• Josef Lada jak ho neznáte
  • Barokní umění ve sbírkách RMK

10. ZÁŘÍ ZAČÍNAJÍ DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ | (3. 9. 2011)

Jako každoročně je na Kolínsku připraven program Dnů evropského dědictví. O víkendu ve dnech 10. a 11. září naše muzeum ve spolupráci s občanským sdružením Památky pro život a městy Kolín a Český Brod pořádá jeho první - nejbohatší část.

V sobotu 10. 9. se můžete zúčastnit exkurze "Gotické památky na Kolínsku", v jejímž rámci navštívíme středověké památky města Kouřim, bývalé cisterciácké opatství P. Marie Milostné v Klášterní Skalici, kostel sv. Bartoloměje ve Třebovli a tvrze v Hradeníně, Maloticích, Lošanech a Pašince. Exkurze je tématicky zaměřena na památky související s dějinami středověkých měst v regionu. Výklad zajišťují historikové Mgr. Vladimír Rišlink a  PhDr. Miroslava Jouzová Ph. D. Rezervaci vstupenek zajišťuje Městské informační centrum Kolín. Cena vstupného je 150,- Kč.

V sobotu 10. 9. máte zároveň jedinečnou příležitost navštívit veřejnosti běžně uzavřené kostely sv. Václava v Žabonosech, sv. Bartoloměje ve Třebovli, sv. Šimona a Judy ve Viticích, sv. Václava ve Svojšicích, sv. Prokopa v Chotouni a sv. Bartoloměje v Bylanech u Českého Brodu. Pro veřejnost budou otevřeny od 10.00 do 17.00 hodin. Přístupné jsou buď zdarma nebo za symbolické vstupné 1,- Kč. Ve 14.00 - 15.00 hodin je zcela výjimečně veřejnosti zpřístupněn také pozoruhodný barokní kostel sv. Havla ve Štolmíři, jehož prohlídku bude doprovázet výklad historika PhDr. Vladimíra J. Mrvíka.

Po celý víkend 10. a 11. 9. budou za symbolické vstupné 1,- Kč zpřístupněny všechny expozice našeho muzea v Kolíně, Kouřimi a Českém Brodě. Za stejných podmínek bude zpřístupněn také kostel sv. Štěpána a zvonice v Kouřimi.

V neděli 11. 9. bude prohlídka muzejních expozic v Kolíně (Dvořákovo muzeum, Červinkovský dům a Stará farní škola) v 10.00 a 11.00 hodin doplněna výkladem archeologa PhDr. Zbyňka Sedláčka, historika RSDr. Ladislava Jouzy a historičky umění Mgr. Petry Hollerové. Tentýž den bude v 16.00 hodin veřejnosti výjimečně zpřístupněn také Veigertovský dům čp. 8 na Karlově náměstí v Kolíně s výkladem historika Mgr. Vladimíra Rišlinka a architektky Ireny Hrabincové, Dipl. Arch. ARB. Nedělní program doplní také prohlídka kolínského kostela Církve československé husitské s pomníkem M. Jana Husa v 16.30 hodin, kterou svým výkladem doplní historička umění Mgr. Petra Hollerová.

Víkendový program na Kolínsku je ovšem mnohem pestřejší, takže kromě výše uvedených památek můžete navštívit také řadu dalších objektů a akcí, které se konají v Českém Brodě, Gruntě, Lošanech, Kolíně, Kouřimi, Nové Vsi u Kolína, Plaňanech, Tismicích. a Vrbčanech. Celkový přehled programu podle jednotlivých míst najdete zde.

Pořad "Historie.cs"

více - Pořad
V sobotu 10. listopadu uvedla Česká televize pořad "Historie.cs: I války mají svůj konec", v němž mimo jiné promluvil historik našeho muzea RSDr. Ladislav Jouza.
(12.11.2018)

Přednáška "Životní styl v dobách první republiky"

Zveme Vás do Kulturního střediska Pečky na přednášku Mgr. Vladimíra Rišlinka, která se koná ve středu 14. listopadu v 17.00 hodin.
(8.11.2018)

Videomapping ke stému výročí republiky

více - Videomapping ke stému výročí republiky
V rámci oslav stého výročí republiky v neděli 28. října posloužilo průčelí hlavní budovy našeho muzea pro projekci působivého videomappingu.
(28.10.2018)

Rozhovor s historikem Ladislavem Jouzou

více - Rozhovor s historikem Ladislavem Jouzou
Týdeník Kolínský pres přinesl rozhovor s historikem našeho muzea RSDr. Ladislavem Jouzou o právě probíhající výstavě "Kolín 1914 - 1918. Kolíňané za Velké války a vznik Československé republiky"