• Kolín 1914–1918
  • čtení v muzeu
  • Jan Havránek

Mladí muzejníci si zkusili být dítětem monarchie | (22. 4. 2013)

FotogalerieAni zamračené nebe a padající kapky deště nezabránily dětem z Klubu mladých muzejníků navštívit nejvýznamnější českou muzejní instituci – Národní muzeum v Praze.

V sobotu 20. dubna si na Václavském náměstí prohlédly historickou hlavní budovu a pak zavítaly do Nové budovy Národního muzea na interaktivní výstavu Dětský svět za císaře pána, která je součástí výstavního cyklu Monarchie. Malí muzejníci se nechali vtáhnout do světa dětí 2. poloviny 19. století, a za doprovodu autorky výstavy PhDr. Vandy Marešové se seznámili s fenoménem dětské kultury přibližující nejen narození, křest a školní docházku, ale také hry, hračky, oblečení, či nepříliš veselá témata jako byly nemoci, smrt či dětská práce. Muzejníci nasáli atmosféru dávných časů a na vlastní kůži si vyzkoušeli, jaké to bylo být dítětem monarchie. Mohli si přebalit panenku, klečet na hrachu, obléknout si dobový oděv nebo vyzkoušet některé hračky. V rámci doprovodného programu děti také navštívily šperkařskou a výtvarnou dílnu, zahrály si maňáskové divadlo, odpočinuly si u projekce Karafiátových Broučků, zasoutěžily ve cvrnkání kuliček, a někteří odvážlivci se dokonce zúčastnili i výuky dobových tanců pod vedením kostýmovaných tanečníků. Domů si děti odvážely nejen své podařené výrobky, ale také vědomí, že muzeum může být místem poznání i zábavy současně.
Fotogalerie:

Dožínky v kouřimském skanzenu

více - Dožínky v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Dožínky", který se koná v sobotu 18. srpna v 10.00 - 18.00 hodin.
(10.8.2018)

Reportáž o výstavě "Mezi kmeny a státem"

více - Reportáž o výstavě
V neděli 5. srpna uvedla Česká televize v rámci pořadu "Toulavá kamera" reportáž o výstavě "Mezi kmeny a státem", která do 16. září probíhá v našem muzeu.
(6.8.2018)

Výstava "Zmizelé Českobrodsko"

více - Výstava
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na komorní výstavu o lidové architektuře na Českobrodsku, která se koná ve dnech 14. července - 16. září.
(8.7.2018)

"Od Markéty k Matičkám" v kouřimském skanzenu

Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tématické instalace, přibližující lidové obyčeje v době pozdního léta, která bude k vidění ve dnech 14. července - 9. září.
(8.7.2018)