• Jak se žilo za císaře pána
  • Kolínská výtvarná scéna 1918–1968

KRAJSKÉ ZASTUPITELSTVO NESCHVÁLILO ZAKOUPENÍ TVRZE V HRADENÍNĚ | (8. 6. 2011)

Zastupitelstvo Středočeského kraje na svém zasedání dne 6. června neschválilo záměr zakoupit areál gotické tvrze v Hradeníně pro účely zřízení expozic a depozitáře Regionálního muzea v Kolíně. Bohužel se tak odsouvá možnost záchrany této mimořádně cenné památky a její zpřístupnění pro veřejnost. Naše muzeum však bude nadále usilovat o prosazení tohoto záměru.

Gotická tvrz v Hradeníně u Plaňan je jednou z nejcennějších ukázek sídla drobné šlechty z období vrcholného středověku. Zároveň náleží k nejohroženějším kulturním památkám České republiky. Regionální muzeum v Kolíně od roku 2009 usiluje o získání této stavby do majetku Středočeského kraje. Objekty vlastní tvrze ze 14. století a přilehlého obytného domu z 19. století by měly sloužit ke zřízení veřejně přístupné expozice, dokumentující životní styl drobné šlechty a statkářských rodin na středočeském venkově. Další část areálu s hospodářskými budovami z 19. století by měla být adaptována na depozitář a konzervátorskou dílnu našeho muzea. Tímto způsobem by došlo k otevření možnosti záchrany rozsáhlých a velmi hodnotných sbírkových fondů naší instituce, jejichž existence je dlouhodobě ohrožována uložením v devíti klimaticky nevyhovujících objektech rozptýlených po celém území Kolínska.

Tvrz v Hradeníně na webových stránkách Cesty a památky

Pořad České televize "Události v regionech" ze dne 8. června, obsahující reportáž o zmařeném záměru na získání hradenínské tvrze

Zpráva agentury Mediafax

Výběrové řízení na pozici "Archeolog - kurátor podsbírky Archeologie"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Archeolog - kurátor podsbírky Archeologie".
(16.2.2018)

Výběrové řízení na pozici "Průvodce"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Průvodce".
(16.2.2018)

Reportáž o klášteru v Klášterní Skalici

více - Reportáž o klášteru v Klášterní Skalici
V pondělí 12. února uvedla Česká televize v rámci pořadu "Reportéři ČT" reportáž o bývalém klášteru v Klášterní Skalici. Promluvil v ní pracovník našeho muzea Michal Vevera.
(13.2.2018)

Rozhovor s ředitelem muzea

více - Rozhovor s ředitelem muzea
Týdeník Kolínský pres přinesl v úterý 2. února rozhovor s Mgr. Vladimírem Rišlinkem o aktuálním dění v Regionálním muzeu.
(13.2.2018)