• Kolín 1914–1918
  • čtení v muzeu
  • Jan Havránek

NAŠE MUZEUM PŘEVZALO HRADENÍNSKOU TVRZ | (21. 10. 2012)

V sobotu 20. října byla našemu muzeu předána tvrz v Hradeníně, která byla zakoupena do majetku Středočeského kraje.

Tímto aktem se završilo naše téměř tříleté úsilí, vedoucí k získání této památky. Areál se skládá z unikátně zachovalé gotické věžovité tvrze ze 14. století, obehnané hradební zdí s baštou, parkánem a vyzděným (původně vodním) příkopem, renesančního mostu, obytného domu z doby po roce 1870, stodoly z konce 19. století, zahrady a dalších přilehlých pozemků. Z důvodu letitého zanedbání údržby se dnes především vlastní jádro tvrze nachází v havarijním stavu, takže náleží mezi nejohroženější a zároveň nejcennější památky tohoto typu na území České republiky.

Záměrem našeho muzea je postupná záchrana a celková rehabilitace této památky. V nejbližší době bude celý areál vyklizen a zbaven náletové vegetace. Následovat bude zajištění nejohroženějších staveb - věže, bašty a severního křídla tvrze, kde dojde k doplnění zřícených částí zdiva a zhotovení kopií zaniklých střech. Poté budeme moci přistoupit alespoň k částečnému zpřístupnění areálu pro veřejnost. Jedním z hlavních záměrů našeho muzea je přestavba stodoly na centrální depozitář s konzervátorským pracovištěm. Celkovou obnovou by měl projít také obytný dům z 19. století, v jehož interiéru budou za využití našich bohatých umělecko řemeslných sbírek zřízeny expozice, přibližující život statkářských rodin na Kolínsku. V závěrečné fázi obnovy by se měly dočkat celkové rehabilitace také interiéry vlastní středověké tvrze, v nichž plánujeme zřízení expozice o životním stylu drobné šlechty ve středověku a raném novověku.

Hlavní myšlenkou záměru budoucího využití areálu hradenínské tvrze je spojení záchrany a využití kriticky ohrožené památky s potřebou zřízení odpovídajících depozitárních prostor a zefektivnění provozu Regionálního muzea v Kolíně.

Fotografie byla převzata z www.cestyapamatky.cz  , kde najdete další informace o tvrzi v Hradeníně.

Dožínky v kouřimském skanzenu

více - Dožínky v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Dožínky", který se koná v sobotu 18. srpna v 10.00 - 18.00 hodin.
(10.8.2018)

Reportáž o výstavě "Mezi kmeny a státem"

více - Reportáž o výstavě
V neděli 5. srpna uvedla Česká televize v rámci pořadu "Toulavá kamera" reportáž o výstavě "Mezi kmeny a státem", která do 16. září probíhá v našem muzeu.
(6.8.2018)

Výstava "Zmizelé Českobrodsko"

více - Výstava
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na komorní výstavu o lidové architektuře na Českobrodsku, která se koná ve dnech 14. července - 16. září.
(8.7.2018)

"Od Markéty k Matičkám" v kouřimském skanzenu

Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tématické instalace, přibližující lidové obyčeje v době pozdního léta, která bude k vidění ve dnech 14. července - 9. září.
(8.7.2018)