• Vánoce v měšťanském domě
  • Dávná touha cestovatelská
  • Imaginární setkání fotografů 2017
  • Slavné stavby Jindřicha Freiwalda

Zemřel náš bývalý kolega Mgr. Antonín Tomáš Rakušan | (20. 4. 2013)

V úterý v podvečer jsme obdrželi smutnou zprávu. Navždy nás opustil bývalý spolupracovník, skvělý člověk a kolínský rodák – Antonín Tomáš Rakušan.

Většina lidí při skonu blízkého člověka pocítí smutek. Jeho intenzita bývá tím větší, čím víc se zesnulý zapsal do naší mysli, do našich srdcí. Takový stav nelze přesně popsat, jde o individuální pocit. Je také možné, že nám naše vědomí i podvědomí připomíná, jak se nám postupně zužuje ostrůvek prostoru naší životní jistoty a svobody.

Tom, jak jsme ho oslovovali, začal po studiích pracovat jako učitel na obecné škole. Po opuštění oblasti školství získal místo nejprve v městské knihovně a krátce na to v kolínském muzeu. Ze svého oboru historika, knihovníka a numismatika se věnoval dětem i nadále a krom znalostí jim předával i základní etické principy. Mimo pracovní dobu se zabýval především vedení dětského a dorosteneckého šachového oddílu. V místním muzeu pracoval až do roku 1991, kdy se rozhodl opustit nejen své dosavadní pracoviště, ale i město Kolín. Přestěhoval se do Mostu a s muzeem i jeho pracovníky přerušil veškerý kontakt.

Všichni, co ho znali, si Toma pamatují jako neobyčejně inteligentního, introvertního, nekonfliktního, abnormálně skromného, naprosto spolehlivého, pečlivého a čestného člověka, ochotného ve svém okolí kdykoliv účinně pomoci. Bohužel uvedené vlastnosti dovedou i v dobách příznivých u citlivých jedinců vyvolat psychické problémy, které postupně podlamují také fyzickou schránku člověka. Ti, kterým se Tom trochu více otevřel, pochopili, že s postupujícími léty často prožívá silné duševní utrpení. Pro jeho uzavřenost a ohleduplnost jsme mu ale nedokázali pomoci.

Ti, kdo jste Tomáše Rakušana znali, věnujte mu při čtení uvedených řádků alespoň krátkou vzpomínku a jeho duši popřejte již jen pokoje a radostí, tedy skutečností, kterých se mu v našem světě nepodařili ve větší míře dosáhnout. Děkujeme.

Bývalí spolupracovníci z Regionálního muzea v Kolíně

01Scan2

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás k prohlídce adventní a vánoční instalace v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, která bude k vidění ve dnech 1. - 30. prosince.
(23.11.2017)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(16.11.2017)

Přednáška "Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně"

více - Přednáška
Zveme Vás na přednášku ředitele našeho muzea Mgr. Vladimíra Rišlinka, která se koná v Kulturním středisku města Pečky ve středu 15. listopadu v 17.00 hodin.
(12.11.2017)

Návštěva radního pro oblast kultury a památkové péče

více - Návštěva radního pro oblast kultury a památkové péče
Ve čtvrtek 9. listopadu navštívil Regionální muzeum v Kolíně radní Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Mgr. Karel Horčička.
(11.11.2017)

Reg­ionální muzeum v Kolíně | Brandlova 35, 280 02 Kolín I | 321 722 988 příspěvková organizace Středočeského kraje