• Stavby století republiky
  • Kolín 1914–1918

Výstavy Vůně vánoc a Hudba v adventu | (1. 12. 2012)

FotogalerieDo 6. ledna 2013 můžete v Červinkovském domě navštívit výstavy Hudba v adventu a Vůně vánoc.

V hlavním výstavním sále je připravena výstava Hudba v adventu, na které můžete vidět množství hudebních nástrojů ze soukromé sbírky rodiny Najbrtovy a ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně. Na vystavená harmonia se bude při adventních koncertech i hrát a to ještě umocní zážitek s této zajímavé předvánoční výstavy.

V Kremličkově síni voní vánoce. Výstava Vůně vánoc každému připomene pohodu a klid vánočních svátků, i když pro každého je vánoční vůně něco jiného. Pro někoho je to vůně cukroví (hlavně vanilkových rohlíčků, které vždy zmizely z prostřeného stolu jako první), pro dalšího nezaměnitelná vůně perníku, která se line z figurek v perníkovém betlému, ozdob na stromečku i z talíře plného perníčků na mlsání. Vánoce jsou omamná vůně jehličí stromečku, purpury na sporáku i pečených kaprů z kuchyně.

Muzeum připomíná touto výstavou i další voňavá lákadla, která si sice přímo nespojujeme s vánočními svátky, ale provázejí nás celý rok. Jsou to káva, čokoláda a čaj. Vystaveny jsou plechové krabičky na kávu a kakao, různé reklamní předměty spojené s výrobou kávy a kávových náhražek i pražičky na kávu různých tvarů. K tématu čokolády a čokoládových cukrovinek jsou prezentovány originální obaly firmy Orion, jejichž autorem byl vynikající výtvarník spojený s Kolínem - Zdenek Rykr. A zejména ženská část návštěvníků výstavy ocení velký výběr porcelánových čajových a kávových souprav, i zajímavých solitérů.

Výstavu doplňuje půvabný perníkový betlém, který je společným dílem pracovníků muzea, dětí ze zdejších  mateřských školek a přátel a příznivců kolínského muzea.

Fotogalerie:
První adventní koncert První adventní neděle v RMK Tomáš Najbrt Bohuslava Najbrtová a Tomáš Najbrt První adventní neděle v RMK

Rozhovor s historikem Ladislavem Jouzou

více - Rozhovor s historikem Ladislavem Jouzou
Týdeník Kolínský pres přinesl rozhovor s historikem našeho muzea RSDr. Ladislavem Jouzou o právě probíhající výstavě "Kolín 1914 - 1918. Kolíňané za Velké války a vznik Československé republiky"
(16.10.2018)

Posvícení v kouřimském skanzenu

více - Posvícení v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatohavelské posvícení", který se koná v neděli 21. října v 10.00 - 16.00 hodin.
(11.10.2018)

více - Rekonstrukce a dostavba hlavní budovy našeho muzea byla oceněna v rámci soutěže Stavba roku Středočeského kraje
Rekonstrukce a dostavba Veigertovského domu v Kolíně získala Cenu pro stavbu, kterou financuje kraj, nebo jeho příspěvkové organizace.
(30.9.2018)

Prohlídka výstavy "Kolín 1914 - 1918" pro děti

více - Prohlídka výstavy
Zveme všechny mladé zájemce na komentovanou prohlídku výstavy "Kolín 1914 - 1918. Kolíňané za Velké války a vznik Československé republiky", která se koná v sobotu 6. října v 9.00 - 12.00 hodin.
(29.9.2018)