• Dávná touha cestovatelská
  • Imaginární setkání fotografů 2017
  • Slavné stavby Jindřicha Freiwalda

NAŠE MUZEUM PŘEVZALO HRADENÍNSKOU TVRZ | (21. 10. 2012)

V sobotu 20. října byla našemu muzeu předána tvrz v Hradeníně, která byla zakoupena do majetku Středočeského kraje.

Tímto aktem se završilo naše téměř tříleté úsilí, vedoucí k získání této památky. Areál se skládá z unikátně zachovalé gotické věžovité tvrze ze 14. století, obehnané hradební zdí s baštou, parkánem a vyzděným (původně vodním) příkopem, renesančního mostu, obytného domu z doby po roce 1870, stodoly z konce 19. století, zahrady a dalších přilehlých pozemků. Z důvodu letitého zanedbání údržby se dnes především vlastní jádro tvrze nachází v havarijním stavu, takže náleží mezi nejohroženější a zároveň nejcennější památky tohoto typu na území České republiky.

Záměrem našeho muzea je postupná záchrana a celková rehabilitace této památky. V nejbližší době bude celý areál vyklizen a zbaven náletové vegetace. Následovat bude zajištění nejohroženějších staveb - věže, bašty a severního křídla tvrze, kde dojde k doplnění zřícených částí zdiva a zhotovení kopií zaniklých střech. Poté budeme moci přistoupit alespoň k částečnému zpřístupnění areálu pro veřejnost. Jedním z hlavních záměrů našeho muzea je přestavba stodoly na centrální depozitář s konzervátorským pracovištěm. Celkovou obnovou by měl projít také obytný dům z 19. století, v jehož interiéru budou za využití našich bohatých umělecko řemeslných sbírek zřízeny expozice, přibližující život statkářských rodin na Kolínsku. V závěrečné fázi obnovy by se měly dočkat celkové rehabilitace také interiéry vlastní středověké tvrze, v nichž plánujeme zřízení expozice o životním stylu drobné šlechty ve středověku a raném novověku.

Hlavní myšlenkou záměru budoucího využití areálu hradenínské tvrze je spojení záchrany a využití kriticky ohrožené památky s potřebou zřízení odpovídajících depozitárních prostor a zefektivnění provozu Regionálního muzea v Kolíně.

Fotografie byla převzata z www.cestyapamatky.cz  , kde najdete další informace o tvrzi v Hradeníně.

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás k prohlídce adventní a vánoční instalace v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, která bude k vidění ve dnech 1. - 30. prosince.
(23.11.2017)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(16.11.2017)

Přednáška "Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně"

více - Přednáška
Zveme Vás na přednášku ředitele našeho muzea Mgr. Vladimíra Rišlinka, která se koná v Kulturním středisku města Pečky ve středu 15. listopadu v 17.00 hodin.
(12.11.2017)

Návštěva radního pro oblast kultury a památkové péče

více - Návštěva radního pro oblast kultury a památkové péče
Ve čtvrtek 9. listopadu navštívil Regionální muzeum v Kolíně radní Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Mgr. Karel Horčička.
(11.11.2017)

Reg­ionální muzeum v Kolíně | Brandlova 35, 280 02 Kolín I | 321 722 988 příspěvková organizace Středočeského kraje