Muzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Přednáška
  • Vánoce v měšťanském domě
  • Návrat k přírodě
  • Lví silou, vzletem sokolím
  • Ozdoby dávné doby

KRAJSKÉ ZASTUPITELSTVO NESCHVÁLILO ZAKOUPENÍ TVRZE V HRADENÍNĚ | (8. 6. 2011)

Zastupitelstvo Středočeského kraje na svém zasedání dne 6. června neschválilo záměr zakoupit areál gotické tvrze v Hradeníně pro účely zřízení expozic a depozitáře Regionálního muzea v Kolíně. Bohužel se tak odsouvá možnost záchrany této mimořádně cenné památky a její zpřístupnění pro veřejnost. Naše muzeum však bude nadále usilovat o prosazení tohoto záměru.

Gotická tvrz v Hradeníně u Plaňan je jednou z nejcennějších ukázek sídla drobné šlechty z období vrcholného středověku. Zároveň náleží k nejohroženějším kulturním památkám České republiky. Regionální muzeum v Kolíně od roku 2009 usiluje o získání této stavby do majetku Středočeského kraje. Objekty vlastní tvrze ze 14. století a přilehlého obytného domu z 19. století by měly sloužit ke zřízení veřejně přístupné expozice, dokumentující životní styl drobné šlechty a statkářských rodin na středočeském venkově. Další část areálu s hospodářskými budovami z 19. století by měla být adaptována na depozitář a konzervátorskou dílnu našeho muzea. Tímto způsobem by došlo k otevření možnosti záchrany rozsáhlých a velmi hodnotných sbírkových fondů naší instituce, jejichž existence je dlouhodobě ohrožována uložením v devíti klimaticky nevyhovujících objektech rozptýlených po celém území Kolínska.

Tvrz v Hradeníně na webových stránkách Cesty a památky

Pořad České televize "Události v regionech" ze dne 8. června, obsahující reportáž o zmařeném záměru na získání hradenínské tvrze

Zpráva agentury Mediafax

sobota - neděle:

Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu

více - Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Svatomikulášská obchůzka", který se koná v neděli 4. prosince v 10.00 - 16.00 hodin.
(27.11.2022)

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

více - Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické adventní a vánoční instalace, která je k vidění ve dnech 26. listopadu - 30. prosince.
(18.11.2022)

Výstava "O včelách a včelařství"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která je pro veřejnost otevřena ve dnech 15. listopadu - 14. května.
(9.11.2022)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(20.10.2022)