• Josef Lada jak ho neznáte
  • Barokní umění ve sbírkách RMK

Mladí muzejníci si zkusili být dítětem monarchie | (22. 4. 2013)

FotogalerieAni zamračené nebe a padající kapky deště nezabránily dětem z Klubu mladých muzejníků navštívit nejvýznamnější českou muzejní instituci – Národní muzeum v Praze.

V sobotu 20. dubna si na Václavském náměstí prohlédly historickou hlavní budovu a pak zavítaly do Nové budovy Národního muzea na interaktivní výstavu Dětský svět za císaře pána, která je součástí výstavního cyklu Monarchie. Malí muzejníci se nechali vtáhnout do světa dětí 2. poloviny 19. století, a za doprovodu autorky výstavy PhDr. Vandy Marešové se seznámili s fenoménem dětské kultury přibližující nejen narození, křest a školní docházku, ale také hry, hračky, oblečení, či nepříliš veselá témata jako byly nemoci, smrt či dětská práce. Muzejníci nasáli atmosféru dávných časů a na vlastní kůži si vyzkoušeli, jaké to bylo být dítětem monarchie. Mohli si přebalit panenku, klečet na hrachu, obléknout si dobový oděv nebo vyzkoušet některé hračky. V rámci doprovodného programu děti také navštívily šperkařskou a výtvarnou dílnu, zahrály si maňáskové divadlo, odpočinuly si u projekce Karafiátových Broučků, zasoutěžily ve cvrnkání kuliček, a někteří odvážlivci se dokonce zúčastnili i výuky dobových tanců pod vedením kostýmovaných tanečníků. Domů si děti odvážely nejen své podařené výrobky, ale také vědomí, že muzeum může být místem poznání i zábavy současně.
Fotogalerie:

Pořad "Historie.cs"

více - Pořad
V sobotu 10. listopadu uvedla Česká televize pořad "Historie.cs: I války mají svůj konec", v němž mimo jiné promluvil historik našeho muzea RSDr. Ladislav Jouza.
(12.11.2018)

Přednáška "Životní styl v dobách první republiky"

Zveme Vás do Kulturního střediska Pečky na přednášku Mgr. Vladimíra Rišlinka, která se koná ve středu 14. listopadu v 17.00 hodin.
(8.11.2018)

Videomapping ke stému výročí republiky

více - Videomapping ke stému výročí republiky
V rámci oslav stého výročí republiky v neděli 28. října posloužilo průčelí hlavní budovy našeho muzea pro projekci působivého videomappingu.
(28.10.2018)

Rozhovor s historikem Ladislavem Jouzou

více - Rozhovor s historikem Ladislavem Jouzou
Týdeník Kolínský pres přinesl rozhovor s historikem našeho muzea RSDr. Ladislavem Jouzou o právě probíhající výstavě "Kolín 1914 - 1918. Kolíňané za Velké války a vznik Československé republiky"