• Sladkosti na Kolínsku
  • Umění ve službách reklamy
  • Nejen nepřátelé

KRAJSKÉ ZASTUPITELSTVO NESCHVÁLILO ZAKOUPENÍ TVRZE V HRADENÍNĚ | (8. 6. 2011)

Zastupitelstvo Středočeského kraje na svém zasedání dne 6. června neschválilo záměr zakoupit areál gotické tvrze v Hradeníně pro účely zřízení expozic a depozitáře Regionálního muzea v Kolíně. Bohužel se tak odsouvá možnost záchrany této mimořádně cenné památky a její zpřístupnění pro veřejnost. Naše muzeum však bude nadále usilovat o prosazení tohoto záměru.

Gotická tvrz v Hradeníně u Plaňan je jednou z nejcennějších ukázek sídla drobné šlechty z období vrcholného středověku. Zároveň náleží k nejohroženějším kulturním památkám České republiky. Regionální muzeum v Kolíně od roku 2009 usiluje o získání této stavby do majetku Středočeského kraje. Objekty vlastní tvrze ze 14. století a přilehlého obytného domu z 19. století by měly sloužit ke zřízení veřejně přístupné expozice, dokumentující životní styl drobné šlechty a statkářských rodin na středočeském venkově. Další část areálu s hospodářskými budovami z 19. století by měla být adaptována na depozitář a konzervátorskou dílnu našeho muzea. Tímto způsobem by došlo k otevření možnosti záchrany rozsáhlých a velmi hodnotných sbírkových fondů naší instituce, jejichž existence je dlouhodobě ohrožována uložením v devíti klimaticky nevyhovujících objektech rozptýlených po celém území Kolínska.

Tvrz v Hradeníně na webových stránkách Cesty a památky

Pořad České televize "Události v regionech" ze dne 8. června, obsahující reportáž o zmařeném záměru na získání hradenínské tvrze

Zpráva agentury Mediafax

zavřeno

/děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/

Povídání o českých loupežnících

více - Povídání o českých loupežnících
V pondělí 18. ledna promluvil v České televizi v rámci pořadu "Sama doma" historik našeho muzea PhDr. Vladimír Jakub Mrvík, Ph.D.
(19.1.2021)

Povídání o tradici svátku Tří králů

více - Povídání o tradici svátku Tří králů
V pondělí 4. ledna promluvil v České televizi v rámci pořadu "Sama doma" historik našeho muzea PhDr. Vladimír Jakub Mrvík, Ph.D.
(4.1.2021)

Reportáž o výstavě "Nejen nepřátelé"

více - Reportáž o výstavě
V neděli 3. ledna uvedla Česká televize v rámci pořadu "Toulavá kamera" reportáž o výstavě "Nejen nepřátelé - staří Řekové a jejich sousedé", která právě probíhá v našem muzeu.
(3.1.2021)

Výstava o barokní architektuře

více - Výstava o barokní architektuře
Od 3. prosince do 31. ledna můžete v přednáškovém sále Veigertovského domu navštívit komorní výstavu "Lombardští architekti a barokní stavby ve Středočeském kraji".
(30.11.2020)