• Dávná touha cestovatelská
  • Imaginární setkání fotografů 2017
  • Slavné stavby Jindřicha Freiwalda

KRAJSKÉ ZASTUPITELSTVO NESCHVÁLILO ZAKOUPENÍ TVRZE V HRADENÍNĚ | (8. 6. 2011)

Zastupitelstvo Středočeského kraje na svém zasedání dne 6. června neschválilo záměr zakoupit areál gotické tvrze v Hradeníně pro účely zřízení expozic a depozitáře Regionálního muzea v Kolíně. Bohužel se tak odsouvá možnost záchrany této mimořádně cenné památky a její zpřístupnění pro veřejnost. Naše muzeum však bude nadále usilovat o prosazení tohoto záměru.

Gotická tvrz v Hradeníně u Plaňan je jednou z nejcennějších ukázek sídla drobné šlechty z období vrcholného středověku. Zároveň náleží k nejohroženějším kulturním památkám České republiky. Regionální muzeum v Kolíně od roku 2009 usiluje o získání této stavby do majetku Středočeského kraje. Objekty vlastní tvrze ze 14. století a přilehlého obytného domu z 19. století by měly sloužit ke zřízení veřejně přístupné expozice, dokumentující životní styl drobné šlechty a statkářských rodin na středočeském venkově. Další část areálu s hospodářskými budovami z 19. století by měla být adaptována na depozitář a konzervátorskou dílnu našeho muzea. Tímto způsobem by došlo k otevření možnosti záchrany rozsáhlých a velmi hodnotných sbírkových fondů naší instituce, jejichž existence je dlouhodobě ohrožována uložením v devíti klimaticky nevyhovujících objektech rozptýlených po celém území Kolínska.

Tvrz v Hradeníně na webových stránkách Cesty a památky

Pořad České televize "Události v regionech" ze dne 8. června, obsahující reportáž o zmařeném záměru na získání hradenínské tvrze

Zpráva agentury Mediafax

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás k prohlídce adventní a vánoční instalace v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, která bude k vidění ve dnech 1. - 30. prosince.
(23.11.2017)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(16.11.2017)

Přednáška "Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně"

více - Přednáška
Zveme Vás na přednášku ředitele našeho muzea Mgr. Vladimíra Rišlinka, která se koná v Kulturním středisku města Pečky ve středu 15. listopadu v 17.00 hodin.
(12.11.2017)

Návštěva radního pro oblast kultury a památkové péče

více - Návštěva radního pro oblast kultury a památkové péče
Ve čtvrtek 9. listopadu navštívil Regionální muzeum v Kolíně radní Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Mgr. Karel Horčička.
(11.11.2017)

Reg­ionální muzeum v Kolíně | Brandlova 35, 280 02 Kolín I | 321 722 988 příspěvková organizace Středočeského kraje