• Jan Havránek
  • Přednáška
  • Jak se žilo za císaře pána

10. ZÁŘÍ ZAČÍNAJÍ DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ | (3. 9. 2011)

Jako každoročně je na Kolínsku připraven program Dnů evropského dědictví. O víkendu ve dnech 10. a 11. září naše muzeum ve spolupráci s občanským sdružením Památky pro život a městy Kolín a Český Brod pořádá jeho první - nejbohatší část.

V sobotu 10. 9. se můžete zúčastnit exkurze "Gotické památky na Kolínsku", v jejímž rámci navštívíme středověké památky města Kouřim, bývalé cisterciácké opatství P. Marie Milostné v Klášterní Skalici, kostel sv. Bartoloměje ve Třebovli a tvrze v Hradeníně, Maloticích, Lošanech a Pašince. Exkurze je tématicky zaměřena na památky související s dějinami středověkých měst v regionu. Výklad zajišťují historikové Mgr. Vladimír Rišlink a  PhDr. Miroslava Jouzová Ph. D. Rezervaci vstupenek zajišťuje Městské informační centrum Kolín. Cena vstupného je 150,- Kč.

V sobotu 10. 9. máte zároveň jedinečnou příležitost navštívit veřejnosti běžně uzavřené kostely sv. Václava v Žabonosech, sv. Bartoloměje ve Třebovli, sv. Šimona a Judy ve Viticích, sv. Václava ve Svojšicích, sv. Prokopa v Chotouni a sv. Bartoloměje v Bylanech u Českého Brodu. Pro veřejnost budou otevřeny od 10.00 do 17.00 hodin. Přístupné jsou buď zdarma nebo za symbolické vstupné 1,- Kč. Ve 14.00 - 15.00 hodin je zcela výjimečně veřejnosti zpřístupněn také pozoruhodný barokní kostel sv. Havla ve Štolmíři, jehož prohlídku bude doprovázet výklad historika PhDr. Vladimíra J. Mrvíka.

Po celý víkend 10. a 11. 9. budou za symbolické vstupné 1,- Kč zpřístupněny všechny expozice našeho muzea v Kolíně, Kouřimi a Českém Brodě. Za stejných podmínek bude zpřístupněn také kostel sv. Štěpána a zvonice v Kouřimi.

V neděli 11. 9. bude prohlídka muzejních expozic v Kolíně (Dvořákovo muzeum, Červinkovský dům a Stará farní škola) v 10.00 a 11.00 hodin doplněna výkladem archeologa PhDr. Zbyňka Sedláčka, historika RSDr. Ladislava Jouzy a historičky umění Mgr. Petry Hollerové. Tentýž den bude v 16.00 hodin veřejnosti výjimečně zpřístupněn také Veigertovský dům čp. 8 na Karlově náměstí v Kolíně s výkladem historika Mgr. Vladimíra Rišlinka a architektky Ireny Hrabincové, Dipl. Arch. ARB. Nedělní program doplní také prohlídka kolínského kostela Církve československé husitské s pomníkem M. Jana Husa v 16.30 hodin, kterou svým výkladem doplní historička umění Mgr. Petra Hollerová.

Víkendový program na Kolínsku je ovšem mnohem pestřejší, takže kromě výše uvedených památek můžete navštívit také řadu dalších objektů a akcí, které se konají v Českém Brodě, Gruntě, Lošanech, Kolíně, Kouřimi, Nové Vsi u Kolína, Plaňanech, Tismicích. a Vrbčanech. Celkový přehled programu podle jednotlivých míst najdete zde.

Publikace o čarodějnicích a loupežnících

více - Publikace o čarodějnicích a loupežnících
V prodeji je publikace historika našeho muzea PhDr. Vladimíra Jakuba Mrvíka, Ph.D. "Čarodějnice a loupežníci na Českobrodsku a Černokostelecku (nejen) barokním.

Letnice v kouřimském skanzenu

více - Letnice v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Letnice", který se koná v neděli 20. května v 10.00 - 17.00 hodin.

Kurs kosení

více - Kurs kosení
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na lektorský program "Senoseč", který se koná v sobotu 19. května.
(12.5.2018)

Zelené svátky v kouřimském skanzenu

více - Zelené svátky v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tématické instalace, přibližující lidové obyčeje pozdního jara, která bude k vidění ve dnech 12. - 31. května.
(5.5.2018)