• Přednáška
  • Dávná touha cestovatelská
  • Imaginární setkání fotografů 2017
  • Slavné stavby Jindřicha Freiwalda

VÝSTAVA "LÉTA ŽALU A STRASTÍ" | (14. 6. 2012)

Fotogalerie14. června začíná v kolínské synagoze výstava s podtitulem "Vzpomínky kolínských židů na období holocaustu".

Na základě vzpomínek a dalších materiálů, vztahujících se k osobám z okruhu Židovské obce v Kolíně, přibližuje tragická léta 1938–1945 s důrazem na kolínské transporty v roce 1942. Emociálně působivé výpovědi, osudy konkrétních osob a rodin spolu s archivními materiály a předměty dokumentují nacistický systém genocidy židovského obyvatelstva. Součástí expozice je také projekce dokumentárního filmu Theresienstadtsieht aus wie ein Curort“ od Nadji Seelich a Bernda Neuburgera z roku 1997.

Výstavu připravilo Regionální muzeum v Kolíně ve spolupráci se Státním okresním archivem Kolín a Městskou knihovnou Kolín. Exponáty a další materiály pocházejí i ze sbírek Památníku Terezín, Židovského muzea v Praze a také od řady pamětníků, bez jejichž ochotné pomoci by výstava nemohla být realizována. Jejími autory jsou RSDr. Ladislav Jouza (RMK), Jaroslav Pejša (SOkA Kolín) a PhDr. Miroslava Jouzová, PhD. (Městská knihovna Kolín).

Výstava vznikla v rámci interního vědeckovýzkumného úkolu Regionálního muzea v Kolíně „Dějiny židovské komunity v Kolíně“ a při její přípravě byl využit projekt Ministerstva kultury ČR NAKIDF12P01OVV013 „Problémy právního postavení menšin v praxi a jejich dlouhodobého vývoje“.

Otevírací doba je podřízena chodu Městského informačního centra, které zpřístupňuje kolínskou synagogu (ulice Na Hradbách čp. 157).

Ve všedních dnech (Po – Pá): prohlídky synagogy 9:45, 10:45, 13:45, 14:45, 15:45

So, Ne: prohlídky synagogy 9:45, 10:45, 13:00, 14:00

Reportáž o zahájení výstavy v Kolínském deníku

Fotogalerie:
foto 1 foto 2 foto 3 foto 4 foto 5

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(16.11.2017)

Přednáška "Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně"

více - Přednáška
Zveme Vás na přednášku ředitele našeho muzea Mgr. Vladimíra Rišlinka, která se koná v Kulturním středisku města Pečky ve středu 15. listopadu v 17.00 hodin.
(12.11.2017)

Návštěva radního pro oblast kultury a památkové péče

více - Návštěva radního pro oblast kultury a památkové péče
Ve čtvrtek 9. listopadu navštívil Regionální muzeum v Kolíně radní Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Mgr. Karel Horčička.
(11.11.2017)

Výběrové řízení na pozici "Etnograf - Dokumentátor Regionálního odborného pracoviště pro péči o tradiční lidovou kulturu"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Etnograf - Dokumentátor Regionálního odborného pracoviště pro péči o tradiční lidovou kulturu".
(1.11.2017)

Reg­ionální muzeum v Kolíně | Brandlova 35, 280 02 Kolín I | 321 722 988 příspěvková organizace Středočeského kraje