národního památníku na Vítkově a Armádního vojenského muzea, kde byli seznámeni s okolnostmi druhé světové války a s důležitými mezníky českých dějin 20. století. V květnu je ještě společně se členy Klubu přátel muzea čeká cesta do Běloveského pevnostního skanzenu, který představuje objekty československého opevnění z let 1935 – 1938.
Zájem o výstavu ze strany veřejnosti byl velký, o čemž svědčí celková návštěvnost 2.373 lidí. Ukázalo se, že téma druhé světové války je stále živé a je třeba na něj upozorňovat. Pozitivním zjištěním byl fakt, že velké procento návštěvníků tvořili zástupci mladé generace a základní i střední školy. Často také přicházeli do muzea prarodiče v doprovodu dětí a vnoučat, kteří popisovali rodině atmosféru doby a vyprávěli jim své dramatické osobní příběhy z válečných let.
Výstava neunikla ani hledáčku médií. Česká televize uvedla o „Náletech na Kolín“ reportáž a týdeník Kolínský PRES pravidelně informoval čtenáře o chystaných doprovodných akcích a jejich průběhu. V dubnovém čísle pak vyšel rozsáhlý rozhovor s autorem výstavy RSDr. Ladislavem Jouzou.

/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/

Výběrové řízení na pozici "Sezonní průvodce v MLS v Kouřimi"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Sezonní průvodce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi".
(15.1.2019)

Edice "Polabští překladatelé"

více - Edice
V Regionálním muzeu je v prodeji první publikace z naší nové ediční řady "Polabští překladatelé", která v překladu Jaroslava Janíka přibližuje dílo "Poemy" Oscara Vladislase de Lubicz - Milosz.
(12.1.2019)

Tříkrálová koleda v kouřimském skanzenu

více - Tříkrálová koleda v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Tříkrálová koleda", který se koná v neděli 6. ledna v 10.00 - 16.00 hodin.
(29.12.2018)

Adventní Otevřená ulice

více - Adventní Otevřená ulice
Zveme Vás na program adventní Otevřené ulice v okolí kolínského chrámu sv. Bartoloměje, v jehož rámci bude v neděli 16. prosince ve večerních hodinách zpřístupněn také Červinkovský dům.
(10.12.2018)