• Stavby století republiky
  • Kolín 1914–1918

Skončila úspěšná výstava o náletech na Kolín | (8. 5. 2014)

V neděli 4. května v našem muzeu po více než třech měsících skončila výstava "Nálety na Kolín 1944 - 1945".

Výstava, jejímž autorem byl historik RSDr. Ladislav Jouza, představila čtyři spojenecké nálety, které měly za cíl vyřadit z provozu rafinerii na Zálabí a železniční uzel. Návštěvníci měli možnost vidět unikátní fotografie a archivní dokumenty o činnosti protiletecké obrany, průběhu náletů a odstraňování škod. Pro vážnější zájemce o tuto problematiku muzeum připravilo řadu doprovodných programů v podobě přednášek, komentovaných prohlídek a výletů.
Téma války se stalo stěžejní i pro činnost dětí z Klubu mladých muzejníků. Děti získaly mnoho nových poznatků nejen prostřednictvím interaktivního výukového programu realizovaného v samotných výstavních prostorách, ale také díky neobyčejně zajímavé besedě s pamětnicí Ludmilou Tvrdíkovou. Lektorka pro mladé muzejníky navíc připravila výlet do Národního památníku na Vítkově a Armádního vojenského muzea, kde byli seznámeni s okolnostmi druhé světové války a s důležitými mezníky českých dějin 20. století. V květnu je ještě společně se členy Klubu přátel muzea čeká cesta do Běloveského pevnostního skanzenu, který představuje objekty československého opevnění z let 1935 – 1938.
Zájem o výstavu ze strany veřejnosti byl velký, o čemž svědčí celková návštěvnost 2.373 lidí. Ukázalo se, že téma druhé světové války je stále živé a je třeba na něj upozorňovat. Pozitivním zjištěním byl fakt, že velké procento návštěvníků tvořili zástupci mladé generace a základní i střední školy. Často také přicházeli do muzea prarodiče v doprovodu dětí a vnoučat, kteří popisovali rodině atmosféru doby a vyprávěli jim své dramatické osobní příběhy z válečných let.
Výstava neunikla ani hledáčku médií. Česká televize uvedla o „Náletech na Kolín“ reportáž a týdeník Kolínský PRES pravidelně informoval čtenáře o chystaných doprovodných akcích a jejich průběhu. V dubnovém čísle pak vyšel rozsáhlý rozhovor s autorem výstavy RSDr. Ladislavem Jouzou.

Rozhovor s historikem Ladislavem Jouzou

více - Rozhovor s historikem Ladislavem Jouzou
Týdeník Kolínský pres přinesl rozhovor s historikem našeho muzea RSDr. Ladislavem Jouzou o právě probíhající výstavě "Kolín 1914 - 1918. Kolíňané za Velké války a vznik Československé republiky"
(16.10.2018)

Posvícení v kouřimském skanzenu

více - Posvícení v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatohavelské posvícení", který se koná v neděli 21. října v 10.00 - 16.00 hodin.
(11.10.2018)

více - Rekonstrukce a dostavba hlavní budovy našeho muzea byla oceněna v rámci soutěže Stavba roku Středočeského kraje
Rekonstrukce a dostavba Veigertovského domu v Kolíně získala Cenu pro stavbu, kterou financuje kraj, nebo jeho příspěvkové organizace.
(30.9.2018)

Prohlídka výstavy "Kolín 1914 - 1918" pro děti

více - Prohlídka výstavy
Zveme všechny mladé zájemce na komentovanou prohlídku výstavy "Kolín 1914 - 1918. Kolíňané za Velké války a vznik Československé republiky", která se koná v sobotu 6. října v 9.00 - 12.00 hodin.
(29.9.2018)