• Lví silou, vzletem sokolím
  • Umění gotiky a renesance
  • Tesaříci ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně
  • Prohlídka městem

ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM PŘI STAVBĚ OBECNÍHO VODOVODU V CERHENICÍCH | (16. 5. 2013)

Při stavbě obecního vodovodu v Cerhenicích objevili archeologové Regionálního muzea v Kolíně keltskou "polozemnici".

Od loňského roku probíhá v městyse Cerhenice budování obecního vodovodu. V rámci zastavěných ploch (intravilánu) s plochou blížící se 1 km2 má být položeno zhruba 10 km potrubního řadu. Stávající zástavba se rozprostírá v zajímavě členěném a pro zemědělství vhodném terénu, proto je téměř vyloučené, aby stavební práce neporušily dosud neznámé prostory pravěkých až raně středověkých lidských aktivit, tj. zejména sídlišť a pohřebišť. Přes skutečnost, že způsob stavebních prací na liniových výkopech vesměs není pro archeologický průzkum příznivý, potvrdila letošní činnost archeologů, že i namátkové sledování takové stavby má svoje opodstatnění a nezastupitelný význam pro ochranu a uchování kulturního dědictví lidstva.

Počátkem druhé poloviny dubna letošního roku zahlédl archeolog kolínského muzea v mezeře mezi dvěma ocelovými paženími výkopu část výplně sídlištního objektu. (Krátce potom je stavební firma začala dávat těsně k sobě). Po dohodě s vedoucím stavby a vytažením bezpečnostního pažení byl kolínskými archeology proveden dvouhodinový záchranný výzkum (základní dokumentaci a orientační průzkum). Zjistilo se, že stavba porušila výplň tzv. polozemnice (částečně do země zahloubené jednoduché stavby – obydlí nebo výrobního objektu) z doby mladšího keltského osídlení našich zemí. Jde o první bezpečný doklad osídlení tohoto stáří v rámci katastru Cerhenic. Konkrétní představu o charakteru nového nálezu-objevu lze získat z připojených obrázků. Bohužel obsah výplní sídlištních objektů (chat) obvykle neobsahuje – tak jako i v našem případě – chronologicky citlivé předměty a navíc šlo vyjmout vzorky jen z malé části výplně. Proto lze objekt jen do období zhruba 100 let, konkrétně 2. – poč. 1. století př. n. letopočtem.

01Profil_cely__

01Profil_Jih

01Profil_Sever

01KER_1

Keramika:

Cerhenice, ulice Na Kopě. 1 – střep z okraje mísy; 2-3, 7 – střepy z okrajů různých hrncovitých nádob; 4 – střep z těla nádoby s uchem; 5-6 – střepy z nádoby vytáčených na hrnčířském kruhu; 8 – střep z okraje velké nádoby (zásobnice).

01Kosti

Kosti:

Cerhenice, ulice Na Kopě. Ukázky nálezů zvířecích kostí a zubů. 1 a 3 – opálené kosti; 4 – zvířecí zuby; 2 – pravděpodobně poškozené kostěné šídlo.

01MAZANICE

Mazanice:

Cerhenice, ulice Na Kopě.Ukázky zlomků druhotně vypáleného hliněného výmazu proutěných stěn obydlí, tzv. mazanice. 1, 4 – zlomky s otisky dřevěných prutů; 2 – otisk plošně rozštípnutého dřeva (prkna?). Silně zvětšeno.

sobota - neděle:

Koncert kapely Krajanka v kouřimském skanzenu

více - Koncert kapely Krajanka v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na koncert "Ta naše písnička česká", který se koná v neděli 14. srpna ve 14.00 hodin.
(6.8.2022)

Prohlídka památek Bartolomějského návrší v Kolíně

více - Prohlídka památek Bartolomějského návrší v Kolíně
V rámci programu Kolínského kulturního léta Vás zveme na večerní prohlídku památek na Bartolomějském návrší, která se koná v neděli 31. července v 18.00 hodin.
(26.7.2022)

Prohlídka kostela sv. Anny v Sudějově

více - Prohlídka kostela sv. Anny v Sudějově
Zveme Vás na prohlídku kostela v Sudějově, která se koná v rámci programu Svatoanenské pouti v sobotu 30. července v 11.00 hodin.
(26.7.2022)

Letní kino v kouřimském skanzenu - Hastrman

více - Letní kino v kouřimském skanzenu - Hastrman
V pátek 22. července Vás zveme na promítání filmu, který se natáčel v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.
(11.7.2022)