• Jak se žilo za císaře pána
  • Kolínská výtvarná scéna 1918–1968

NAŠE MUZEUM PŘEVZALO HRADENÍNSKOU TVRZ | (21. 10. 2012)

V sobotu 20. října byla našemu muzeu předána tvrz v Hradeníně, která byla zakoupena do majetku Středočeského kraje.

Tímto aktem se završilo naše téměř tříleté úsilí, vedoucí k získání této památky. Areál se skládá z unikátně zachovalé gotické věžovité tvrze ze 14. století, obehnané hradební zdí s baštou, parkánem a vyzděným (původně vodním) příkopem, renesančního mostu, obytného domu z doby po roce 1870, stodoly z konce 19. století, zahrady a dalších přilehlých pozemků. Z důvodu letitého zanedbání údržby se dnes především vlastní jádro tvrze nachází v havarijním stavu, takže náleží mezi nejohroženější a zároveň nejcennější památky tohoto typu na území České republiky.

Záměrem našeho muzea je postupná záchrana a celková rehabilitace této památky. V nejbližší době bude celý areál vyklizen a zbaven náletové vegetace. Následovat bude zajištění nejohroženějších staveb - věže, bašty a severního křídla tvrze, kde dojde k doplnění zřícených částí zdiva a zhotovení kopií zaniklých střech. Poté budeme moci přistoupit alespoň k částečnému zpřístupnění areálu pro veřejnost. Jedním z hlavních záměrů našeho muzea je přestavba stodoly na centrální depozitář s konzervátorským pracovištěm. Celkovou obnovou by měl projít také obytný dům z 19. století, v jehož interiéru budou za využití našich bohatých umělecko řemeslných sbírek zřízeny expozice, přibližující život statkářských rodin na Kolínsku. V závěrečné fázi obnovy by se měly dočkat celkové rehabilitace také interiéry vlastní středověké tvrze, v nichž plánujeme zřízení expozice o životním stylu drobné šlechty ve středověku a raném novověku.

Hlavní myšlenkou záměru budoucího využití areálu hradenínské tvrze je spojení záchrany a využití kriticky ohrožené památky s potřebou zřízení odpovídajících depozitárních prostor a zefektivnění provozu Regionálního muzea v Kolíně.

Fotografie byla převzata z www.cestyapamatky.cz  , kde najdete další informace o tvrzi v Hradeníně.

Výběrové řízení na pozici "Archeolog - kurátor podsbírky Archeologie"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Archeolog - kurátor podsbírky Archeologie".
(16.2.2018)

Výběrové řízení na pozici "Průvodce"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Průvodce".
(16.2.2018)

Reportáž o klášteru v Klášterní Skalici

více - Reportáž o klášteru v Klášterní Skalici
V pondělí 12. února uvedla Česká televize v rámci pořadu "Reportéři ČT" reportáž o bývalém klášteru v Klášterní Skalici. Promluvil v ní pracovník našeho muzea Michal Vevera.
(13.2.2018)

Rozhovor s ředitelem muzea

více - Rozhovor s ředitelem muzea
Týdeník Kolínský pres přinesl v úterý 2. února rozhovor s Mgr. Vladimírem Rišlinkem o aktuálním dění v Regionálním muzeu.
(13.2.2018)