Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Vánoční programy
  • Vánoce v měšťanském domě
  • Návrat k přírodě
  • Lví silou, vzletem sokolím
  • Ozdoby dávné doby

ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM PŘI STAVBĚ OBECNÍHO VODOVODU V CERHENICÍCH | (16. 5. 2013)

Při stavbě obecního vodovodu v Cerhenicích objevili archeologové Regionálního muzea v Kolíně keltskou "polozemnici".

Od loňského roku probíhá v městyse Cerhenice budování obecního vodovodu. V rámci zastavěných ploch (intravilánu) s plochou blížící se 1 km2 má být položeno zhruba 10 km potrubního řadu. Stávající zástavba se rozprostírá v zajímavě členěném a pro zemědělství vhodném terénu, proto je téměř vyloučené, aby stavební práce neporušily dosud neznámé prostory pravěkých až raně středověkých lidských aktivit, tj. zejména sídlišť a pohřebišť. Přes skutečnost, že způsob stavebních prací na liniových výkopech vesměs není pro archeologický průzkum příznivý, potvrdila letošní činnost archeologů, že i namátkové sledování takové stavby má svoje opodstatnění a nezastupitelný význam pro ochranu a uchování kulturního dědictví lidstva.

Počátkem druhé poloviny dubna letošního roku zahlédl archeolog kolínského muzea v mezeře mezi dvěma ocelovými paženími výkopu část výplně sídlištního objektu. (Krátce potom je stavební firma začala dávat těsně k sobě). Po dohodě s vedoucím stavby a vytažením bezpečnostního pažení byl kolínskými archeology proveden dvouhodinový záchranný výzkum (základní dokumentaci a orientační průzkum). Zjistilo se, že stavba porušila výplň tzv. polozemnice (částečně do země zahloubené jednoduché stavby – obydlí nebo výrobního objektu) z doby mladšího keltského osídlení našich zemí. Jde o první bezpečný doklad osídlení tohoto stáří v rámci katastru Cerhenic. Konkrétní představu o charakteru nového nálezu-objevu lze získat z připojených obrázků. Bohužel obsah výplní sídlištních objektů (chat) obvykle neobsahuje – tak jako i v našem případě – chronologicky citlivé předměty a navíc šlo vyjmout vzorky jen z malé části výplně. Proto lze objekt jen do období zhruba 100 let, konkrétně 2. – poč. 1. století př. n. letopočtem.

01Profil_cely__

01Profil_Jih

01Profil_Sever

01KER_1

Keramika:

Cerhenice, ulice Na Kopě. 1 – střep z okraje mísy; 2-3, 7 – střepy z okrajů různých hrncovitých nádob; 4 – střep z těla nádoby s uchem; 5-6 – střepy z nádoby vytáčených na hrnčířském kruhu; 8 – střep z okraje velké nádoby (zásobnice).

01Kosti

Kosti:

Cerhenice, ulice Na Kopě. Ukázky nálezů zvířecích kostí a zubů. 1 a 3 – opálené kosti; 4 – zvířecí zuby; 2 – pravděpodobně poškozené kostěné šídlo.

01MAZANICE

Mazanice:

Cerhenice, ulice Na Kopě.Ukázky zlomků druhotně vypáleného hliněného výmazu proutěných stěn obydlí, tzv. mazanice. 1, 4 – zlomky s otisky dřevěných prutů; 2 – otisk plošně rozštípnutého dřeva (prkna?). Silně zvětšeno.

sobota - neděle:

Perličkové ozdoby v kouřimském skanzenu

více - Perličkové ozdoby v kouřimském skanzenu
Navštivte v Muzeu lidových staveb v Kouřimi rukodělnou dílnu na výrobu perličkových ozdob, která bude otevřena v sobotu 10. prosince v 10.00 - 16.00 hodin.
(6.12.2022)

Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu

více - Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatomikulášská obchůzka", který se koná v neděli 4. prosince v 10.00 - 16.00 hodin.
(27.11.2022)

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické adventní a vánoční instalace, která je k vidění ve dnech 26. listopadu - 30. prosince.
(18.11.2022)

Výstava "O včelách a včelařství"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která je pro veřejnost otevřena ve dnech 15. listopadu - 14. května.
(9.11.2022)