• Kolín 1914–1918
  • čtení v muzeu
  • Jan Havránek

10. ZÁŘÍ ZAČÍNAJÍ DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ | (3. 9. 2011)

Jako každoročně je na Kolínsku připraven program Dnů evropského dědictví. O víkendu ve dnech 10. a 11. září naše muzeum ve spolupráci s občanským sdružením Památky pro život a městy Kolín a Český Brod pořádá jeho první - nejbohatší část.

V sobotu 10. 9. se můžete zúčastnit exkurze "Gotické památky na Kolínsku", v jejímž rámci navštívíme středověké památky města Kouřim, bývalé cisterciácké opatství P. Marie Milostné v Klášterní Skalici, kostel sv. Bartoloměje ve Třebovli a tvrze v Hradeníně, Maloticích, Lošanech a Pašince. Exkurze je tématicky zaměřena na památky související s dějinami středověkých měst v regionu. Výklad zajišťují historikové Mgr. Vladimír Rišlink a  PhDr. Miroslava Jouzová Ph. D. Rezervaci vstupenek zajišťuje Městské informační centrum Kolín. Cena vstupného je 150,- Kč.

V sobotu 10. 9. máte zároveň jedinečnou příležitost navštívit veřejnosti běžně uzavřené kostely sv. Václava v Žabonosech, sv. Bartoloměje ve Třebovli, sv. Šimona a Judy ve Viticích, sv. Václava ve Svojšicích, sv. Prokopa v Chotouni a sv. Bartoloměje v Bylanech u Českého Brodu. Pro veřejnost budou otevřeny od 10.00 do 17.00 hodin. Přístupné jsou buď zdarma nebo za symbolické vstupné 1,- Kč. Ve 14.00 - 15.00 hodin je zcela výjimečně veřejnosti zpřístupněn také pozoruhodný barokní kostel sv. Havla ve Štolmíři, jehož prohlídku bude doprovázet výklad historika PhDr. Vladimíra J. Mrvíka.

Po celý víkend 10. a 11. 9. budou za symbolické vstupné 1,- Kč zpřístupněny všechny expozice našeho muzea v Kolíně, Kouřimi a Českém Brodě. Za stejných podmínek bude zpřístupněn také kostel sv. Štěpána a zvonice v Kouřimi.

V neděli 11. 9. bude prohlídka muzejních expozic v Kolíně (Dvořákovo muzeum, Červinkovský dům a Stará farní škola) v 10.00 a 11.00 hodin doplněna výkladem archeologa PhDr. Zbyňka Sedláčka, historika RSDr. Ladislava Jouzy a historičky umění Mgr. Petry Hollerové. Tentýž den bude v 16.00 hodin veřejnosti výjimečně zpřístupněn také Veigertovský dům čp. 8 na Karlově náměstí v Kolíně s výkladem historika Mgr. Vladimíra Rišlinka a architektky Ireny Hrabincové, Dipl. Arch. ARB. Nedělní program doplní také prohlídka kolínského kostela Církve československé husitské s pomníkem M. Jana Husa v 16.30 hodin, kterou svým výkladem doplní historička umění Mgr. Petra Hollerová.

Víkendový program na Kolínsku je ovšem mnohem pestřejší, takže kromě výše uvedených památek můžete navštívit také řadu dalších objektů a akcí, které se konají v Českém Brodě, Gruntě, Lošanech, Kolíně, Kouřimi, Nové Vsi u Kolína, Plaňanech, Tismicích. a Vrbčanech. Celkový přehled programu podle jednotlivých míst najdete zde.

Dožínky v kouřimském skanzenu

více - Dožínky v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Dožínky", který se koná v sobotu 18. srpna v 10.00 - 18.00 hodin.
(10.8.2018)

Reportáž o výstavě "Mezi kmeny a státem"

více - Reportáž o výstavě
V neděli 5. srpna uvedla Česká televize v rámci pořadu "Toulavá kamera" reportáž o výstavě "Mezi kmeny a státem", která do 16. září probíhá v našem muzeu.
(6.8.2018)

Výstava "Zmizelé Českobrodsko"

více - Výstava
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na komorní výstavu o lidové architektuře na Českobrodsku, která se koná ve dnech 14. července - 16. září.
(8.7.2018)

"Od Markéty k Matičkám" v kouřimském skanzenu

Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tématické instalace, přibližující lidové obyčeje v době pozdního léta, která bude k vidění ve dnech 14. července - 9. září.
(8.7.2018)